Шлях Сербії до ЄС досить довгий і звивистий. Понад 10 років тому країна вступила в період переговорів на вступ до Європейського Союзу. Коли Сербія приєднається до європейської спільноти, вона стане більш економічно незалежною від Москви, і зрештою зв’язки Росії та Сербії зможуть розірватися. Поки що Сербія намагається балансувати між РФ і ЄС. Таку думку сьогодні, 25 липня, в ефірі телеканалу FREEДOM висловив кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
“Шлях Сербії до ЄС дійсно досить довгий і звивистий. Нагадаю, що Сербія подала заявку на членство ще наприкінці 2009 року, після чого у 2012-му отримала статус країни-кандидата й на початку 2014 року розпочала переговори про вступ. Тобто цей процес уже триває понад 10 років. З усім тим країни Західних Балкан потенційно найближчі до вступу у Європейський Союз, і для цього Сербія як країна-кандидат повинна адаптувати свою зовнішню політику до політики ЄС і працювати над демократією та верховенством закону. Тоді всього через п’ять років вона зможе приєднатися до Євросоюзу”, — розповів політолог.
Він зазначив, що наразі Белград намагається балансувати між Європейським Союзом і Росією. Крім того, має тісні відносини з Китаєм.
“Звичайно ж, це пов’язано з тим, що Сербія хоче отримати якомога більше вигод. Поки що вона перебуває фактично в “сірій зоні”. Вона не є членом ні Європейського Союзу, ні НАТО, ні якихось інших західних організацій. І Росія з Китаєм поки що їй вигідні. Водночас підписання Сербією ключової угоди про розвиток проєкту з видобутку літію свідчить про ще більше зближення Белграда з Європейським Союзом”, — зазначив Желіховський.
Він також наголосив, що з моменту початку повномасштабної агресії Росії проти України Сербія прийняла тисячі українських біженців і неодноразово засуджувала російську агресію, також надсилала Києву гуманітарну допомогу.
“Крім того, Сербія допомагає Україні щодо забезпечення боєприпасів. За різними оцінками, з лютого 2022 року вартість експорту сербських боєприпасів в Україну через треті країни склала близько 80 млн євро. Тобто, ми вже бачимо, що Сербія намагається мати економічні вигоди від продажу боєприпасів і водночас вона віддаляється від Російської Федерації. Навіть критика на адресу офіційного Белграда з боку Москви його не зупинила”, — акцентував експерт-міжнародник.
За його словами, Сербія продовжує рухатися своїм шляхом. І якщо через кілька років Сербія зможе приєднатися до Європейського Союзу, шансів у РФ якось впливати на політику Белграда буде значно менше.
“Уже зараз зв’язки між Белградом і Москвою стають дедалі тоншими й тоншими. І в кінцевому підсумку вони можуть повністю розірватися. Звісно, за умови, якщо Сербія справді стане повноправним членом західної спільноти”, — резюмував Станіслав Желіховський.
Читайте також: Путіну зараз не до Белграда: рух Сербії до ЄС проаналізував Буряченко