З миротворчою місією запропонувати Києву та Москві закінчити повномасштабну війну, розв’язану Кремлем, сьогодні, 16 червня, до столиці України прибули представники 7 країн африканського континенту. Серед гостей — президенти Південно-Африканської Республіки, Замбії, Коморських островів, Сенегалу, а також прем’єр-міністр Єгипту і міністр закордонних справ Уганди. Детально про дипломатичний візит африканських лідерів розповіла кореспондентка телеканалу FREEДОМ Лариса Зубенко.
Під час перебування делегації в столиці Росія атакувала Київ і область крилатими та балістичними ракетами. Відомо, що лідери африканських країн уже провели переговори з українською стороною та спільну пресконференцію з президентом України Володимиром Зеленським.
Першочергово український лідер наголосив, що Київ не піде на жодні поступки Москві та домагатиметься того, щоб було виконано український мирний план, що складається з 10 пунктів.
Він також нагадав, що Київ уже сідав за стіл переговорів із Москвою ще у 2014-му році, коли почалися бойові дії в окремих районах Донецької та Луганської областей, а також відбулася незаконна анексія півострова Крим. Це все, за словами президента, і призвело до повномасштабного вторгнення російських військ в Україну.
Сьогодні Київ — не вірить обіцянкам Кремля і наполягатиме на реалізації свого мирного плану, згідно з яким, перш за все, Росія має вивести свої війська з окупованих українських територій.
“Очевидно, що припинення російського терору і виведення всіх російських військ з усієї території України — це єдине, що здатне зупинити цю війну. Україні й усьому світу не потрібні ні заморожені конфлікти, ні тліючі війни, потрібен мир. Перше — це формула миру. Я представив те, як конкретні пункти формули призведуть до відновлення повної безпеки для України та інших держав і народів, які так чи інакше страждають від наслідків російської агресії. Продовольча безпека, радіаційна безпека, безпека мореплавства, стабільність глобальних ринків і соціальний спокій по світу. Усе це можливо тільки тоді, коли агресії не буде, і буде реалізована формула миру”, — заявив Зеленський.
У своїх виступах усі п’ять лідерів африканських країн, які брали участь у пресконференції, наполягали на тому, що поважають статут ООН, згідно з яким одна держава не може окупувати територію іншої суверенної держави. Однак, на їхню думку, Києву рано чи пізно доведеться сідати за стіл переговорів із Москвою.
На запитання журналістів про те, чи не злякав їх ранковий ракетний удар по Києву, і чи не здалося їм, що це знак того, що Росія не хоче миру, а хоче продовження війни, лідери африканських країн заявили, що це їх не лякає і не зупинить. Вони продовжать також переговори з Москвою.
“Ця дія сьогодні не змогла нас обеззброїти, але це просто дала мені урок, що потрібно рухатися вперед… Усе, що ми чули [під час зустрічі] стосувалося суверенітету України. Ми всі якраз виступаємо за суверенітет України. І я, президент Коморських островів, починаючи з незалежності вже 45 років, знаю, що частина Коморських островів була окупована. Так, були резолюції, але вони не дали результатів. Тому я кажу моєму братові Зеленському – резолюція необхідна, але її недостатньо. Вона не завжди дає результат. Іноді доводиться говорити з окупантами”, — заявив Азалі Ассумані.
Крім того, підчас зустрічі лідери африканських країн наголосили, що на їхньому континенті почалася криза у зв’язку з тим, що Україна не може повноцінно доправляти продовольство в Африку.
Нагадаємо, що до початку повномасштабної війни українське продовольство займало всього 25% африканського ринку.
17 червня лідери африканських країн зі своєю миротворчою місією вирушать на Петербурзький міжнародний економічний форум (ПМЕФ), щоб “за підсумками візиту в обидві країни скласти дорожню карту врегулювання конфлікту”.
Також журналісти FREEДОМ поставили запитання президенту Володимиру Зеленському про те, коли відбудеться анонсований раніше саміт мирного плану.
Президент повідомив, що поки точних даних немає. Однак під час пресконференції він запросив на саміт і лідерів африканських країн, заявивши, що Київ намагатиметься зібрати навколо українського мирного плану якомога більше лідерів та уваги для того, щоб домогтися конкретних рішень і конкретних кроків для України, для того, щоб відновити мир у регіоні.
Читайте також: Україну чутимуть в усьому світі, і весь світ ми залучимо до реалізації формули миру, — президент Зеленський наприкінці 478-го дня війни