Пропаганда Росії та Китаю синхронізована. Про це свідчать дані німецького Альянсу за захист демократії. Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України, китайські ЗМІ транслюють проросійські наративи як на внутрішню, так і на міжнародну аудиторію. В останні тижні вони особливо активно просувають так званий китайський мирний план, який презентував глава КНР Сі Цзіньпін 24 лютого, повідомляє FREEДОМ.
Слово “мир” людьми зчитується як суто позитивне, адже це — загальнолюдська цінність. Україна бореться за мир на своїй землі проти армії агресора, і союзники її в цьому підтримують. Росія, яка розв’язала війну проти України, на всіх ще доступних їй міжнародних майданчиках показово заявляє про прагнення до миру. Але тільки в російському контексті це словосполучення набуває оруеллівського значення.
“Таким чином відкидається концепція винуватця і жертви, коли спочатку необхідно зупинити злочин, потім необхідно притягнути до відповідальності злочинця, і після цього ми можемо говорити про якесь примирення. А їй на заміну пропонується концепція, в якій є одна сторона конфлікту і друга сторона конфлікту, які щось не поділили. Їм просто необхідний посередник, який зможе посадити їх за стіл, до якого буде довіра з обох сторін, що він прогарантує їхні домовленості. Відповідно, не робляться висновки, а, як відомо, непокаране зло змушене до повторення”, — коментує політолог Олег Саакян.
Не важко здогадатися, чому до поширення подібних наративів під’єднався Китай. Повна перемога України Пекіну не вигідна з ідеологічної точки зору. Адже це стане міжнародним доказом слабкості автократій. До того ж для Пекіна розв’язана Росією проти України війна — фактор протистояння Заходу. І ще шанс остаточно перетворити економічно слабшаючого сусіда — Росію — на сировинний придаток, залежний, а отже, слухняний. КНР таким чином захищає виключно свої геополітичні інтереси. І про це Пекін прозоро натякає Заходу.
“Українська криза — це трагедія, якої можна було уникнути, але вона прийшла до того, що ми бачимо сьогодні. Є болючі уроки, над якими мають серйозно замислитися всі сторони. По суті, це вибух проблем, що накопичилися в управлінні безпекою Європи. У них складна історія і складні причини. Китай завжди виносить власне судження і визначає свою позицію незалежно, з огляду на суть питання”, — заявив міністр закордонних справ Китаю Цинь Ган.
В основі мирного плану Китаю — так звана “повага до справедливого побоювання всіх сторін”. Що означає прийняття, як мінімум, частини претензій країни-агресора. Показовим є і список країн, які підтримали ініціативу: крім Росії, це — Угорщина, Білорусь і Казахстан. На думку експертів, нібито “мирні” заяви лідерів цих країн спрямовані насамперед на отримання внутрішньо- і зовнішньополітичних вигод.
“Нещодавно представники китайського МЗС говорили про те, що Штати ж постачають зброю на Тайвань. Чому ми тоді не можемо постачати зброю Росії? Тобто де-факто вони займаються в цій ситуації шантажем Сполучених Штатів, щоб ті зменшили обсяги підтримки для Тайваню. Тобто, з одного боку, Китай шукає виправдання для власних якихось дій і намагається у цій ситуації презентувати себе в якості миротворця. А з іншого боку, Китай дійсно зацікавлений підтримувати режим Путіна, від якого вони зараз одержують дешеві ресурси”, — каже експерт із міжнародної політики Петро Олещук.
На міжнародний курс підтримки України такі ініціативи вже не впливають. У жовтні президент України Володимир Зеленський затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони про неможливість перемовин із Володимиром Путіним. Тепер навіть ті, хто до останнього вірив у дипломатичний шлях, говорять про перемогу України на полі бою, як про єдино можливий варіант. Союзники ж зосередилися на реальній допомозі Україні насамперед військовій.
“Нам потрібно використовувати те, що в нас уже є, те, що вже є на складах європейських армій, і те, що вже виробляє промисловість за нашою командою. По-друге, потрібно збільшити замовлення. ЄС необхідно організувати спільні закупівлі для всіх армій країн Євросоюзу, які хотіли це зробити разом, щоб передати частину цих спільних закупівель Україні в середньостроковій перспективі. А в довгостроковій перспективі ЄС необхідно підвищити оборонний потенціал нашої промисловості”, — сказав верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Наразі основним реальним алгоритмом завершення війни Росії проти України є формула справедливого миру президента України Володимира Зеленського. Вона передбачає низку конкретних кроків, які за їхньої поетапної реалізації зможуть гарантувати сталий мир у Європі. Серед них — ядерна, енергетична, продовольча безпека, виведення російських окупаційних військ з України, гарантії для Києва, компенсації Москви і покарання воєнних злочинців. Основні положення цього плану затвердили на останній сесії Генеральної Асамблеї ООН. Резолюцію підтримала 141 країна.
Читайте також: Китай намагається шантажувати США темою війни Росії проти України, протистояння посилюється, — Фесенко