Президент України зустрівся з главою Єврокомісії, канцлером ФРГ, лідерами Румунії та Болгарії — про що говорили 

Володимир Зеленський з президенткою Європейської комісії та лідерами Румунії й Болгарії. Фото: president.gov.ua

У Нью-Йорку, на полях 78-ї сесії Генеральної асамблеї ООН, президент України Володимир Зеленський провів низку зустрічей зі світовими лідерами. Зокрема двосторонню — з федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом та багатосторонню — із президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, лідером Румунії Клаусом Йоханнісом та віцепрем’єр-міністеркою, міністеркою закордонних справ Болгарії Марією Габріель. Про це інформує FREEДОМ із посиланням на пресслужбу Офісу президента.

Переговори у розширеному форматі стосувалися питання збереження принципу єдиного ринку та вільного доступу української аграрної продукції на ринок Європейського Союзу.

Володимир Зеленський подякував Урсулі фон дер Ляєн за її незмінне лідерство й тверду позицію щодо зняття після 15 вересня на рівні ЄС усіх обмежень стосовно доступу української агропродукції.

“Ми створили дієвий механізм підтримки постійного діалогу — Спільну координаційну платформу з питань експорту й транзиту української аграрної продукції. Ця платформа має й надалі працювати та сприяти розв’язанню всіх проблемних питань у сфері агропродукції”, — наголосив лідер України. 

Глава держави поінформував про подальший алгоритм дій українського уряду та координацію спільних кроків.

Він наголосив, що Україна — майбутній член Європейського Союзу, тож вже сьогодні необхідно працювати над постійною лібералізацією торгівлі в межах єдиного ринку ЄС, недопущенням будь-яких односторонніх обмежень у майбутньому та захистом конкурентних переваг кожного члена ЄС в умовах вільної торгівлі, переконаний Зеленський.

Спільно з президентом Румунії та віцепрем’єр-міністром Болгарії сторони обмінялися думками щодо пошуку ефективних рішень у сфері логістики, зокрема збільшення пропускної здатності портів, серед іншого — чорноморського порту міста Констанца, та річкового транспорту на Дунаї, а також важливості подальшого нарощування обсягів транзиту української продукції територією Румунії й Болгарії з урахуванням можливостей “шляхів солідарності” ЄС, йдеться у повідомленні Офісу президента. 

Український президент подякував лідеру та уряду Румунії за внесок у зміцнення єдності ЄС, дотримання принципів єдиного ринку та вільної конкуренції.

“Саме територією Румунії забезпечується понад 60% транзиту українського зерна, яке проходить “шляхами солідарності” ЄС. Наші спільні зусилля дадуть змогу зменшити навантаження на інфраструктуру українських портів “Ізмаїл” і “Рені”, а також пришвидшать перевалювання вантажів”, — наголосив Зеленський.

Він зауважив, що українська частина Дунаю також має бути внесена до транс’європейської транспортної мережі TEN-T.

Окремо сторони обговорили альтернативні транспортні маршрути територією Румунії та Болгарії, що дасть змогу значно наростити обсяги транзиту та зменшити навантаження на внутрішні ринки цих країн.

Під час перемовин із канцлером Німеччини президент України подякував ФРН за вагому довготривалу підтримку України у протидії агресії Росії, окремо відзначивши нещодавні оборонні пакети.

Володимир Зеленський та Олаф Шольц. Фото: president.gov.ua

Зеленський поінформував Шольца про ситуацію на лінії фронту й першочергові потреби Сил оборони України. Водночас він акцентував на важливості подальшого посилення української ППО для захисту цивільної інфраструктури напередодні зими та функціонування “зернового коридору”. 

Додаткові потужності протиповітряної оборони дадуть змогу зміцнити захист чорноморських портів та історичної спадщини Одеси, наголосив Зеленський. 

Також лідери приділили увагу підготовці до міжнародної конференції з питань відновлення України, яка відбудеться в Німеччині влітку 2024 року.

Читайте також: Голос України пролунав дуже голосно: виступ президента Зеленського на Радбезі ООН оцінив Мацука

Нагадаємо, лідер Української держави Володимир Зеленський у Нью-Йорку провів зустріч зі спеціальною представницею президента США з відновлення України Пенні Пріцкер. 

Прямий ефір