Позиція Китаю щодо війни Росії проти України — останні заяви та оцінки (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Пекін натякає на потенційну можливість постачання озброєння Росії. Глава китайського Міністерства закордонних справ Цинь Ган під час пресконференції заявив: “Чому США просять Китай не постачати зброю Росії, в той час, як вони продовжують продавати зброю Тайваню?”. Разом із цим Ган вказує на необхідність почати перемовини про завершення війни Росії проти України, повідомляє FREEДОМ.

Від початку повномасштабної агресії Росії проти України Китай не раз заявляв про свою нейтральну позицію. Але ця нейтральність чим далі, тим більше прочитується як підтримка Москви. Особливо це помітно в тезах мирного плану, який КНР пропонує як спосіб завершення розв’язаної Росією війни. Цей документ жодним чином не спрямований на відновлення справедливого миру в Європі. Основний його посил — так звана “повага до законних побоювань усіх сторін”. Перекладаючи з канцелярської, Україна не повинна вступати до НАТО, адже Росія називає це загрозою. А інтереси та апетити агресора мають бути враховані Заходом. Крім того, Пекін відкрито говорить про намір розширити взаємодію з Москвою.

“Що неспокійнішим буде світ, то стійкіше мають розвиватися китайсько-російські відносини. На жаль, спроби переконати світ посприяти перемовинам постійно підриваються. Складається враження, що невидима рука підштовхує до затягування та ескалації конфлікту, використовуючи українську кризу для обслуговування певних геополітичних цілей”, — заявив міністр закордонних справ Китаю.

Нинішнього рівня співпраці країн достатньо, щоб певною мірою згладжувати падіння російської економіки. Росія вже стала сировинним придатком Китаю, і ця залежність тільки посилюватиметься. Але, як вважає міністр оборони України Олексій Резніков, якщо Китай вирішить підтримати Кремль у війні проти України, наслідки можуть бути серйозними. Наприклад, за його словами, Пекін може передавати дані про дрони китайського виробництва, які використовують у Збройних силах України.

“Якщо, не дай бог, Китай ухвалює рішення вступити в альянс із Росією, їхній виробник може зробити багато чого, що перешкоджатиме роботі наших дронів. Тому що аероскоп ніхто не скасовував, місцеперебування оператора зрозуміле. І боротимуться не з дронами, а з операторами”, — сказав міністр оборони України в інтерв’ю виданню LIGA.net.

Поки що офіційної інформації про військову підтримку Китаєм Росії немає. Експерти вважають, що основним стримуючим фактором є загроза західних санкцій. США і ЄС уже заявили, що введуть серйозні економічні обмеження проти КНР, якщо та зважиться на військову допомогу Росії. Західні лідери регулярно нагадують, що уважно стежать за цією ситуацією.

“Ми всі згодні з тим, що не повинно бути жодних постачань зброї, і китайський уряд заявив, що він теж не буде її постачати. Ми наполягаємо на цьому і стежимо за цим… Я відносно оптимістичний щодо того, що в цьому випадку ми доб’ємося успіху з нашим запитом. Але нам доведеться подивитися, і ми маємо бути дуже, дуже обережними”, — заявив Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц у коментарі виданню Politico.

Проте заперечувати сам факт співпраці Китаю і Росії вже неможливо. Як мінімум, у сфері пропаганди. Так, за результатами дослідження німецького Альянсу за захист демократії, протягом усього повномасштабного вторгнення Росії до України, китайські медіаресурси транслюють проросійські тези. На думку експертів, зараз у Пекіні вирішують, як саме допомагати Росії.

“Наразі важко сказати, що загалом робить Китай, тому що ми не маємо всіх відомостей. Але загалом їхня риторика показує, що Китай для себе ухвалив рішення про всебічну підтримку Росії. Але достеменно не відомо, яке рішення ухвалено щодо постачання озброєння. Є інформація, що розкриття намірів Китаю західними медіа досить сильно вдарило по цих намірах. Позаяк, сам КНР планував приховувати ці процеси. Тому я думаю, що вони вичікують і, найбільш ймовірно, підведуть риску під цим процесом, коли відбудеться візит до Москви, який анонсується на середину березня”, — коментує головний координатор Free Hong Kong Center Артур Харитонов.

Запланований візит голови компартії Китаю Сі Цзіньпіна до Москви підтвердив особисто президент РФ Володимир Путін. Раніше столицю Росії відвідав радник Сі, глава канцелярії ЦК КПК у закордонних справах Ван І. Там він зустрівся з Путіним і з секретарем Радбезу РФ Патрушевим.

Читайте також: Китайська зброя в руках у Росії — самогубство для Пекіна: експерти пояснили, чому

Прямий ефір