22 листопада відбувся онлайн-саміт “Великої двадцятки” (G20), у якій уперше за два роки взяв участь президент РФ Володимир Путін.
Президент США Джозеф Байден і лідер КНР Сі Цзіньпін відмовилися від участі в цьому заході.
Саміт G20: без США і КНР, але за участю РФ
Онлайн-саміт пройшов під головуванням прем’єр-міністра Індії Норендро Моді, оскільки ця країна зараз головує у “Великій двадцятці”. Індія головуватиме в G20 до 30 листопада, після чого передасть повноваження Бразилії.
У вересні Індія домоглася спільної заяви на саміті лідерів G20 на тлі розбіжностей з приводу війни Росії проти України. Однак відтоді протиріччя між Заходом і країнами глобального Півдня посилилися через війну між Ізраїлем і ХАМАСом.
На онлайн-саміт індійський уряд запросив лідерів усіх членів G20, включно з головою Африканського союзу, а також 9 країн-гостей і глав 11 міжнародних організацій, серед яких Євросоюз.
При цьому, на саміті не були присутні президент США Джозеф Байден і лідер Китаю Сі Цзіньпін, якого на заході замінив прем’єр-міністр КНР Лі Цянь.
Про причини відсутності Байдена і Сі на саміті не повідомляють, однак, як пише Bloomberg, саміт відбувся наступного дня після того, як Моді проігнорував віртуальну зустріч лідерів країн з економікою, що розвивається, на якій був присутній Сі Цзіньпін. Під час неї група обговорювала війну в Ізраїлі.
Водночас у саміті вперше після повномасштабного вторгнення Росії в Україну взяв участь президент РФ Володимир Путін. Багато експертів і політологів вважають, що його присутність і стала причиною того, що Джозеф Байден проігнорував цей захід.
Сам же Путін виступив під час віртуального саміту з підготовленою промовою. У своєму виступі він намагався виправдати розв’язану ним війну проти України, всіляко відкидаючи критику західних країн на свою адресу.
Диктатор цинічно назвав війну проти України трагедією, і сказав, що “треба думати, як припинити кровопролиття”. Він також заявив, що Росія готова до мирних переговорів, звинувативши Київ у зриві переговорного процесу.
“Росія ніколи не відмовлялася від мирних переговорів з Україною. Це Україна, а не Росія, публічно оголосила, що вона виходить із переговорного процесу”, — заявив Путін.
Крім цього, Путін звинуватив західних лідерів у зростанні глобальної інфляції та фінансовій кризі. За його словами, причиною економічних потрясінь є “непродумана макроекономічна політика деяких держав”.
Зі свого боку, канцлер Німеччини Олаф Шольц і прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні під час саміту G20 закликали Путіна припинити війну і вивести російські війська з України, повідомляє AFP.
“Я закликав президента Путіна припинити напад на Україну і вивести війська з української території, щоб ця війна нарешті закінчилася”, — сказав Шольц під час прес-конференції в Берліні.
Мелоні зазначила, що вітає пропозицію Путіна працювати над досягненням миру в Україні, але додала, що “ми не повинні забувати, що в Україні є агресор і його жертва”.
“Росії достатньо просто вивести свої війська із захопленої території”, — наголосила вона.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо висловився більш жорстко щодо РФ. Він засудив повномасштабне вторгнення Росії в Україну і закликав світову спільноту притягнути РФ до відповідальності за всі її злочини.
Читайте також: Віртуальний саміт G20 пройде без Байдена і Сі, але з Путіним (ВІДЕО)
Думки експертів
Яке значення має відсутність лідерів США та КНР на саміті G20? Для чого Путіна запросили на цей онлайн-саміт? Чи зміниться ставлення світових країн-лідерів до президента РФ після його виступу? Відповіді на ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:
- Володимир Фесенко, політолог;
- Ігор Петренко, доктор політичних наук, політолог;
- Олег Шамшур, надзвичайний і повноважний посол України, заступник міністра закордонних справ України у 2004-2005 роках, посол України в США (2006-2010 рр.), посол України у Франції (2014-2020 рр.);
- Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан”.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Відсутність на саміті G20 Байдена і Сі зайвий раз показує міжнародну ізоляцію Путіна
— Справжній, реальний саміт був у вересні в Індії, а це онлайн-саміт. Це його продовження.
Річ у тім, що, як і в G7, так і в G20 щороку головує одна країна, і відбувається низка заходів у рамках цього головування. Головні заходи — це зустріч лідерів самітів.
Однак останніми роками — це виникло під час пандемії COVID-19 — вирішили, крім звичайного саміту, коли збираються на пряму зустріч лідери країн “Великої двадцятки”, проводити ще й онлайн-саміт, коли вони виступають у режимі відеозв’язку.
Але, як це часто буває, це все-таки трохи нижчий рівень представництва, і до цього не всі країни ставляться з такою ж увагою, як до реальної зустрічі лідерів. Бо там вони не тільки зустрічаються за столом переговорів, а ще й проводять особисті, двосторонні, іноді й багатосторонні переговори.
А тут просто виступ, кожна країна заявляє свою позицію. І Путін не був на головному саміті у вересні. Можливо, він побоявся, тому що є ордер на його арешт, і він, можливо, не був упевнений у своїй безпеці.
Можливо, були інші якісь причини. Можливо, не хотів повторення обструкції, з якою зіткнувся на минулому саміті “Великої двадцятки” його представник — міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.
Але те, що лідери США і КНР не брали участі в цьому саміті — дуже показово. Це знижує статус цієї онлайн-зустрічі. Якщо лідери двох головних держав світу і “Великої двадцятки” не братимуть участі, отже, увага до цього онлайн-саміту буде набагато меншою.
А чому не беруть участі? Я думаю, тут причини різні. Не тому, що обидва лідери бойкотують Путіна. От Байден — так, він бойкотує Путіна, немає сумнівів. Це символічний жест і демонстрація того, що США не приймають ту агресивну політику, яку проводить Путін.
У Сі Цзіньпіна, на відміну від Байдена, трохи інші мотиви. Я думаю, тут даються взнаки протиріччя з Індією, яка зараз головує в G20. І Сі Цзіньпін трохи дистанціюється від особистої участі в саміті “Великої двадцятки”. Це стосується двосторонніх відносин між Китаєм та Індією.
З іншого боку, очевидно, що Китай зараз намагається підняти статус БРІКС, де він став явним лідером. Раніше Росія претендувала на цю роль, а зараз КНР стала явним лідером цієї організації. І Пекін намагається з БРІКС зробити альтернативу “Великій сімці”. Тому в Китаю свої мотиви.
Але важливо інше: те, що Сі Цзіньпін не брав участі в цьому онлайн-саміті “Великої двадцятки”, це не тільки знижує загальний статус цього заходу, а й з боку Байдена прямо, а з боку Сі Цзіньпіна побічно показує ізоляцію Путіна.
Хоч би як це було парадоксально, але це один із результатів зустрічі між Байденом і Сі Цзіньпіном. Навіть ситуативне партнерство між цими конкурентами в даному випадку зіграло проти Путіна.
ІГОРЬ ПЕТРЕНКО: США і КНР зайняті своїми проблемами
— Про що свідчить відсутність на онлайн-саміті Джозефа Байдена і Сі Цзіньпіна? Про те, що ті питання, які виносили на розгляд, або окремо обговорювали між США і Китаєм, або ще узгоджується певна позиція. Тому вони були не готові якось дебатувати або публічно з цим виходити.
З іншого боку, чи може відсутність Байдена бути пов’язана з тим, що там був Путін? Не знаю, складно сказати. Я думаю, якби вони планували реально взяти участь і не хотіли б бачити Путіна, то знайшли б способи, як це зробити.
Очевидно, що зараз перед США і Китаєм стоїть багато інших завдань і питань, зокрема і в плані їхніх двосторонніх відносин. Тому вони зараз зайняті цим.
А для США взагалі складний період: це і дебати в Конгресі, і загалом складна політична кон’юнктура розколу істеблішменту, яку потрібно долати. Тому, очевидно, що у Байдена зараз інші пріоритети.
Я не думаю, що під час зустрічі Байдена і Сі вони домовилися не брати участь в онлайн-саміті G20. Вважаю, що питання України порушувалося на цій зустрічі однозначно.
Для США є певна “червона лінія”, яка пов’язана з прямими поставками Росії озброєння з боку Китаю. І це точно обговорювалося. І, безумовно, були певні заяви з боку представників Білого дому, що було б добре, якби Китай змінив позицію щодо України, щоб він був би готовий обговорити мирну формулу президента Зеленського.
Однак після зустрічі були чіткі заяви, що поки що Китай не змінює свою позицію. Але водночас динаміка відносин між США та Китаєм усе-таки покращується. Ця зустріч — показник того, що обидві сторони готові бути конструктивними. І питання України тут теж порушуватиметься.
ОЛЕГ ШАМШУР: У світі йде боротьба за глобальний Південь
— Участь в онлайн-саміті Путіна досить складно знайти однозначні пояснення. Мабуть, лідери “Двадцятки” зайняті розв’язанням дуже важливих проблем, зокрема, на міжнародній арені. Можна це пояснити також тим, що знову піднімає голову COVID-19.
Але не можна виключити того, що Індія, яка головує у “Двадцятці”, намагається допомогти Путіну вийти з ізоляції. Оскільки Індія, як ми знаємо, намагається балансувати між Заходом або в даному випадку, Північчю і Півднем, і представляє себе як одного зі світових лідерів.
Я абсолютно не виключаю того, що це могло бути зроблено спеціально. Це важливо для Путіна, оскільки він дійсно опиняється у дедалі більшій політичній ізоляції.
І загалом, те, що ми зараз бачимо на саміті і те, що ми бачили до цього, свідчить про продовження міжнародної дискусії та боротьби за глобальний Південь між різними політичними силами.
ДМИТРІЙ ЛЕВУСЬ: Виступ Путіна на саміті — це реакція хижака, який хоче позначити свою присутність
— Цей саміт, напевно, був запланований як підбиття підсумків. Можливо, у керівництва Індії, яка головує на G20, були свої розрахунки на певні прориви і спробу ще отримати щось від саміту.
Тому що тут, окрім Росії, йдеться і про контакти з Китайською Народною республікою, яка не стільки партнер по БРІКС і по “Великій двадцятці”, скільки конкурент Індії. Тому звідси такі цікаві ходи з можливістю присутності Росії.
Що стосується РФ, то тут ідеться не тільки про внутрішню аудиторію, не тільки про демонстрацію того, що Путін, так би мовити, “глобальний політик” і залишається рукопожатним. Мова ще й про присутність Росії на глобальному Півдні.
А попередній саміт, як і минулорічний, що проходив в Індонезії, був явною поразкою Росії. Росія дуже багато уваги приділяє символам. І оскільки президент України Володимир Зеленський на саміті “Великої двадцятки” в Індонезії презентував українську формулу миру, то це була, з точки зору Кремля, однозначно перемога України.
Вони, звісно, ніколи в житті цього не визнають, але це був такий ляпас, про що однозначно можна говорити. І десь була спроба взяти реванш на індійському саміті, тому тема України там і не піднімалася.
У резолюції було загальне засудження війни, засудження застосування ядерної зброї. Загалом, це був такий дуже жирний натяк на Росію, але саме через позицію господарів саміту такого конкретного засудження там не прозвучало.
Природно, що Росія, яка паразитує на глобальному Півдні, яка паразитує на образі антиколоніального утворення, що мститься Заходу за всі образи, які він завдав глобальному Півдню, яка паразитує на тих позиціях, які були створені ще за часів СРСР в Африці, в Азії, буде використовувати будь-яку можливість виступу.
Зрозуміло, що це неповноцінна участь, але це реакція хижака, який будь-якою можливістю скористається для того, щоб позначити свою присутність. Щоб про нього не забували, щоб на тлі зустрічі президента США з китайським лідером, де йшлося про біполярний світ, показати, що Росія ще присутня.
Скоріше, це вже мова про дотримання престижу, щоб показати, що Росія зберігає свої позиції у світі. І не на Заході, а саме в країнах глобального Півдня, з якими намагатиметься далі вибудовувати свою антизахідну політику.
Читайте також: Індія хоче допомогти Путіну вийти з ізоляції, запрошення брати участь у саміті G20 зроблено спеціально, — дипломат