Проксі-війська — дуже зручний інструмент для гібридної війни, — журналіст про створення нових найманських формувань у РФ

Учасники ПВК "Конвой". Скріншот: uatv.ua

У Російській Федерації створюється дедалі більше найманських формувань — так званих приватних військових компаній (ПВК). Усі вони є проксі-військами Міністерства оборони РФ, а той факт, що вони не перебувають у легальному полі, робить їх дуже зручним інструментом для російської влади. Після бунту Пригожина ставлення Кремля до персоналізованих ПВК стало настороженим, але від використання найманців влада не відмовляється. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ заявив російський журналіст Олексій Левченко.

“У Кремлі, як і раніше, вважають цілком зручним цей інструмент сам по собі й тому створюють такі, знаєте, корпоративні ПВК. Фактично це проксі-війська Міністерства оборони. Це ті ж загони, але вони ніби формально є самостійнішими та фінансуються бізнесменами та великими олігархами, яких попросив про це Кремль… Тобто, з одного боку, Кремль, як і раніше, зберігає ПВК як зручний інструмент, а з іншого боку, намагається не допускати появи якихось харизматичних лідерів на чолі цих ПВК. Тому цю процедуру насправді суворо контролює Міністерство оборони”, — пояснив він.

Урок, винесений російською владою з заколоту Пригожина, на думку Левченка, полягає в тому, що ПВК тепер обходяться без серйозного озброєння.

“Приклад Пригожина показав, що серйозне важке озброєння на службі у ПВК може становити загрозу для Міноборони, для влади у випадку, якщо ці найманці захочуть вийти з підпорядкування, влаштувати заколот. Тому на сьогодні це, як правило, те чи інше легке озброєння. Це не танки й, звісно, не авіація — те, що ми бачили у Пригожина”, — коментує журналіст.

Він вважає, що з фінансуванням найманців проблем не виникає — це можуть бути різні напівлегальні схеми, зрозуміла спокуса прокачувати та відмивати таким чином “каламутні доходи”.

“Офіційно вони [ПВК], звісно, що неспроможні фінансуватися… Немає механізмів фінансування того, чого з погляду російського законодавства немає. Тому офіційно з бюджету жодних рядків на людину немає. Або це, як з Пригожиним, йде через підряди компаній. Або це, як у випадку з держкорпораціями, коли держкорпорації заробляють гроші, зокрема на російському бюджеті та російській економіці, і витрачають якусь частину цих грошей на ПВК, бо Кремль попросив”, — пояснив Олексій Левченко.

Читайте також: Охорона Москви та ПВК “Еспаньола”: як Путін намагається вберегти себе за допомогою найманців (ВІДЕО)

Нагадаємо, як розповіла в ефірі FREEДОМ російська опозиціонерка Наталія Пелевіна, у Росії ПВК — це один із методів рекрутингу бійців на війну РФ проти України.

Прямий ефір