Президентка Грузії закликала виходити на протести: як розвивається ситуація у країні (ВІДЕО)

Саломе Зурабішвілі. Фото: gettyimages.com

Державний департамент США та Північноатлантичний альянс закликали провести розслідування масових порушень на парламентських виборах у Грузії. Міжнародні спостерігачі зафіксували численні випадки підкупу, тиску і залякування виборців, а також порушення таємниці голосування. Опозиція закликала громадян Грузії виходити на акції протесту, інформує FREEДОМ.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що не визнає результатів парламентських виборів у країні.

За даними ЦВК, перемогла правляча партія “Грузинська мрія” — вона набрала 54% голосів. Але Зурабішвілі наполягає, що вибори відбулися в умовах тотальної фальсифікації та по суті перетворилися на конфіскацію голосів виборців. Президентка звинуватила правлячу партію в позбавленні громадян конституційних прав й закликала людей виходити на протести.

“Ми були не тільки свідками, але й жертвами того, що можна охарактеризувати тільки як російську спецоперацію — нову форму гібридної війни, яка ведеться проти нашого народу та нашої держави. Як остання незалежна інституція в цій країні, я маю чітко заявити, що не визнаю цих виборів. Їхнє визнання було б рівносильно легітимізації захоплення Грузії Росією”, — заявила Зурабішвілі.

Опозиція також заявляє про масові фальсифікації на виборах та закликає громадян виходити на акції протесту. Депутати опозиційної “Коаліції за зміни” відмовилися від своїх парламентських мандатів. Усі чотири опозиційні партії, які подолали бар’єр, повідомили, що бойкотують новий парламент.

“Вибори були вкрадені проросійським олігархом Бідзіною Іванішвілі, і ми, “Єдність — Національний рух”, не збираємося визнавати ці вкрадені результати виборів”, — сказала голова партії “Єдність — Національний рух” Тінатін Бокучава.

“Моя позиція, наша позиція полягає в тому, що нам безумовно потрібен протест, тому що ми повинні показати всім, що нас більше, ніж їх”, — сказав голова партії “Стратегія Агмашенебелі” Георгій Вашадзе.

Міжнародні спостерігачі підтримали заяви президента та опозиції Грузії. У звіті Міжнародної місії ENEMO йдеться про те, що вибори відбулися в умовах поляризації та обмежень, що підірвало інклюзивність, прозорість та чесність процесу. А спостерігачі ОБСЄ стверджують — у Грузії відбувається відкат від демократії.

“Наші команди від Європарламенту на деяких дільницях стали свідками високого напруження, плутанини та хаосу, в одному випадку — вкидання бюлетенів, фізичного нападу на спостерігачів, які намагалися повідомити про порушення, відсторонення спостерігачів та ЗМІ від виборчих дільниць, псування скарг спостерігачів, залякування виборців усередині й поза виборчими дільницями, присутності кількох пов’язаних з партіями спостерігачів, які видавали себе за цивільних спостерігачів. Крім того, не завжди забезпечувалася таємниця голосування”, — сказав глава делегації Європейського парламенту Антоніо Лопес-Істуріс Вайт.

НАТО, США та країни Європи закликають провести незалежне розслідування порушень на парламентських виборах у Грузії. А парламентарії держав Європи та Канади у спільній заяві наголосили — політика правлячої проросійської партії “Грузинська мрія” несумісна з ЄС.

“Ми ясно дали зрозуміти, що ЄС очікує від Центральної виборчої комісії Грузії та інших відповідних органів виконання своїх обов’язків щодо оперативного, прозорого та незалежного розслідування порушень під час виборів та звинувачень у них. Ці порушення мають бути роз’яснені та усунені”, — заявила представниця Європейської комісії Набіла Массралі.

У Москві всерйоз занепокоїлися перспективою розслідування. Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков назвав це спробою дестабілізації країни якимись зовнішніми силами.

“Саме російськими методами, кіберметодами сталося так, що “Грузинська мрія” отримала 53%. Попри те, що згідно з соціологічними даними та екзитполами, які провела відома міжнародна неурядова організація Research, “Грузинська мрія” отримала всього лише 40% голосів”, — зазначив політолог, професор Чорноморського міжнародного університету Грузії Ніка Читадзе.

Натомість тепер — після виборів — Москва готова розглянути пропозиції про розширення контактів із Тбілісі, заявив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.

Читайте також: “Ці вибори — не наш вибір”: масові протести розпочалися в Грузії (ВІДЕО)

Нагадаємо, у Грузії завершили підрахунок голосів на парламентських виборах. За даними ЦВК держави, провладна партія “Грузинська мрія” набрала 53,9% голосів. Чотири опозиційні партії у сумі отримали 37,7% голосів. Опозиція та низка політологів називають “Грузинську мрію” проросійською, а її засновника, мільярдера Бідзіну Іванішвілі, підозрюють у масштабній корупції та тісних ділових зв’язках з Росією. 

Прямий ефір