Сьогодні, 17 жовтня, президент Володимир Зеленський — у Брюсселі. На саміті лідерів Євросоюзу він представив план перемоги України, який напередодні озвучив на засіданні парламенту в Києві, передає кореспондент FREEДОМ в Європі.
Україна продовжує залишатися у фокусі уваги європейських лідерів — і це головне питання обговорення в Брюсселі. Європейський Союз — головний союзник України нарівні зі США, більшість країн-членів також є членами НАТО.
Володимир Зеленський традиційно відкрив засідання Європейської ради. Зазвичай він це робить по відеозв’язку, але сьогодні був присутній особисто. Він представив учасникам план перемоги України, кожен пункт якого стосується також безпеки й держав Євросоюзу.
“Путін хоче зрівнятися з вашими країнами у виробництві боєприпасів до наступного року. І він отримує допомогу від Північної Кореї — снарядами, обладнанням, а тепер навіть людьми. І плюс Іран. На жаль, ми отримуємо сигнали, що Китай все ще активно допомагає Росії затягувати цю війну. І в нас є чіткі розвіддані. Нам потрібно зміцнюватися зараз. План перемоги розроблено для цього моменту. І я закликаю всіх вас допомогти здійснити його. Якщо ми почнемо зараз і будемо слідувати плану перемоги, ми зможемо закінчити цю війну не пізніше наступного року”, — заявив Зеленський.
Лідери країн ЄС з цікавістю вислухали президента України. Їм потрібен час, щоб повністю вивчити всі пункти документа, зокрема й ті, які публічно не розкривалися. Але сам факт презентації плану вони привітали.
“З практичного погляду план перемоги важливий: як пов’язати план перемоги й план миру, як виграти війну та виграти мир. Обидва ці чинники повинні йти разом. Ось чому ми повинні підтримувати Україну не тільки з військового погляду, а і з цивільного, щоб ця країна продовжувала працювати”, — зазначив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Європейські союзники України де-факто вже залучені до виконання окремих пунктів плану ще до того, як їх було формалізовано і представлено. Наприклад, пункт про розвиток економічного потенціалу країни. Зараз держави ЄС активно інвестують в український оборонний сектор, заплановано надання Україні кредиту на 45 млрд євро для підтримки економіки. Щодо дозволу на удари по території Росії із застосуванням західної зброї точаться дискусії, і багато країн уже скасували обмеження — це частина пункту “Стримування” плану перемоги.
Але президент Європейської ради Шарль Мішель вважає, що робиться недостатньо, у цьому він солідарний із президентом України.
“Ваша доля, майбутнє України — в ЄС. І минулого місяця ми досягли великого прогресу з обох сторін. Я відзначаю ваше [Володимир Зеленський] особисте лідерство. Я відзначаю те, як ви й ваша команда реалізуєте необхідні реформи. Дуже важливо, щоб президент України був гранично чітким у тому, що їм потрібно в Україні. І зі свого боку ми маємо бути послідовними. Слова хороші, але недостатні. Необхідно більше військової техніки, більше технологій. Щоб Україна могла захистити себе від цього жахливого і кричущого порушення міжнародного права”, — заявив Мішель.
Один із найбільш медійних пунктів плану — негайне запрошення України до НАТО. Презентуючи свій план у Європейській раді, Зеленський наголосив, що йдеться не про негайний крок, а, скоріше, про політичну декларацію, яка, проте, важлива, щоб показати Росії, що союзники єдині у своєму баченні майбутнього України. Це питання буде вирішуватися у форматі НАТО.
Сьогодні Володимир Зеленський відвідає штаб-квартиру Альянсу, де паралельно проходить зустріч міністрів оборони країн-членів НАТО. Також у програмі візиту президента запланована участь у робочій вечері Ради Україна — НАТО.
Зранку під час спілкування з журналістами глава Альянсу Марк Рютте повідомив, що союзники працюють над тим, щоб максимально наблизити Україну до НАТО. Він згадав створення командного пункту в Німеччині для координації допомоги, підписання двосторонніх договорів про гарантії безпеки між Україною та окремими країнами НАТО і багато інших кроків.
“Це в сукупності становить міст до членства України в НАТО. Залишається питання: коли саме? Я не можу відповісти на це зараз, у цей момент. Але очевидно, що ми працюємо за всіма цими напрямками, щоб бути впевненими, що одного разу дійсно Україна стане членом НАТО”, — сказав Рютте.
Один із таких двосторонніх договорів про безпеку було підписано з Грецією на полях саміту. Таким чином, в України вже понад 20 підписаних таких угод.
У планах президента — візит до Європарламенту і зустріч із депутатськими групами. Це важливо, адже наступного тижня парламент має проголосувати за виділення Україні кредиту на 45 млрд євро. Також Володимир Зеленський проведе переговори з прем’єр-міністром Бельгії Александром Кроо. Крім того, зустрінеться з українськими військовими, які проходять лікування в одному з госпіталів Бельгії.
Читайте також: “Маємо створити правильні умови, щоб закінчити війну”: план перемоги України представив президент лідерам ЄС (ВІДЕО)
Нагадаємо, 16 жовтня президент Володимир Зеленський представив у Верховній Раді України український план перемоги. Він складається з п’яти пунктів і трьох таємних додатків. Перший пункт — запрошення України до НАТО, другий — оборона України, третій — стримування Росії, четвертий — стратегічний економічний потенціал України. П’ятий — пункт безпеки, він розрахований на повоєнний час.
Читайте також: У плані перемоги Україна пропонує Заходу чіткі терміни, цифри та ролі: експерти розкрили суть документа