Саміт “коаліції охочих”, який відбувся в Парижі 27 березня, може стати історичним у контексті створення прообразу колективної безпеки. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ поділився виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.
“Зараз здається, що цей саміт — один із пересічних, які були протягом останнього часу. Насправді ж він може стати історичним з тієї точки зору, що це може бути прообраз майбутньої системи колективної безпеки”, — сказав Леонов.
Він акцентував, що “коаліція охочих” об’єднала ті країни Європейського Союзу та інші, які дійсно хочуть допомагати Україні та допомагають.
“Вони не зобов’язують інші країни ЄС, які цього не хочуть робити, брати участь. І, відповідно, держави, які можуть накласти вето, почати дебати, не мають можливості впливати на ситуацію. Це дуже важливо, особливо з погляду тих форм і методів управління в Європейському Союзі, які зараз діють”, — зазначив спікер.
Леонов також звернув увагу на те, що в “коаліції охочих” присутні не тільки європейські країни, а й, наприклад, Туреччина, Австралія, Канада.
“Я б наголосив на важливості Туреччини не тільки з точки зору Криму, Босфору і Дарданелл, тобто глобального впливу на Чорне море. Туреччина — це найсильніша армія в Європі. І, якщо постане питання про направлення іноземного контингенту, вона може забезпечити величезну частину контингенту. І той факт, що там присутня і Нова Зеландія, і Австралія, і Канада, свідчить про те, що це якраз прообраз системи колективної безпеки, можливо, без Сполучених Штатів”, — акцентував Леонов.
Така ініціатива, вважає він, дає сигнал Сполученим Штатам про те, що світ може трансформуватися. І тоді вже роль Сполучених Штатів, як глобального лідера, може змінитися.
Політолог також звернув увагу на роль Франції в “коаліції охочих”. За його словами, вона впродовж останніх років 50 прагнула бути лідером Європи, Європейського Союзу, проте весь час перебувала в тіні інших країн.
“Зараз, після того, як Німеччина пройшла досить слабку, з лідерських позицій, каденцію Олафа Шольца, а Велика Британія вийшла з Європейського Союзу, Франція дійсно стала лідером ЄС. І це визнають за кордоном. Візит Сі Цзіньпіна до Європи, де він зустрічався саме з президентом Франції, свідчить про те, що цей статус приймають”, — сказав спікер.
Якщо Сполучені Штати захочуть піти від глобального лідерства, Франція може зайняти це місце, вважає експерт.
“У Франції не такі серйозні можливості з фінансового погляду, з військового. Хоча це одна з двох країн ЄС, яка має замкнуті цикли виробництва озброєнь — від літаків до ракет. І тому важливий момент у тому, що Франція може збільшити силу свого ВПК, масштабувати його і дійсно серйозно допомагати Україні. Тому з цього погляду події в Європі зараз мають історичний характер”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Франція та Британія вивчать в Україні можливість розгортання сил стримування — підсумки саміту “коаліції охочих” (ВІДЕО)
Саміт “коаліції охочих” відбувся в Парижі 27 березня. У ньому брали участь представники 31 країни. До Єлисейського палацу прибув і президент України Володимир Зеленський.
Читайте також: Європа буде за столом переговорів щодо припинення війни, — Зеленський