Увечері 5 квітня в російському місті Орськ Оренбурзької області прорвало насипну дамбу на річці Урал. У регіоні затоплено 7 тис. будинків, місцевих жителів евакуюють. Унаслідок техногенної катастрофи в місті немає електрики та газу, у магазинах — порожні полиці з питною водою, у дефіциті соки, молоко і хліб, жителі скаржаться, що ціни підскочили. А тим часом вода вже підібралася до другого великого міста області — Оренбурга. Оголошено режим надзвичайної ситуації федерального рівня.
Російський Орськ поплив
Російський Орськ — друге за величиною місто в Оренбурзькій області з населенням майже 190 тис. осіб — йде під воду. Після прориву насипної дамби на тлі паводка на річці Урал 5 квітня в регіоні у воді опинилися 2,5 тис. будинків.
У місті почали примусову евакуацію. Тисячі людей були змушені покинути свої будинки.
За кілька годин вода піднялася на 4 метри. Вранці 6 квітня рівень досяг позначки 9,27 метра, що на 2 метри вище небезпечного рівня.
Увечері 6 квітня прорвало другу дамбу, ситуація почала погіршуватися і в обласному центрі — Оренбурзі. За прогнозами, туди хвиля води може дійти до 17 квітня.
Під час підтоплення в Орську загинули 4 людини. У двох загиблих стався серцевий напад, одна людина померла природною смертю, ще одна вчинила самогубство.
На ранок 6 квітня відзначалося повне руйнування дамби в межах 10 метрів. Влада регіону вважає, що вода із затопленого Орська піде не раніше, ніж через півтора-два тижні.
8 квітня сталися нові пориви дамби поблизу селищ Лісоторговельне і Новотроїцьке недалеко від Орська. Звідти почали екстрену евакуацію людей.
Причому, ще 3 квітня у зв’язку з весняним паводком мер Орська відзвітував у соцмережах, що дамбу перевірив, мовляв, “усе гаразд” і “будинки не затопить”. У російській прокуратурі повідомили, що прорив дамби стався у зв’язку з несвоєчасно вжитими заходами з підтримки її технічного стану. Побудували дамбу 2013 року, на що витратили 870 млн рублів.
Тим часом в Орську біля будівлі адміністрації зібралися сотні місцевих жителів. Вони вимагають компенсації за втрачене житло через прорив дамби. Люди скандують “Путін, допоможи!” і “Ганьба!”. Про це повідомляють місцеві російські ЗМІ.
До місцевих жителів, які протестували, вийшов мер міста Василь Козупиця. Люди не дали йому можливості говорити та почали скаржитися на відсутність підтримки з боку влади після прориву дамби.
Місцеві ЗМІ повідомляють: губернатор Оренбурзької області Денис Паслер заявив, що нібито виплати вже отримало понад 600 осіб і ще 16 тис. осіб отримають їх протягом тижня. Він також пообіцяв, що виплати за ЖКГ на затоплених територіях не нараховуватимуть, а кредити реструктуризують.
Думки експертів
Хто винен у руйнуванні дамби в Оренбурзькій області РФ і чи понесе хтось покарання? Чи є ця техногенна катастрофа наслідком агресивної війни, яку веде Путін проти України? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Ольга Курносова, російська політична аналітикиня;
- Ігор Ейдман, російський політичний експерт і соціолог;
- Дмитро Єловський, російський політичний коментатор, ведучий каналу “Ходорковский LIVE”.
ОЛЬГА КУРНОСОВА: Черговий “несподіваний” каприз природи
— У РФ завжди відбуваються “несподівані” примхи природи — взимку йде сніг, а навесні він тане. Цього ніхто не очікує, звісно.
Найбільше вражають ті суми, які були витрачені на дамбу, і абсолютне небажання влади щось робити. І місцевій владі нічого не буде, тому що при Путіні завжди так. Нещодавно мер був на дамбі та сказав, що все нормально, а потім усе прорвало.
Через зміни клімату зараз сніг тане швидше, а річка Урал досить велика. Дамбу якось раз і побудували через підтоплення. Тільки раніше підтоплення було на рівні пари метрів, а коли зробили водосховище, то дамбу прорвало вже на 9 метрів.
У Кремлі на цю ситуацію звернули б увагу тільки якби там загинуло не 4 людини, а тисяча. Якщо це справді надзвичайний стан федерального масштабу, то федеральна влада має діяти разом із регіональною. Але остаточне рішення, безумовно, ухвалює Путін. Тому губернатор сильно не напружується.
Незрозуміло, яким чином у цій ситуації можлива евакуація 10 тис. осіб. Просто човнів недостатньо.
ІГОР ЕЙДМАН: У РФ у пріоритеті фінансування війни, а не захист населення
— Такі катастрофи в Росії відбуваються і відбувалися до війни регулярно. Безумовно, з 2014 року основна стаття витрат у РФ пов’язана з війною. Зараз сума ще більше збільшилася. На людей, особливо жителів регіонів, російській владі наплювати. Вона просто їх використовує як гарматне м’ясо і звертається до цього населення тільки тоді, коли їх потрібно завербувати на війну проти України.
Соціальні та побутові потреби, захист від природних катастроф фінансуються за залишковим принципом. Порівняно з війною це вважається неважливою і другорядною справою.
ДМИТРО ЄЛОВСЬКИЙ: Нездатність впоратися з катастрофою — це наслідок війни
— У РФ зараз постійно будують хорошу міну за поганої гри – може-таки пронесе, може-таки не дізнаються. Але це, звичайно, повне потурання. Це черговий приклад класичної російської корупції та розпилу.
У катастрофі в Орську є прикмети нового воєнного часу, в якому живе Росія. Я вважаю, що без допомоги Заходу, іноземних складових жодне технологічне підприємство у РФ нормально функціонувати не може. Імпортозаміщення не працює.
Я думаю, що мер Орська не позбудеться посади та не поплатиться. Найімовірніше посадять технічних директорів, які відповідали за технічне оснащення дамби. Ось проти них буде заведено кримінальну справу і зіскочити нікому не вдасться.
Можливо, ці технічні фахівці неодноразово попереджали про майбутню катастрофу, але їх ігнорували вищі чини.
У Путіна, звісно, як у будь-якому розвиненому демократичному суспільстві, була б лише роль публічної людини, яка приїхала б на місце, висловлювала підтримку, скорботу за загиблими, виділила б додаткове фінансування на ліквідацію наслідків повені. Але росіяни звикли до сильної руки. Тому Путіну нічого іншого не залишається, як дати завдання поліції не допустити мародерства. Хоча це очевидні речі.
Кумедно ще те, що Міністерство надзвичайних ситуацій раніше очолював Сергій Шойгу, воно постійно працювало і було найпублічнішим. І Шойгу був якийсь час другою за популярністю людиною в Росії. Тому що під час катастроф він завжди був на слуху і розв’язував проблеми.
Читайте також: В Оренбурзькій області РФ прорвало вже другу дамбу — наслідки (ВІДЕО)