Що містить комплекс заходів щодо боротьби з олігархами в Україні. Чи дискримінує закон про олігархів їхні права як громадян України. І чи потрібно Україні вводити статус “іноземний агент”. Про це і не тільки в бліцінтерв’ю телеканалу UA розповів міністр юстиції України Денис Малюська.
Шефредактор телеканалів “Дом” та UA Олексій Мацука поспілкувався з міністром сьогодні, 11 вересня, на полях форуму YES Brainstorming у Києві.
– Ви на панельній дискусії форуму сказали, що не тільки Медведчук є прикладом боротьби з олігархами. Хто ще?
– Я називав ще два прізвища як приклад успішної боротьби з олігархами в нашій країні. Це Коломойський і Фірташ. Це люди, яких у нашій країні заведено називати олігархами. Та вони й самі можуть це визнати. Їхній нинішній вплив порівняно з тим, що був 2-3 роки тому, безсумнівно, зменшився. Це приклад хороших зусиль влади стосовно боротьби з олігархами.
Але щоб ця боротьба стала системною, об’єктивною і щоб всі розуміли, за якими критеріями людей називають олігархами, щоб це не було суб’єктивно – потрібен закон. Цей законопроєкт зараз перебуває на розгляді парламенту. У ньому відбито чіткі, об’єктивні економічні критерії того, хто є олігархом, хто – ні. На кого будуть поширюватися обмеження, на кого – ні.
– Ви сказали про комплекс заходів. Що цей комплекс заходів повинен містити, крім закону про олігархів?
– Це посилення антимонопольного регулювання, зокрема посилення Антимонопольного комітету України. Також необхідним є регулювання лобістської діяльності. Бо не секрет, що зараз є маса лобістських груп, які працюють і з народними депутатами, й з членами уряду, щоб просувати якісь свої ініціативи.
І ключовою історією є судова реформа. Вона зараз перебуває вже навіть не на етапі ухвалення закону в парламенті, зараз вже етап імплементації. Наприклад, формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, яка буде здійснювати набір суддів, а також формування Етичної ради, яка буде перевіряти членів Вищої ради правосуддя.
Тобто найближчі рік-два ми будемо займатися активною імплементацією судової реформи.
– Ми чули критику омбудсмена Людмили Денісової щодо законопроєкту про олігархів. У своїй промові вона порівнює економічний та політичний вплив олігархів з правами людини, стверджуючи, що з ухваленням законопроєкту деякі права людини будуть порушені. Наскільки коректним є таке порівняння впливу олігархів з правами людини?
– Безумовно, олігархи мають свої права, як і будь-які інші громадяни України. Але у нас же проблема не в тому, що олігархів дискримінують, знущаються над ними. У нас проблема інша – у них занадто багато могутності. Вони паразитують на державному бюджеті. Вони промивають мозок нашому народові через свої медіа.
Тобто проблема не в тому, що у них щось відбирають і роблять їх дуже слабкими. Проблема в тому, що вони сконцентрували занадто багато влади. І трохи цю владу зменшити – це взагалі не порушення прав людини.
– У США є поняття “іноземний агент”. Його було введено у 40-х роках, з початком Другої світової війни, коли представники нацизму лобіювали там свої інтереси. У нас триває війна з Росією. І в Україні теж деякі групи лобіюють російські інтереси, в цьому напрямі беруть участь і деякі олігархи. Наскільки сьогодні, на ваш погляд, доцільно в Україні запровадити поняття “іноземний агент”?
– Мені не подобається ідея “іноземних агентів”. Повинне бути загальне, зрозуміле регулювання бізнесдіяльності, медіа та ін. Це регулювання має бути прозорим.
Тому що ідея іноземних агентів була просто перекручена Росією на своїй території. Це перетворилося на банальне переслідування опозиції. І будь-яка організація, яка не задовольняє Кремль, оголошується іноземним агентом і переслідується.
Це не дуже хороша ідея, тому що ми трохи в інших обставинах перебуваємо. Але, безумовно, треба працювати з агентами впливу Росії на території України. Але це потрібно робити більш тонко.
– А як працювати з агентами впливу олігархів?
– Це цілий комплекс заходів. Частина з них передбачена законом. Це стосується обмежень, які будуть встановлені для олігархів і бізнесу. Плюс антимонопольне регулювання, регулювання лобістської діяльності та судової реформи.