Україна зараз працює над створенням фондів надання допомоги людям, які безпосередньо чи опосередковано постраждали від війни. Йдеться не тільки про гуманітарні набори, а й про фінансову допомогу. Про це розповіла радниця заступника голови Офісу президента України Олена Симоненко під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
– Олено, якими є очікування від перемовин, і чи можете ви вже сказати, на якому вони етапі? Розкажіть, що вже можна озвучувати.
– З практичних речей чітко зрозуміло, що найближчими днями ми розраховуємо отримати домовленість на ввезення конкретної гуманітарної допомоги на окуповані території наших населених пунктів, де українці тривалий час перебувають у складних обставинах. У них немає продуктів харчування, води, медикаментів тощо. Нам не вдалося зробити це системно, масово впродовж останніх десяти днів. Дані щодо таких населених пунктів були зібрані 18 березня, ми чітко розуміли, яка кількість населення там проживає, а також яку кількість продовольчих наборів, медичних аптечок ми маємо передати. Все це зібрано і готове, чекає на пункти, де мають стартувати колони для доставки гуманітарної допомоги на окуповані території. Але домовленостей про такі коридори не було.
Сьогодні вкотре з центру надійшло завдання проаналізувати стан готовності та продовольчих, медичних, гігієнічних наборів. Також потрібно відпрацювати маршрути з військовими можливим шляхом проходження цих гуманітарних колон. Таким чином, я розумію, що в рамках усіх інших домовленостей, про які ви питаєте, усе відбувається на користь для української сторони. Нічого іншого з цього приводу я не хотіла б зараз говорити. Якщо вам буде цікаво, я можу розповісти, як держава сьогодні готується, що вона робить для того, щоб допомагати областям, які безпосередньо воюють, та місту Києву.
– Так, розкажіть.
– Ухвалено постанову Кабінету Міністрів, відповідно до якої держава за державні гроші може закуповувати продукти харчування за певним списком та формувати так звані продуктові набори, які можуть використати громадяни України. Ми зараз не обговорюємо, чи достатньо цих продуктів, ми говоримо про те, що держава, в принципі, правильно чинить, не чекаючи гуманітарної допомоги. Ми раді приймати таку допомогу, але складно розрахувати, як прогодувати певну кількість людей, якщо ти не розумієш, що саме і коли до тебе точно приїде з гуманітарної допомоги. Відповідно, держава ухвалила рішення самостійно формувати за державні гроші продовольчі набори та передавати на території, що воюють. Перша партія таких наборів, десять мільйонів штук, має бути сформована впродовж найближчого тижня.
Проєкт називається “Сусіди”. Області центральної частини України формують ці продовольчі набори та відправляють залізницею вже в області, які воюють, та до Києва. Тобто закріплено такі області-партнери або міста-партнери, які допомагають формувати один для одного продовольчу частину. Так само п’ять областей заходу України, які стоять на прийомі гуманітарної допомоги, одержують запити від областей у центральній частині на потрібні переліки продовольства.
– Олено, вже двічі була підтримка Є-підтримки, це 1000 гривень та 6500 гривень. Можливо, планується підтримка субсидіантів чи підтримка для пенсіонерів?
– Ми затвердили бюджет країни до початку воєнних дій. І, відповідно, щоб держава могла розраховувати, передавати великі суми грошей за тими чи тими програмами, треба розуміти джерела надходження грошей. Буквально тиждень тому було дано команду Мінекономіки відновити, за можливості, роботу всіх ціноформувальних підприємств у країні. Потрібно зрозуміти, чого не вистачає їм для того, щоб поновити свою роботу, допомогти їм у цьому, щоб бюджет країни наповнювався.
Є аналітика щодо найбільш незахищених категорій людей – це мами, які мають дітей до року, до трьох, до п’яти. Це пенсіонери. Це люди, які проживають на соціальному забезпеченні держави тощо. І це все, як великий комплекс, відпрацьовується кількома міністерствами. Ми виходимо із державного бюджету, водночас тривають перемовини з міжнародними організаціями, які можуть такі фонди формувати. Тому я впевнена, що у державі обов’язково буде розроблено програми, які допомагають фінансово незахищеним верствам населення. Точно про ці програми зараз говорити не можу, тому що все це на етапі розробки, але вони обов’язково будуть.
ЄС зобов’язується створити Трастовий фонд солідарності для відновлення України – висновки саміту