Прем’єр-міністр Індії планує вперше відвідати Київ: які цілі у Моді (ВІДЕО)

Нарендра Моді. Фото: gettyimages.com

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді планує відвідати Київ 23 серпня, повідомили в Офісі президента України. Це перший в історії двосторонніх відносин візит глави індійського уряду в Україну. У межах візиту відбудуться переговори Нарендри Моді з Володимиром Зеленським. Очікується і підписання низки документів. Востаннє президент України і прем’єр-міністр Індії зустрічалися на Саміті “Групи семи” в середині липня, повідомляє FREEДОМ.

Для Києва візит Нарендри Моді стане черговою можливістю привернути Нью-Делі до мирного треку України, заявленого на Саміті миру в Швейцарії, впевнені експерти.

“Цей візит важливий і для Індії, і для України. А також, можливо, буде важливий і для Росії. З урахуванням того, що своє кредо і підхід, який Моді сформулював під час спілкування з Путіним, коли він сказав, що зараз не ера війни, — це говорить про те, що Індія хоча б на рівні декларації та намірів проголошує, що війна Росії проти України повинна закінчитися”, — сказав політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування “Діалог” Андрій Миселюк.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Індія дотримується нейтралітету. При цьому, прем’єр-міністр держави вперше за 5 років відвідав Москву. Візит припав на 8 липня 2024-го — день, коли Україна була під масованим ракетним обстрілом російської армії. У Києві під удар потрапила дитяча лікарня “Охматдит”.

“Російська ракета влучила в найбільшу дитячу лікарню України, націлившись на маленьких онкохворих. Багато хто опинився похований під завалами. Це величезне розчарування й нищівний удар по мирних зусиллях бачити, як у такий день у Москві лідер найбільшої демократії світу обіймається з найкривавішим злочинцем у світі”, — так тоді президент України Володимир Зеленський написав у соціальній мережі Х про зустріч Моді та Путіна.

Не підтримала Індія й резолюції ООН, що засуджують російську агресію. Попри те, що Нью-Делі декларує підтримку санкційного режиму щодо Москви, країна залишається одним із найбільших імпортерів російської нафти. Однак тиск США та активізація співпраці Росії та Китаю змусили Індію скоригувати вектор зовнішньої політики.

“Має місце бути такий собі індійський шпагат дуже масштабний. З одного боку, Індія має величезний досвід співпраці спочатку з Радянським Союзом, потім з Росією, зокрема в економічній сфері та що є ключовим — у військовій сфері, з іншого боку, вона намагається поглибити військове партнерство із Заходом. І зараз, що стосується диверсифікації продукції військового призначення, намагається закуповувати західні зразки, бо вже сама бачить, що залежність від Росії є надзвичайною в цій сфері. Індія розуміє, що потрібно закінчувати переговори миром, і вона хоче на цьому терені взяти собі лаври — висловлювати позицію країн глобального Півдня”, — сказав Миселюк.

Візит Моді до Києва — це заявка на сильнішу позицію Індії, впевнені експерти. Нью-Делі може залучити до української формули миру країни глобального Півдня, а отже, на ділі сприяти мирному процесу.

Читайте також: Між Україною та Індією активізувався діалог — деталі (ВІДЕО)

Раніше докторка філософії з політології, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Аліна Гриценко зазначила, що наразі ставлення до війни Росії проти України та взаємини із самою Україною справді залишає значний слід на репутації тієї чи іншої країни. Тому Індія намагатиметься увійти до мирного переговорного процесу, щоб позначити себе як лідера глобального Півдня. На цьому тлі у неї може навіть виникнути конкуренція з Китаєм.

Прямий ефір