Через масовану російську ракетну атаку території України Запорізька атомна електростанція, яка перебуває під контролем окупантів, була на межі блекауту. Уранці 22 березня через обстріли відключилася зовнішня лінія ПЛ-750кВ “Дніпровська”, яка з’єднує ЗАЕС з об’єднаною системою України. 23 березня армія РФ знову пошкодила лінію, яка живить електростанцію.
Живлення ЗАЕС відновлено
В “Енергоатомі” повідомляють, що найбільша в Європі атомна електростанція через ракетну атаку була з’єднана з українською енергосистемою лише лінією електропередачі ПЛ-330кВ “Запорізька ТЕС — Феросплавна”. Цю лінію нещодавно було відремонтовано силами українських енергетиків, бо вона не працювала тривалий час через пошкодження внаслідок чергових російських обстрілів.
“Така ситуація вкрай небезпечна і загрожує настанням аварійної ситуації. Якщо відключиться остання лінія зв’язку з українською енергомережею, ЗАЕС опиниться в черговому блекауті, що є тяжким порушенням умов безпечної експлуатації станції”, — наголосив голова “Енергоатому” Петро Котін.
У ніч на 23 березня ЗАЕС знову залишилася на одній лінії електроживлення — через обстріли було виведено з ладу додаткову схему, її вдалося відновити. Електроживлення Запорізької АЕС здійснюється в повному обсязі, заявляють у Міністерстві енергетики України.
Глава “Енергоатому” Петро Котін зазначив, що ЗАЕС має перейти під повний контроль України, а Росія повинна вивести зі станції військовий контингент і техніку.
Відтоді як росіяни окупували Запорізьку АЕС, на станції сталося 8 повних блекаутів і один частковий із запуском аварійних дизель-генераторів. У разі, якщо вони не спрацюють, може статися ядерна та радіаційна аварія.
Читайте також: Росія продовжила масовий терор: тактику весняних обстрілів України проаналізували експерти
Думки експертів
Яка ситуація склалася на ЗАЕС після російської ракетної атаки на українську енергосистему? Чим небезпечні блекаути на станції? Як Росія перетворила захоплену ЗАЕС на військову базу і які ризики це несе? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Ольга Кошарна, експертка з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки;
- Сергій Лишенко, депутат Запорізької обласної ради;
- Григорій Плачков, голова Державної інспекції ядерного регулювання (2017-2021 рр.).
ОЛЬГА КОШАРНА: Потрібен гуманітарний коридор для співробітників ЗАЕС
— Блекаут відбувається, коли жодна лінія електропостачання не працює і підключаються резервні дизель-генератори. Це необхідно для того, щоб працювала система безпеки й циркулярні помпи. Усі ті 5 годин, які пішли на ремонт лінії ПЛ-750кВ “Дніпровська”, працювала лінія ПЛ-330кВ “Запорізька ТЕС – Феросплавна”.
До повномасштабного вторгнення ЗАЕС мала 10 ліній електропередач. Було чотири високовольтних — 750кВ для видачі потужності шести енергоблоків, а також шість ліній по 330кВ.
Коли росіяни обстріляли лінії електропередач у серпні 2022 року — вони навмисно пошкодили високовольтні лінії 750кВ, бо мали плани перепід’єднати ЗАЕС до об’єднаної енергосистеми Росії. Дизель-генератори можуть працювати якийсь час, якщо достатньо палива, але обладнання має властивість виходити з ладу.
За інформацією МАГАТЕ, технічне обслуговування на станції найближчим часом проводитися не буде. За інформацією “Енергоатома”, у грудні 2023 року окупанти провели близько 30-40% необхідних ремонтних робіт. Усе це призводить до деградації обладнання. Також на ЗАЕС немає достатньої кількості кваліфікованого персоналу, який би досконально розбирався в обладнанні.
Найцінніші фахівці — це ті, хто має персональні ліцензії, видані Держатомрегулюванням України. Тих, хто підписав контракти з “Енергоатомом”, залишилося 22 людини з 200, які були до 24 лютого 2022 року. Наглядовий орган Росії “Росатомнадзор” екзаменує людей. Це атомники з російських станцій, але, як правило, більшість із них — це ті станції, де експлуатуються іншого типу реактори — чорнобильського. Це зовсім інші знання та інший досвід.
Підготовка, наприклад, оператора реакторної установки триває мінімум 10 років. Людина має пройти всі щаблі, іспити складати, постійно тренуватися на тренажері, де сценарії різних форс-мажорів. Нестача кваліфікованого персоналу — це теж величезні загрози.
Там є ще люди, яких не допустили на роботу 1 лютого і заблокували пропуск. На ЗАЕС працювало 11 тис. осіб до повномасштабного вторгнення. Зараз залишилося близько 3,5 тис. українських громадян, які відмовилися отримувати російські паспорти та зберегли вірність Україні. На жаль, їх не випускають. Вони можуть виїхати з сім’ями тільки через територію Росії. Сім’ю мого знайомого повернули з кордону — з Ростовської області.
Є проблема створення гуманітарного коридору з нашої підконтрольної території, яким глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі з експертами заходять на ЗАЕС. Його можна відкрити для того, щоб охочі з сім’ями могли виїхати.
На майданчику Запорізької атомної електростанції російські військові побудували фортифікаційні споруди, бойові позиції з бетонних блоків. На дахах реакторних відділень, куди не пускають експертів місії МАГАТЕ, теж влаштовані бойові позиції. Крім того, станція замінована.
ЗАЕС перетворено на військову базу. Є відео з російських соціальних мереж російських солдатів — там повністю порушено фізичний захист, вони розгулюють, де хочуть. Військова техніка на цьому відео стоїть у машинних залах.
В останньому повідомленні йдеться про те, що експерти місії МАГАТЕ відвідали машинний зал, але їм не дозволили оглянути західну частину машинного залу, там знаходяться БТР і боєприпаси. Крім того, з території ЗАЕС ведуться військові дії. Протилежний берег щоночі обстрілюється — Нікополь і Марганецький район.
Росіяни перетворили ЗАЕС на військову базу для того, щоб у майбутньому зупинити просування українських військ. Вони розуміють, що Україна не буде стріляти по ядернонебезпечному об’єкту. Тому вони напередодні приїзду місії МАГАТЕ, як правило, виводять техніку з відкритих місць промислового майданчика. Перед останнім приїздом Рафаеля Гроссі три доби поспіль звідти виїжджала важка техніка. А потім, коли він поїхав, стала заїжджати назад.
СЕРГІЙ ЛИШЕНКО: Електроживлення і системи безпеки на ЗАЕС працюють у штатному режимі
— Було перенаправлено електроенергію на підтримку системи безпеки на Запорізькій АЕС. Кілька днів тому вдалося відновити другу лінію забезпечення атомної електростанції. Коли було пошкоджено ДніпроГЕС, на АЕС вдалося по цій старій лінії запустити другу резервну систему.
Електроживлення та системи безпеки на ЗАЕС працюють у штатному режимі. Жодних загроз на електростанції, наразі, немає. Там є генератори, які можуть до 28 днів забезпечувати роботу систем безпеки. Щоправда, невідома ситуація з паливом для цих генераторів.
Минулого року генератори впоралися під час блекаутів на Запорізькій АЕС, будемо сподіватися, що так буде й надалі.
ГРИГОРІЙ ПЛАЧКОВ: Окупанти не проводять у повному обсязі ремонт обладнання на ЗАЕС
— Росіяни порушили 7 із 7 ядерних стандартів. Повністю порушено весь фізичний захист на ЗАЕС, бо є “прекрасні кадри”, де видно, як із залів, де знаходяться турбіни, держава-окупант зробила зал для заняття спортом. По-друге, у залах знаходиться важка військова техніка. По-третє, на території станції базується військовий контингент. Крім того, станція по периметру замінована.
Є проблема з охолодженням активних зон реакторів після підриву Каховської ГЕС і підриву дамби. Йдеться про охолодження активних зон реактора, бо води не вистачає, вона надходить тільки зі свердловин, які окупанти бурлили на території ЗАЕС.
Росія продовжує обстрілювати лінії електропередач. Поперемінно станція отримує електроживлення від двох ліній. Є інформація про те, що в достатньому обсязі окупанти не проводили ремонти обладнання на ЗАЕС.
На атомних електростанціях мають працювати виключно висококваліфіковані співробітники, а кожна АЕС має свою специфіку. Наприклад, на трьох енергоблоках Запорізької атомної електростанції експлуатується паливо іншого виробника — не проєктного. Йдеться про фірму Westinghouse.
Це зовсім інші розрахункові коди та фізика реакторів. Потрібні люди, які вміють працювати з такого виду паливом і такими кодами. Інакше підвищуються ризики.
Читайте також: Російські окупанти заборонили працювати фахівцям Запорізької АЕС, які не пішли на співпрацю з РФ, — керівник “Енергоатома”