“Президент UA”: воєнні злочини РФ в Ізюмі, візит президента Єврокомісії та новий пакет допомоги Україні

Нові факти звірств російської армії в Ізюмі. Візит до Києва президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн. Новий пакет допомоги ЄС для України, і пакет санкцій — для Росії. Про ці та інші головні події тижня, що минає, — в огляді “Президент UA” від ведучого телеканалу FREEDOM Олега Борисова.

Повинні відповісти

“Причина смерті — любов до України”. Так назвали фото руки загиблої в Ізюмі людини з синьо-жовтим браслетом. Воно облетіло весь світ. І це лише один із сотень прикладів звірств та злочинів російських військових на вже деокупованих територіях.

Це треба показувати, про це треба говорити і за це треба карати. На цьому наголосив Володимир Зеленський в одному зі своїх звернень до українського народу.

“У Харківській області тривають слідчі дії в районах, звільнених від російської окупації. Фіксують всі злочини рашистів, збирають докази їхньої винуватості. Знайдено катівні, в яких знущалися з мирних жителів окупованих міст і селищ, приміщення, в яких тримали людей — навіть іноземців”, — сказав президент України.

Він повідомив, що триває ексгумація тіл на місці масового поховання поблизу міста Ізюм. Встановлено понад 440 могил. Про кількість похованих там людей ще рано говорити, слідчі дії тривають.

“Вже є чіткі докази тортур, знущань з людей… Більщ того, є свідчення, що російські солдати, чиї позиції були недалеко від цього місця, стріляли по похованих просто для розваги”, — продовжив Зеленський.

Президент України наголосив, що світ має на все це відреагувати.

“Добре, що в структурах ООН уже готують групу співробітників, які приїдуть до Ізюма, які побачать і зможуть доповісти всім у системі ООН про те, що робили терористи Росії”, — зазначив він.

Потрібно діяти та проводити юридичну роботу вже прямо зараз. І така робота ведеться. У цьому запевнила народна депутатка України Євгенія Кравчук. І що важливо центральна влада України робить все для того, щоб сприяти прискоренню розслідувань та у результаті притягнення до відповідальності винних.

“Тут є два шляхи, якими ми вже рухаємося. По-перше, вже працюють прокурори Міжнародного кримінального суду в Гаазі, вони ведуть справи проти конкретних осіб. Тобто в суді в Гаазі можуть притягатися до відповідальності конкретні військові, конкретні керівники батальйонів. Тобто конкретні люди — з ім’ям і прізвищем, і встановленою провиною — в Ізюмі, Бучі, Балаклії, на всій території, яка була окупована, і де ми фіксуємо воєнні злочини”, — сказала Кравчук.

Україна працює над створенням спеціального трибуналу, який вестиме справу щодо агресії РФ.

“Цей трибунал може залучити і найвище військове командування РФ, і політичне керівництво Росії”, — уточнила Кравчук.

Читайте також: Побиття, стрілянина та мародерство: мешканці звільненого Ізюма розповіли про життя в окупації (ФОТО, ВІДЕО)

Візові санкції для росіян

Притягнення до відповідальності винних за злочини в Ірпені, Бучі, Гостомелі, Ізюмі мало. Потрібно, щоб кожен росіянин відчув на собі відповідальність за вчинене російською армією за указом Путіна.

Президент України Володимир Зеленський продовжує наполягати на посиленні санкцій та забороні в’їзду росіян до країн Європейського Союзу. Адже погодьтеся, цинічним є те, що громадяни країни-агресора можуть спокійно відпочивати, купувати у мирній Європі, тоді як за указом їхнього президента щодня вбивають мирних українців.

“У восьмому пакеті санкцій мають бути передбачені загальноєвропейські візові рішення щодо громадян. Такі, щоб ніхто з причетних до цієї війни не міг користуватися європейською гостинністю. Якщо громадяни Росії підтримують терор проти України та всієї Європи, мовчки спостерігають за геноцидом в Україні, то вони не повинні мати можливість використовувати Європу для розваг та веселощів. Європа — це територія цінностей, а не “Діснейленд” для прихильників терору. І візові обмеження це чітко продемонструють. Вільний світ має спонукати росіян до дій проти тих, хто розв’язав цю війну”, — упевнений Зеленський.

І Київ домігся свого. 9 країн Європи більше не приймають від росіян документи на туристичні візи.

“Совок”, запах нафталіну, росіяни так давно цього хотіли”, — так прокоментував це рішення керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

І якщо частина країн Європейського Союзу скасували спрощену видачу віз росіянам, то вже з 19 вересня громадяни РФ із шенгенськими візами не зможуть потрапити до Естонії, Латвії, Литви та Польщі. І це в чергове говорить про те, що Україну чують і до України прислухаються.

“Мені здається, обмеження щодо віз — це було найнекомфортніше для власників російського паспорта. Ми бачимо лідерство в цьому питанні країн Балтії, Польщі. Ми бачимо, що ЄС вже скасував спрощену видачу віз громадянам РФ. І навіть нейтральна Швейцарія також заявила, що діятиме як інші країни “шенгену”, — зазначила народна депутатка Євгенія Кравчук.

Читайте також: Любити і Путіна, і шопінг у Мілані — не вдасться: візовий бан для росіян у дії (ВІДЕО)

Творимо Європу

І попри всі звірства, які чинить російська армія — Україна робить все для інтеграції до Європейського Союзу. Прикладом цього є приїзд до Києва президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн.

Володимир Зеленський та Урсула фон дер Ляйєн. Фото: president.gov.ua

Володимир Зеленський зазначив, що з пані президенткою Єврокомісії вони обговорили низку важливих питань, зокрема:

  • ЄС надає Україні допомогу у розмірі 100 млн євро на відновлення 74 шкіл;
  • ЄС також ухвалив рішення про виділення траншу у 5 млрд євро;
  • обговорили також питання енергетичних викликів, “ми бачимо, як російський ворог завдає ударів по нашим ТЕС”;
  • обговорили питання надання макрофінансової допомоги до кінця року та наступного року;
  • обговорено тему приєднання України до внутрішнього ринку ЄС.

“І поки Росія витрачає гроші на запуск ракет по Україні — ми витрачаємо гроші на будівництво нової держави”. Це слова Ольги Стефанішиної, віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. Вона додала, що Росія, намагаючись знищити українців, погіршує тільки себе.

“Країна якісно змінилася і ми у відносинах із зовнішнім світом змінилися якісно. Ми формуємо порядок денний. І другий важливий момент. І Україна, і 27 держав ЄС ухвалили рішення: у той час, як РФ витрачає величезні гроші на ракети, ми разом з ЄС витрачатимемо мільйони євро, щоб побудувати нашу державу, провести реформи, відбудувати всю зруйновану інфраструктуру. Ми сьогодні творимо Європу, безпечну Україну і вже зараз готуємося до перемоги”, — заявила Стефанишина.

Володимир Зеленський та Урсула фон дер Ляйєн. Фото: president.gov.ua

І варто відзначити слабкість Росії. Адже перемог у так званій “спецоперації” як не було, так і немає. І Путіну нічого не залишається, як просто бити по інфраструктурних об’єктах, ТЕС, дамбах. І це говорить про одне — Україна вже перемогла у цій війні.

Читайте також: Візит до деокупованого Ізюма та важливі зустрічі: як минув тиждень Зеленського (ВІДЕО)

Прямий ефір