Президентські вибори в Туреччині, які відбудуться в неділю, 14 травня, не призведуть до принципових змін для України. Таку думку сьогодні, 12 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Володимир Фесенко.
“Я думаю, що стосовно України вони не призведуть до принципових змін. В інтересах Туреччини зберігати дружні партнерські відносини з Україною”, — сказав політолог.
При цьому він додав, що Туреччина зацікавлена і в активних економічних зв’язках із Росією. Після певної кризи чинному главі Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану вдалося налагодити відносини з РФ. У зв’язку з цим Туреччина не підтримує санкції проти Росії, а як і низка інших держав Азії намагається заробляти на цьому.
“Але Ердоган — це, мабуть, був такий унікальний приклад політика, якому вдалося мати тісні, досить дружні та партнерські відносини з країнами, що воюють, — і з Росією, і з Україною. Це, в принципі, відображало, особливо щодо України, національні інтереси Туреччини. Тому я не думаю, що перемога, наприклад, лідера опозиції на президентських виборах у Туреччині якось змінить ставлення до України. Ні. Я думаю, політика дружнього партнерського ставлення до України збережеться, зокрема тому, що такі настрої є і в турецькому суспільстві”, — вважає Фесенко.
На його думку, певні зміни можуть бути у відносинах Туреччини із Заходом.
“Дійсно, Туреччина блокує вступ до НАТО Швеції, ну, разом з Угорщиною, що теж показово. Але в турків це не стільки проросійська позиція, скільки спроба шантажувати Швецію щодо курдського питання. Ну і росіяни, до речі, теж “дуже добре” зіграли, їхні спецслужби спровокували у Швеції явно штучні антитурецькі виступи: образа Ердогана, спалення турецького прапора. І, звісно, в Туреччині цим скористалися, і це стало приводом для блокування вступу Швеції до НАТО. Але є очікування, що після президентських виборів у Туреччині Швеція все-таки вступить до НАТО. Але сама ця ситуація, як і деяка напруга у відносинах зі США — це проблема”, — сказав Фесенко.
Він зазначив, що перемога опозиції на президентських, а, можливо, і на парламентських виборах, сприятиме нормалізації, зміцненню відносин Туреччини з Європейським Союзом і зі Сполученими Штатами Америки.
“Це також, до речі, відповідає економічним інтересам Туреччини й може посилити її політичні позиції. Тому що ось ця так звана неоосманістська опозиція Ердогана, вона десь посилила позиції Туреччини як регіонального лідера, але часто призводила до конфліктних і проблемних ситуацій”, — сказав політолог.
Читайте також: Чи втримає владу Ердоган: президентські вибори в Туреччині обговорюємо з експертами
Нагадаємо, у Туреччині 14 травня відбудуться вибори президента і парламенту. За посаду глави держави борються два кандидати — чинний президент Реджеп Таїп Ердоган і глава об’єднаної опозиції Кемаль Киличдароглу.