Прем’єр-міністр Індії зустрівся з Путіним — мета візиту Моді до Росії (ВІДЕО)

Нарендра Моді та Володимир Путін. Фото: Кремль.ру

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді сьогодні, 8 липня, розпочав дводенний візит до Росії. Повернути на батьківщину індійських громадян, обманом втягнутих у війну проти України — цього, зокрема, вимагатиме Моді від Володимира Путіна. За даними індійського Міністерства закордонних справ, з війни вже вдалося повернути 10 індійців. Про що ще йтиметься під час першої для Моді з 2015 року поїздки до Москви та до чого може призвести поглиблення відносин між державами розбирався FREEДОМ.

Нью-Делі та Москва традиційно мали добрі відносини ще з часів холодної війни. Радянський Союз забезпечував приблизно 80% індійського імпорту військових товарів. Навіть зараз РФ займає третину ВПК країни. Натомість Індія у великих обсягах купує російську нафту, а також підтримує Москву на міжнародній арені. Нью-Делі не підписав комюніке за підсумками Саміту миру у Швейцарії. Крім того, Індія не голосувала за резолюцію, що засуджує російське вторгнення в Україну.

“Це спосіб підбиття підсумків будь-яких відносин. Ви дивитеся на стан справ у світі, визначаєте, що ви хочете робити більше, а що — по-іншому. На рівні керівництва це буде чудова можливість для прем’єр-міністра Моді та президента Путіна сісти й безпосередньо поговорити один з одним, а потім, очевидно, відповідно до їхніх вказівок, ми побачимо, як розвивати відносини далі”, — заявив міністр закордонних справ Індії Субраманьям Джайшанкар.

Товарообіг між країнами 2023 року зріс майже до 55 млрд дол., що в 10 разів перевищує торговельні показники за довоєнний 2021-й. Але основною його статтею є нафта, яку Індія закуповує, дотримуючись стелі цін у 60 дол. за барель. Крім того, торгівля з Індією відбувається в рупіях — валюті, яку Росії проблематично використовувати. Експерти вважають, що аспект рупій може стати однією з тем переговорів, але далі цього справа не піде. За словами аналітиків, Нью-Делі не поспішає економічно зближуватися з Росією, побоюючись вторинних санкцій Заходу.

“Росія, Китай, Північна Корея, Іран і так далі — вже утворюється така коаліція. Тобто Індія буде дуже обережно крокувати в тому напрямку, тому що це не дуже вигідно Індії. У нас бізнес все-таки більше інтегрований із Західним берегом, і вже договори йдуть про вільну торгівлю з Британією. Учора вже з новим прем’єром вели розмову, і в США — дуже велика діаспора”, — пояснив історик-міжнародник, голова правління Східноєвропейського інституту розвитку, доцент кафедри міжнародних відносин Національного університету “Києво-Могилянська академія” Мрідула Гош.

Ще одна тема переговорів — завербовані громадяни Індії на війні Росії проти України. Ще з березня 2024 року Нью-Делі веде роботу з повернення своїх громадян, яким обіцяли заробіток і російський паспорт, а замість цього вони опинилися в армії РФ. В індійському МЗС заявили, що зараз у статусі завербованих перебуває 30-40 громадян країни.

“Коли з’явилася перша смерть, уже це стало скандалом в Індії. Це було десь у березні, й після цього вже почали говорити про це світові медіа. Спочатку це в наші медіа пішло. Нещодавно CNN робив великий репортаж із членами родини загиблого 12 червня. Ще двоє людей загинули. Індія дуже жорстко сказала: “Будь ласка, поверніть усіх наших громадян і, будь ласка, ви не набирайте в нас”, — розповів Мрідула Гош.

Після Москви Нарендра Моді планує відвідати Австрію. 10 липня він зустрінеться з федеральним канцлером Карлом Нехаммером і федеральним президентом Александером Ван дер Белленом. В інтерв’ю австрійській компанії суспільного радіомовлення Нехаммер заявив, що Австрія шукає союзників у питанні припинення війни не тільки на Заході, а й серед країн глобального Півдня. Він наголосив, що для Відня важливо вести діалог з країнами БРІКС, оскільки ті можуть серйозно вплинути на Володимира Путіна.

Читайте також: Мігрантів у Росії обманом відправляють на війну проти України (ВІДЕО)

Прямий ефір