Проблеми в економіці РФ б’ють рекорди — аналіз і прогнози (ВІДЕО)

Иллюстративный коллаж: gettyimages.com

У 2025 році інфляція в Росії вдвічі перевищить очікування, а економіка в кілька разів сповільнить темпи зростання. Центробанк РФ опублікував оновлений макропрогноз. Згідно з розрахунками регулятора, темпи зростання російського ВВП у 2025 році зменшаться вдвічі порівняно з 2024-м. А 2026 року економіка країни-агресора опиниться фактично на рівні стагнації — її зростання не перевищить півтора відсотка. Докладніше — у матеріалі FREEДOM.

Глава російського Центробанку Набіулліна заявила, що станом на 10 лютого 2025 року інфляція в Росії досягла 10%. Вона назвала цей показник неприйнятно високим.

За прогнозами Центробанку, пік інфляції в РФ припаде на квітень-травень 2025-го і, можливо, на липень, після чергової щорічної індексації тарифів. До кінця року очікують інфляцію на рівні 7-8%. Тож заплановане зниження до 4% відкладається щонайменше на 2026 рік. Як результат, у Росії приватне споживання товарів зросте не більше ніж на 1,5%, а зростання інвестицій може і зовсім обнулитися.

“Ми не очікуємо хвилі банкрутств. Звичайно, є сильно закредитовані компанії, для яких зростання вартості обслуговування боргу — це важливий фактор, фактор, який знижує їхній прибуток істотно”, — заявила глава Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна.

Минулого року інфляція, що підживлюється величезними військовими витратами і підвищенням зарплат через кадровий голод, тричі долала оновлювані прогнози Центрального банку. Щоб стримати її зростання, регулятор 2024 року підняв ставку до рекордного значення — 21%. Найближчим часом знижувати ставку в Росії не будуть, впевнені економісти.

“Ставка, найімовірніше, буде на нинішніх рівнях до того моменту, коли інфляція стійко піде вниз, і охолодження економіки стане не просто помітним, а коли вже не залишиться можливості нічого не робити”, — упевнений економіст Антон Табах.

Війна Росії проти України обходиться російським платникам податків дедалі дорожче. Гаманці росіян поступово порожніють. За даними Росстату, за рік ціни в РФ зросли практично на 10%. І зростають далі. Найбільше подорожчали послуги через зростання тарифів і продовольство. Найбільші російські виробники молочної продукції попередили торговельні мережі про підвищення в лютому відпускних цін на 7-10%.

“Судячи з даних, зростання споживчих цін було понад 20-30% — це галопуюча інфляція. Тому в цьому сенсі картина така, що в Росії йде інфляція, вона створює купу проблем для Мінфіну. Не забувайте, що Центробанк намагався зображати боротьбу з інфляцією методами ринкового господарства. Центробанк РФ все ще вірить, що в Росії є ринкова економіка. Вони підвищували ставку, а це класичний інструмент ринкової економіки. Але це все не працює. У грудні підвищення не було і в лютому теж не буде, тому що на інфляцію це не впливає. Але вони перейдуть до страшнішої речі — почнуть прямо обмежувати видачу кредитів російським підприємствам”, — переконаний доктор економічних наук Ігор Ліпсиц.

У січні 2025 року сумарний обсяг кредитів населенню обвалився в Росії майже вдвічі, порівняно із січнем 2024-го. У результаті просів ринок житла. Забудовники стали обходитися без посередництва банків і почали продавати квартири в розстрочку, що не влаштовує регулятора. Адже росіяни обростають боргами, а на їхній кредитоспроможності формально це не позначається.

“Це означає, що кредити можуть отримувати ті, кому вони, відповідно до введених Центробанком Росії обмежень, за жодних обставин не призначені. Банки перестають адекватно оцінювати ризики. І як наслідок — зростання прострочень, дефолтів і персональних банкрутств. По-друге, умови продажу нерідко непрозорі. У результаті розстрочка, формально під мінімальні відсотки, а то й зовсім безвідсоткова, може призвести до величезних переплат через приховані комісії та штрафи. Нарешті, по-третє, економіка девелоперських проєктів погіршується, а кредитні ризики будівельників зростають”, — пояснює економічний оглядач Максим Блант.

У Росії економіка може сповільнитися до технічної рецесії швидше, ніж вдасться приборкати інфляцію, — прогнозують економісти. Особливе занепокоєння російського уряду викликає можливе збільшення видобутку нафти в США і країнах ОПЕК, пише агентство Reuters з посиланням на звіти Міністерства економіки Росії та Центробанку.

“Відсутність інвестицій зараз означає відсутність зростання ВВП через два-три роки. І Міністерство економіки, і Центральний банк наголосили на небезпеці зниження цін на нафту, яке може створити проблеми для федерального бюджету”, — йдеться в публікації агентства Reuters.

Збільшення видобутку і зниження цін на нафту на світовому ринку означає, що дохідна частина російського федерального бюджету може значно скоротитися. Під ніж, як зазвичай, підуть соціальні статті, вважають експерти.

Читайте також: Військовий бюджет Росії перевищив витрати на оборону країн Європи – подробиці (ВІДЕО)

Раніше повідомлялося, що дефіцит російського бюджету в січні 2025 року зріс у 14 разів через різке збільшення витрат, перевищивши річний плановий показник. Основна причина — зростання військових витрат, що призвело до виснаження Фонду національного добробуту (ФНБ) і посилення інфляції.

Прямий ефір