Рада безпеки Організації Об’єднаних Націй не відповідає вимогам часу, її необхідно реформувати. Про це заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш на саміті G7 у Японії. На його думку, серед країн-учасниць “Великої сімки” зростає усвідомлення того, що робиться замало для реформування застарілих інститутів, повідомляє FREEДОМ.
Рада безпеки ООН зазнала масштабної критики у квітні, коли Росія стала головувати в організації. Члени організації наголошують, що право вето Росії в Раді безпеки підриває ефективність ООН на міжнародній арені. Настав час реформ.
“Настав час реформувати як Раду безпеки, так і Бреттон-Вудські інститути (включають Міжнародний валютний фонд і Міжнародний банк реконструкції та розвитку, — ред.). По суті, йдеться про перерозподіл повноважень відповідно до реалій сьогоднішнього світу”, — заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.
На саміті G7 у Хіросімі за реформування системи ООН також виступив прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді.
“Чому ООН, яка була створена з ідеєю встановлення миру, сьогодні не досягла успіху в запобіганні конфліктам? Чому навіть визначення тероризму не було ухвалено в ООН? Якщо замислитись, то стає зрозуміло одне: інститути, створені у минулому столітті, не відповідають системі XXI століття. В іншому випадку, ООН і Рада безпеки залишаться лише балаканиною”, — заявив прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді в інтерв’ю Outlook India.
У квітні минулого року президент України Володимир Зеленський у виступі на Раді безпеки ООН закликав її членів позбавити країну-окупанта права вето. Позбавити Росію статусу постійного члена ООН закликали після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну чимало європейських лідерів. За словами президента Європейської ради Шарля Мішеля, якщо постійний член Ради безпеки ООН розпочинає невиправдану війну, йому більше немає місця в організації.
Як пише німецька газета Tagesspiegel, домогтися виключення Росії з постійних членів Радбезу можна на тій підставі, що за великим рахунком її туди ніхто не обирав. Згідно зі статтею 4 Статуту ООН, нові держави-члени мають бути ухвалені шляхом голосування Генеральної асамблеї.
“Після розпаду Радянського Союзу в 1991 році Росія, не зустрівши заперечень на світовій арені, просто зайняла для себе це місце”, — йдеться у публікації німецької газети Tagesspiegel.
За словами експертів, реформувати систему ООН не так просто.
“Складність таких організаційних об’єднань — у тому, що в них зосереджені різні гравці, різні полюси та бачення… Поки що ми бачимо, що ця платформа більше використовується для боротьби наративів. Росія намагається це використати у своїх цілях”, — зазначив експерт-міжнародник Богдан Ференс.
Група дипломатів, юристів, журналістів та вчених з усього світу запустили петицію про виключення Росії з ООН. Вона закликає керівництво організації або надати документальні докази законного членства Росії, або визнати її членство в ООН фіктивним. Наразі петиція зібрала понад 300 тис. підписів. Для розгляду необхідно 500 тис.
За словами професора міжнародного права в Кембриджі та колишнього радника Держдепартаменту США Томаса Гранта, існує правовий механізм, за допомогою якого Росію можна витіснити з Радбезу. Він зазначає, що 1971 року ООН вже вилучила зі складу Тайвань.
Читайте також: Україна має великий шанс відіграти величезну роль у побудові нового світопорядку, — Барієв
Нагадаємо, у квітні Росія головувала у Раді безпеки ООН. Кремль намагався використати майданчик та авторитет Радбезу для відбілювання репутації Путіна та легітимізації російської агресії в Україні.
Читайте також: Партнери України мають розуміння, що ізоляція РФ є неминучою, — депутатка