Міністр оборони Росії — економіст Андрій Бєлоусов, секретар Ради безпеки РФ — Сергій Шойгу, а ще Микола Патрушев, який йде “на іншу роботу”. Експерти по-різному оцінюють путінські рокірування, але сходяться на тому, що вони — свідчення проблем, повідомляє FREEДОМ.
65-річний економіст Бєлоусов, якого Путін висунув на нового міністра оборони, більшу частину життя пропрацював на державній службі. У 2012-2013 роках був міністром економічного розвитку Росії, помічником Путіна, а з 2020-го — першим заступником голови уряду. До армії та оборонної промисловості жодного стосунку не мав.
“Цей вибір свідчить про те, що Путін хотів, щоб глава оборонного відомства жорстко контролював гігантське зростання військових витрат на фінансування жорстокої війни Росії проти України та приборкав поголовну корупцію в Міністерстві оборони, яка, як виявилося, заважала російським військам на початку вторгнення, коли новобранці часто мали вигляд погано підготовлених”, — пише The Washington Post.
З тим, що заміна Шойгу на Бєлоусова свідчить про серйозні проблеми у військово-промисловому комплексі, згоден доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсіц.
“Ось ми пішли цією ж доріжкою Радянського Союзу. І цивільну людину, яка добре розуміє в економіці, призначають керувати Міністерством оборони. Це означає, що ситуація з військовим виробництвом, з виготовленням військової техніки, без якої російська армія не може воювати, мабуть, дуже погана. Його як раз кидають на розв’язання проблеми — для максимально швидкого нарощування виробництва зброї. Більше він нічого вдіяти не може. Як ви розумієте, стратегічних знань про те, як вести військові кампанії, у нього просто нуль”, — пояснює Ліпсіц.
Заміна міністра оборони Росії свідчить про те, що Кремль готується до затяжної війни з Україною, вважають аналітики. І до нової посади Бєлоусова готували, наголошують в Інституті вивчення війни (ISW). Раніше Бєлоусов представив проєкт державного замовлення на майже 4,5 млрд рублів на виробництво безпілотників до 2030 року. На думку експертів, новий міністр має остаточно перетворити російську економіку на військову. Путін потребує людини, яка жорстко контролюватиме гігантські витрати на ВПК.
“Це гроші, які залишають російський бюджет у момент, коли зовні російська економіка має непоганий вигляд, але фахівці кажуть, що складності, шорсткості набираються. Поступово проблем для російської економіки буде дедалі більше. Тому зараз, справді, якщо Путін хоче продовжувати вторгнення, продовжувати нарощувати оберти у плані військового виробництва, йому, звичайно, потрібний хоча б якийсь лад у військовому відомстві”, — коментує кореспондентка BBC Ольга Івшина.
Відставці Шойгу передував корупційний скандал у Міноборони. За хабарі заарештували його заступника Тимура Іванова. Щоправда, давнього соратника Путін на пенсію не відправив. Шойгу призначено секретарем Ради безпеки замість Миколи Патрушева.
“Саме його [Патрушева] відставка може свідчити про великі перестановки всередині політичних еліт Кремля та серйозне ослаблення самого клану Патрушева”, — вважає політична аналітикиня, головна редакторка порталу After Еmpire Ольга Курносова.
Новий керівник буде і в Рахунковій палаті. Путін запропонував призначити на цю посаду Бориса Ковальчука — сина свого давнього друга. За даними розслідування видання “Проект”, Юрій Ковальчук є особистим консильєрі Путіна. Старший Ковальчук — колишній пайовик кооперативу “Озеро” (як і Путін), засновник банку “Росія”, він контролює медіаімперію, до якої входять кілька телеканалів, зокрема “Перший”.
Тим часом російські ЗМІ повідомляють, що колишньому секретареві Ради безпеки Миколі Патрушеву посаду вже знайшли. Його призначено помічником президента РФ. Також посаду путінського помічника отримав Олексій Дюмін, який очолював Тульську область Росії.
Читайте також: Спроба нового глави Міноборони РФ збільшити витрати на ВПК призведе до соціальних потрясінь у країні — думка експерта
Раніше повідомлялося, що Путін звільнив Сергія Шойгу з посади міністра оборони й перевів у секретарі Ради безпеки Росії. Місце Шойгу обійме економіст Андрій Бєлоусов, а нову посаду для вже ексголови Ради безпеки Миколи Патрушева у Кремлі тоді обіцяли назвати “протягом найближчих кількох днів”.
Читайте також: Шойгу і Бєлоусов: рокірування в російському Міноборони проаналізував Гозман