В адміністрації США побоюються запрошення України до НАТО зараз, тому що це, на їхню думку, може стати “запрошенням до війни для Сполучених Штатів”. Водночас в Раді з національної безпеки США кажуть, що ПДЧ Україні не потрібен, але Києву потрібно буде виконати певні вимоги для вступу в Альянс. А Збройні сили України (ЗСУ) стали “більш західними” на полі бою за допомогою західної коаліції, що наблизило українську армію до стандартів НАТО. Подробиці з Білого дому сьогодні, 12 липня, розповів журналіст Михайло Комадовський.
Представник Ради нацбезпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі пояснює, що наразі Україна перебуває на тому етапі, коли Північноатлантичний альянс не вважає, що їй потрібен ПДЧ, оскільки союзники і так уже тісно співпрацюють із Києвом, особливо в останні 16 місяців. Кірбі впевнений, що Альянс обговорив з Україною у Вільнюсі яким має бути процес вступу.
Представник РНБ США відповів на запитання — чи означає це, що ці нові вимоги — це та сама політика “відкритих дверей” тільки з іншими формулюваннями?
“Президент Байден, як і раніше, так вважає і вірить у політику “відкритих дверей”. Він вважає, що зараз необхідно зосередитися на тому, щоб допомогти Україні домогтися успіху на полі бою і переконатися в тому, що Україна матиме гарантії щодо гарантування безпеки з боку США і наших союзників до моменту, коли ця війна закінчиться, тому що в України залишається протяжний кордон із Росією. Ми повинні переконатися, що пан Путін не зможе виграти час. Про це ж говорить і [глава Офісу президента України Андрій] Єрмак, що якщо Захід візьме на себе деякі зобов’язання щодо гарантування безпеки України в довгостроковій перспективі після війни, то це буде сильним сигналом для Путіна: що він не зможе виграти час, що ми не втомимося підтримувати Україну, незалежно від того, буде вона у складі Альянсу чи ні”, — сказав Кірбі.
Раніше керівник ОПУ Єрмак заявив в інтерв’ю “Голосу Америки”, що формальне запрошення Києву стати членом НАТО може бути таким каталізатором миру. Аналітики кажуть, історично так склалося, що Росія не нападає на союзників із Альянсу. І запрошення тут не означає членство. Фінляндії та Швеції для вступу знадобився, наприклад, рік.
“Це, як і раніше, політика “відкритих дверей”. Кожна країна, яка прагне стати членом НАТО — зокрема і Фінляндія, і Швеція, повинні подати заявки на вступ до Альянсу. Процес [для України] все ще триває. Частиною цього процесу є наявність здорової, динамічної демократії; здорових, життєздатних і стійких демократичних інститутів — Україні ще належить виконати певну роботу в цьому напрямку”, — пояснив Кірбі.
Також представник РНБ США зазначив, що ЗСУ наближаються до оперативної сумісності з НАТО. Тому що в міру перебігу війни Україна позбулася багатьох радянських систем озброєння і почала по-новому експлуатувати військове обладнання за допомогою США та їхніх союзників.
“Отже, очевидно, що зараз ЗСУ ближче до стандарту оперативної сумісності. Але чи досягли вони його? Думаю, що це ще належить з’ясувати, і зараз наша увага зосереджена на тому, щоб допомогти їм [ЗСУ] досягти успіху на полі бою”, — каже Кірбі.
Ще належить з’ясувати, коли Україна може розраховувати на членство в НАТО — у найближчий рік чи найближчі роки? У Раді з нацбезпеки США зазначають, що поки що точно визначити терміни неможливо, і нагадують, що в Україні триває гаряча війна, українці б’ються й помирають за свою країну, але США водночас фокусуватимуться, щоб допомогти їм досягти успіхів на полі бою.
Читайте також: Із нетерпінням чекаю, коли Україна вступить до НАТО, — Байден на зустрічі із Зеленським
Нагадаємо, раніше президент Зеленський акцентував, що Україна не менше потрібна НАТО, ніж Альянс — Україні. Глава Української держави висловив упевненість, що після війни Україна буде в НАТО.