Проблема з мігрантами в РФ має економічний характер — влада грає на страхах людей, конкуренції, — Пономарьов

Ілля Пономарьов. Скріншот: uatv.ua

У Росії ставлення до мігрантів дуже нерівномірне. Здебільшого ненависть до них викликана економічними чинниками, для багатьох це “безкоштовні раби”. На них нацьковують місцевих громадян, щоб підігріти невдоволення в суспільстві. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав засновник YouTube-каналу “Утро Февраля”, ексдепутат Держдуми Ілля Пономарьов.

“У Росії дуже нерівномірне ставлення до мігрантів. Наприклад, Москва дуже нацистське місто, тому що мігрантів багато, і тому що їх добре видно. Коли мусульманські свята відбуваються, наприклад, Курбан-байрам, збираються близько 2 млн осіб в одному місці в Москві. І це найбільший масовий захід, який у принципі коли-небудь у російській столиці трапляється”, — зазначив Пономарьов.

Водночас у Новосибірську, третьому за величиною місті в РФ, жодних антимігрантських настроїв не існує, каже він.

“Цієї проблеми там немає, оскільки немає масового напливу гастарбайтерів. Люди з цим не стикаються. Ті діаспори, які в місті живуть (дагестанська, чеченська, навіть корейська), вони не відчувають, що в них забирають робочі місця або щось подібне. Уся тема з мігрантами в Росії має суто економічний характер. Це безкоштовні раби, завезені там будівельними компаніями”, — сказав гість ефіру.

Пономарьов акцентував, що ситуації з обманом трудових мігрантів не нові. Їм обіцяють одні зарплати, а за фактом взагалі залишають без грошей.

“Свого часу моя політична структура “Лівий фронт” підняла ціле повстання на одному з найбільших московських підприємств-забудовників. Вони запрошували гастарбайтерів, переважно таджиків, узбеків. Їм говорили, що ось ви зараз оселяєтеся в гуртожитку і починаєте працювати. А перша зарплата через два місяці, мовляв, у нас так прийнято. Вони ці два місяці працювали, а потім їм кажуть: ви знаєте, ми вам обіцяли платити, умовно кажучи, 10 000 рублів, а заплатимо 2 000 рублів. А кому не хочеться — з вами розберуться. І вже ввечері вони влаштовують набіг на ці гуртожитки, всіх б’ють. А в людей паспортів немає. У них навіть дозвіл на роботу не завжди є. Тому їх у будь-який момент можуть викинути. Тоді ми змогли підняти акцію протесту тільки серед водіїв, тому що в них хоча б якісь документи є, ті ж права водійські, вони хоч якось у цьому сенсі оформлені”, — розповів Пономарьов.

І це абсолютно типова ситуація. Влада на цьому щоразу грає, доповнив спікер.

“Грають на страхах, на економічній конкуренції. Нацьковують простих громадян на цих мігрантів. Це ж так просто — будь-які ксенофобські настрої спровокувати, коли хтось погано говорить російською, ще й зовнішність якась незрозуміла”, — сказав спікер.

Пономарьов також зауважив, що російському бізнесу вигідно заробляти на мігрантах.

“Бізнесу завжди мало. Він може заробляти на мігрантах і заробляє. Якщо є можливість, то чому не заробити? Чому їх безкоштовно не викинути з країни? Навіть умовні 20 000 рублів платити не треба. Вони взагалі безкоштовно працюють. Це ж чистої води бізнес. А оскільки немає прав, оскільки в людей проблема з документами, вони погано розмовляють російською, погано орієнтуються в суспільстві, то, звичайно, цим користуються”, — сказав гість ефіру.

А щоб правоохоронці не вважали такі дії порушенням, для цього всі зацікавлені в розпалюванні ксенофобії. Усі хочуть, аби ці дії з видворення мігрантів були ще й популярні в суспільстві, вважає політик.

“Тут збігаються інтереси всіх можновладців, усіх вищих класів, які на цьому заробляють. І що більше місто, то більше економічних інтересів у сфері саме нерухомості. І це не тільки будівельники, це ще й працівники комунальних служб та інші. Всі в цьому фінансово зацікавлені. Тому мігрантофобія, ставлення влади до цієї проблеми мають абсолютно конкретне, сильне економічне підґрунтя. Воно не менш сильне, ніж різноманітні суспільні забобони”, — резюмував Пономарьов.

Читайте також: Ксенофобія посилюється: у Росії вводять нові обмеження на працю для мігрантів (ВІДЕО)

Прямий ефір