29-30 червня у Брюсселі (Бельгія) проходить саміт лідерів країн Європейського Союзу. На порядку денному — Україна. Європейські лідери обговорювали руйнування Каховської дамби, загрозу аварії на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), як підтримати українську формулу миру, і спільні закупівлі амуніції для України. В обговоренні брав участь і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Про це з полів саміту повідомив спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
“Оскільки я відповідальний за Європейський фонд миру, я попрошу європейських лідерів продовжувати його фінансувати. Гарна новина в тому, що у нас уже там на 3,5 млрд євро більше, але не тільки для України. Ми продовжуємо нашу місію з тренувань — майже 30 тисяч солдатів. Ми маємо зробити Україну здатною захищатися, тому Європейський фонд миру для України має стати Українським фондом оборони. Тренування мають тривати. Модернізація армії має тривати”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Традиційно перед європейськими лідерами зі своїм посланням виступив президент України Володимир Зеленський.
“Що слабша Росія, то більше її боси бояться змов і бунтів, то більше вони боятимуться турбувати нас із вами. Слабкість Росії робить її безпечнішою для інших, а її поразка розв’яже проблему війни. Що успішнішими зараз будуть наші воїни, то довше Росія не становитиме загрози для України та для всієї Європи. Це історичний час для того, щоб почати переговори про членство України в Євросоюзі. Європа цінностей, вільна і сильна Європа, Європа миру немислима без України. І ми готові до старту переговорів”, — звернувся глава Української держави.
Зустріч європейських лідерів відбувається напередодні саміту НАТО у Вільнюсі, тому увага до викликів для Альянсу особлива. Тим паче на тлі невдалого військового заколоту в Росії, який, як вважають учасники саміту, показав слабкість російської влади.
“Це демонструє початок розколу і поділу всередині російської системи. Водночас важливо наголосити, що це внутрішня справа Росії, і ще рано робити фінальні висновки”, — прокоментував генсек НАТО Єнс Столтенберг.
Водночас від Росії постійно виходить загроза військових вторгнень, техногенних катастроф і ядерного шантажу.
“Донедавна ми дивилися на Росію як на загрозу, тому що це була сила і сила була використана в Україні. Тепер ми маємо дивитися на Росію як на ризик через внутрішню нестабільність”, — заявив глава європейської дипломатії Жозеп Боррель.
Ситуація в Росії лише підштовхує європейських лідерів до допомоги Україні. У своїх оцінках ситуації вони дипломатичні, але й глави європейських країн здивовані тим, що однієї кризи виявилося достатньо, щоб паралізувати всю Росію.
“Схоже, що Путін, як то кажуть, не один майстер у місті. І він втрачає те, про що одного разу Макіавеллі говорив, як про основу держави, — монополію на насильство”, — зазначив Боррель.
Невдалий заколот у Росії та нездатність російської влади забезпечити стабільність матимуть наслідки не лише для Європи, а й для інших регіонів. До цього європейські лідери починають готуватися вже сьогодні.
“Усе, що з’являється в Білорусі разом із Пригожиним і невідомою кількістю дуже тренованих і кваліфікованих бійців, які, імовірно, приєднаються до нього, — це потенційно становить загрозу. Ймовірно, не пряму військову загрозу, але загрозу спроб проникнення в Європу з невідомими цілями”, — вважає прем’єр-міністр Латвії Крішьяніс Каріньш.
“Ми також маємо пам’ятати, що руйнування ПВК “Вагнер” матиме наслідки не тільки для України, а й для Африки, тому що Путін проєктував свою владу в Африці, і тут ми, безумовно, побачимо ефект ерозії”, — уточнила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Європейські лідери вважають, що найкращий захист від такого сусіда, як Росія, — це членство в НАТО, і Україна його обов’язково отримає.
“Щойно війна закінчиться, вони мають бути в НАТО — це єдиний шлях для того, щоб гарантувати мир у майбутньому”, — упевнений прем’єр-міністр Латвії.
“Найважливіша річ, яка не терпить зволікань, термінове завдання — це підтримка України, гарантія того, що Україна перемагає як суверенна і незалежна держава в Європі. Тому що якщо ми не здатні це зробити, то й обговорювати членство в НАТО немає жодного сенсу”, — сказав Столтенберг.
Про необхідність підтримувати Україну нагадали й учасники мітингу, який відбувався біля будівлі Європейської ради.
На пресконференції за підсумками першого дня саміту говорили про зміцнення оборонних зв’язків з Україною і додатковий внесок у її оборонні можливості.
“Ми маємо дотримуватися своєї обіцянки щодо початку переговорів про членство в ЄС. Зусилля України з реформування видатні, навіть і особливо під час війни. Якщо критерії реформ будуть достатньо виконані — ми повинні відповісти, і я залишаюся оптимістом, що цього, як і раніше, можна досягти цього року”, — резюмувала президентка Європарламенту Роберта Метсола.
Читайте також: Новий прем’єр Фінляндії запевнив у підтримці України — деталі від FREEДОМ
Як повідомлялося раніше, президентка Європарламенту Роберта Метсола вважає, що в України є шанси завершити необхідні реформи цьогоріч і почати перемовини про вступ до Європейського Союзу.