Продовольча безпека — одна з центральних тем Глобального саміту миру (ВІДЕО)

Відвантаження українського зерна. Фото: Мінінфраструктури України/Facebook

Створення хабів для українського зерна в портах Африки обговорив президент України Володимир Зеленський із президентом Кенії Вільямом Руто. Лідери провели зустріч на полях Саміту миру. Йшлося, зокрема, про проєкти в галузі експорту сільськогосподарської продукції. Глобальна продовольча безпека була в центрі обговорення і на зустрічі президента України з президентом Республіки Кот-д’Івуар Алассаном Уаттарою. Спроби Росії перешкоджати вільній навігації в Чорному морі загрожують продовольчій безпеці багатьох країн світу, наголосив Зеленський, повідомляє FREEДОМ.

У серпні 2023 року, після того, як Росія повідомила про вихід із Чорноморської зернової ініціативи, Україна оголосила про відкриття власного морського коридору. Київ продовжить експорт зерна, попри те, що Москва відмовилася від угоди й відкликала гарантії безпеки судноплавства в акваторії Чорного моря, наголосив тоді Зеленський. За дев’ять місяців український морський коридор забезпечив експорт близько 50 млн т вантажів. Понад тисяча кораблів вийшли з трьох портів України за цей час. З березня 2024 року український морський коридор, що проходить через порти Одеси, Чорноморська та Південного, працює цілодобово.

“Переважна більшість вантажів — це зерно, якого так не вистачає на так званому глобальному Півдні. А що стосується роботи морського коридору, то він фактично вийшов на свої потужності до повномасштабного вторгнення”, — сказав речник Військово-морських сил Збройних сил України (ЗСУ) Дмитро Плетенчук. 

Україні вдалося гарантувати безпечну роботу морського коридору попри масовані атаки російської армії на портову інфраструктуру і зерносховища України. Постраждали й альтернативні шляхи експорту українського зерна на Дунаї. Президент Румунії Клаус Йоганніс засудив атаки Росії в безпосередній близькості від його країни. Через агресивні дії Москви безпека в Чорному морі стала пріоритетом для держав регіону. 11 січня 2024 року Болгарія, Румунія і Туреччина підписали меморандум про створення Чорноморської військово-морської протимінної групи. Ініціатива покликана допомогти Україні убезпечити судноплавство в Чорному морі від російських мін. Адже тільки на узбережжя Румунії за ці два роки викинуло понад пів сотні морських мін.

“Чорноморський регіон дуже важливий, має геостратегічне значення, тому що ми говоримо не тільки про Україну. І те, що Росія робить останнім часом у нашому регіоні, просто обурливо. Ми також бачили всі загрози, які надходять від Російської Федерації щодо комерційного судноплавства в Чорному морі. Ми побачили, як ця війна зачепила безпосередньо Румунію. Раніше ми ідентифікували на нашій території частини російських безпілотників. Зараз важливо продовжувати рішуче підтримувати Україну та український народ”, — розповіла міністерка закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску.

За даними розвідки США, у 2023 році Росія на тимчасово окупованих територіях України вкрала близько 6 млн т зерна. Для вивезення використовувала вантажні судна, які курсували вздовж узбережжя Туреччини, доставляючи вантажі в порти Сирії, Ізраїлю, Ірану, Грузії та Лівану.

Російська Федерація, розв’язавши війну проти України, поставила під загрозу глобальну продовольчу безпеку. Але Україна має намір залишатися гарантом для багатьох країн світу, заявив Зеленський.

“Україна продовжує гарантувати продовольчу безпеку. Ми хочемо це зробити. Я ще раз наголошую, це не тільки заради миру, це і заради України нам потрібно. Треба продавати це зерно. Є ініціатива Grain From Ukraine там, де зерно йде в країни Африки, Азії, там, де складна ситуація. У деякі держави йде безплатно, ми всі збираємо гроші на це. І Україна також під час війни це робить, допомагаючи країнам. Це і Малі, і Ефіопія, і Ємен. Велика кількість держав. І ми їм відправили за рік на 160 млн дол. зерна. Це зробила Україна під час війни”, — розповів Зеленський.

Наразі рух цивільних суден із морських портів Одеси, Чорноморська і Південного відбувається за двома маршрутами, які Україна запропонувала Міжнародній морській організації. А українські військові моніторять та аналізують усі можливі ризики. Також для забезпечення функціонування морського коридор Україна презентувала спільний з Великою Британією механізм страхування суден. За розрахунками Міністерства економіки України, фонд здешевив вартість страхування приблизно на 2,5%. Київ має намір додатково розширити фонд і веде переговори з міжнародними фінансовими організаціями. Водночас йдеться про страхування не тільки морських, але й наземних перевезень.

За підрахунками аналітиків, на рік Україна виробляє стільки продовольства, що його достатньо, щоб нагодувати близько 400 млн осіб.

“В ООН є 17 цілей сталого розвитку. І мета номер два — це нульовий голод до 2030 року. Без України досягти цієї мети буде просто неможливо. Ми бачимо, що блокування українських портів призводило до таких злетів цін на продовольство і, відповідно, до посилення голоду в бідних країнах, і не тільки в бідних”, — пояснив аналітик Центру досліджень продовольства і землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.

Продовольча безпека — одна з центральних тем Глобального саміту миру в Швейцарії.

“Через 79 років після того, як багатосторонні рамки були розроблені, щоб захистити майбутні покоління від війни, Україна стала жертвою вторгнення. І в усьому світі відчувається порушення шляхів забезпечення продовольством. Позиція Кенії непорушна — агресія Росії проти України невиправдана і порушує міжнародне право”, — заявив президент Кенії Вільям Руто.

Україна наполягає — необхідно забезпечити вільне і безпечне судноплавство в Чорному та Азовському морях і відновити суверенний контроль над усіма українськими портами.

https://www.youtube.com/watch?v=zgVDnBmFkV0&ab_channel=FREE%D0%94OM.LIVE

Читайте також: Ядерна безпека — перший пункт української формули миру та одна з ключових тем саміту (ВІДЕО)

Прямий ефір