Про “сценарій Орбана” та “сценарії Вілсона” для Грузії розповів Васадзе

Гела Васадзе. Фото: cacds.org.ua

Підхід західних країн до подій у Грузії є вкрай обережним та недостатнім у контексті впливу на правлячу “Грузинську мрію”. Усі дії Заходу здійснюються під тиском грузинського суспільства, яке не має наміру здаватися. Проте кроки демократичних країн, і насамперед США, є дуже важливими. Таку думку в ефірі FREEДОМ висловив політолог Гела Васадзе.

“Якби не було такого безпрецедентного опору з боку грузинського суспільства, давним-давно всі визнали б [легітимність парламенту Грузії], і “Грузинська мрія” спокійно втягла б Грузію в “русский мир”. Але коли практично вся активна частина населення Грузії включена в протести і каже, що не хоче “русского мира”, Захід змушений реагувати. Подивимося, що зробить Трамп”, — коментує політолог.

Він зазначає, падіння засновника “Грузинської мрії” Бідзіни Іванішвілі залежить від західних партнерів Грузії, зокрема від Сполучених Штатів, які поки що обмежуються “попереджувальними санкціями” як для Іванішвілі, так і для інших представників цього режиму.

“Тут як по закритих каналах може бути тиск, так і по відкритих каналах. Єдине питання: буде цей тиск чи ні? Або США скажуть: “О’кей, хлопці, нас цілком влаштовує те, що Грузія буде російською, те, що Росія зміцниться”… Можливо таке. У нашому світі все можливе”, — констатує Васадзе.

На думку політолога, США для Грузії можуть мати два сценарії після інавгурації новообраного президента Дональда Трампа. Перший Васадзе називає “сценарієм Орбана” —  на ім’я прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який підтримав “Грузинську мрію”.

“Сценарій Орбана”: коли Орбан переконує Трампа, що вони добрі хлопці у владі, але вони не люблять цих ворогів — демократів, лібералів, вони не люблять демократію. Ну, ти теж не любиш демократію. Так що давай просто дамо росіянам те, що їм належить по праву. Україна, Грузія — це, в принципі, російські землі. Це ж, в принципі, їхній вплив, радянський. Вони ж там один одного краще розуміють тощо. А ми займемося своїми справами. Ось “сценарій Орбана”, прямий, відвертий. Такий, як є. Грузини та українці — це ті ж росіяни”, — коментує гість ефіру.

Другим він називає “сценарій Вілсона” — на ім’я республіканця Джо Вілсона, який очолює підкомітет із закордонних справ Палати представників Конгресу США та запросив президентку Грузії Саломе Зурабішвілі на інавгурацію Трампа як “єдиного легітимного лідера в Грузії”.

“Вілсон має іншу логіку. Сполучені Штати вклали купу ресурсів у те, щоб цей регіон був, як мінімум, не ворожий до Сполучених Штатів. І в результаті зараз на порожньому місці віддамо Грузію, віддамо, значить, і весь Південний Кавказ, віддамо Південний Кавказ — віддамо і Центральну Азію. Дамо Росії та Ірану перерізати навпіл всі сухопутні маршрути Євразією з Китаю до Європи і, взагалі, — з Азії до Європи. Чи готові ми це зробити? І чи стане від цього Америка знову великою? Ось така дилема”, — описав Гела Васадзе.

Читайте також: Робота Зурабішвілі триватиме у звичайному режимі, — грузинський політолог

Нагадаємо, 14 грудня в парламенті Грузії пройшли “вибори” президента, на яких був представлений єдиний кандидат — колишній футболіст Михаїл Кавелашвілі, ставленик партії “Грузинська мрія”. А 29 грудня в парламенті Грузії відбулася його “інавгурація”. Кавелашвілі як главу країни не визнають чинна глава держави Саломе Зурабішвілі, опозиція та значна частина міжнародних партнерів.

Читайте також: Боротьба за демократію та європейський вибір у Грузії продовжуватиметься, — Читадзе

Прямий ефір