У Ростовській області горять дві нафтобази. Йдеться про комбінат “Атлас” Росрезерву і нафтобазу в Пролетарську, пожежу на якій не можуть загасити вже понад 10 днів. Займання сталося внаслідок атаки безпілотника. Згідно з даними видання ВВС, з початку року дрони атакували російські нафтопереробні заводи (НПЗ) щонайменше 64 рази, інформує FREEДОМ.
Атака дронами на комбінат “Атлас” сталася вночі 28 серпня, загорілося кілька резервуарів із паливом. Щоб загасити вогонь, залучили два пожежні потяги. До полудня завод усе ще палахкотів.
Водночас влада Ростовської області відзвітувала, що на нафтобазі ніхто не постраждав і загрози поширення вогню на житлові будинки нібито немає. Комбінат “Атлас” спеціалізується на зберіганні нафтопродуктів і постачанні російській армії.
“У серпні 2020 року на базі комбінату відбулися спільні навчання Міноборони і Росрезерву в рамках навчань “Кавказ-2020″. У показових навчаннях із відпуску нафтопродуктів для потреб армії відпрацьовували три способи — автомобільний, залізничний і трубопровідний”, — пише The Insider.
18 серпня після атаки БпЛА спалахнула пожежа на нафтобазі в іншому місті Ростовської області — Пролетарську. Тоді загорілося близько 20 цистерн із дизельним паливом об’ємом 5 тис. кубометрів кожна. Пожежники вже понад 10 днів не можуть загасити вогонь.
Загалом на базі, яка належить до державного резерву РФ, розташовано 74 резервуари з паливом. Збиток від пожежі може виявитися порівнянним з річним бюджетом середнього російського обласного центру. А загальна вартість палива, що зберігається на базі, за підрахунками журналістів The Wall Street Journal, становить майже 200 млн дол.
Після 18 серпня в Ростовській області стали масово з’являтися оголошення про продаж нафтосховищ і нафтопереробних заводів, пишуть російські ЗМІ.
“Один із комплексів у Волгодонську на площі 16,7 тис. квадратних метрів із двома будівлями, кількома ємностями для пального і залізничною колією продається за 30 млн рублів. Інша нафтобаза в Азові — на обгородженій асфальтованій ділянці площею 0,6 га — коштує 60 млн рублів. Базу в Матвєєвому Кургані продають за 45 млн рублів, хоча ще рік тому на ній, за словами власника, був проведений капітальний ремонт всього устаткування і будівель”, — йдеться у публікації видання The Moscow Times.
Згідно з даними аналітичного центру CREA, у 2024 році експорт сирої нафти в Росії різко скоротився з майже 4 млрд євро еквівалента до 1,9 млрд євро. Як пояснювали експерти, більшість коштів, які Росія використовує на війну проти України, надходять саме від продажу сирої нафти, нафтопродуктів і різних хімікатів.
“Ми бачимо ситуацію, коли Росії теж треба буде відбудовувати ці всі нафтобази. У неї, можливо, будуть кошти, але вона не матиме технологій. Це дуже позитивно. Також у Росії закінчується сира нафта, яка видобувалася за допомогою технологій, які були доступні з радянського часу. Відтоді Росія не просувалася і не розвивалася. Західні технології заблоковані. Ми наближаємося до моменту, коли РФ втратить нафтові ринки, оскільки просто не зможе забезпечити технології для розробки нових нафтових родовищ”, — зазначає засновниця громадської організації Razom We Stand Світлана Романко.
Від початку поточного року дрони атакували російські НПЗ щонайменше 64 рази. Велика частина всіх атак, близько чверті, припала на нафтопереробні заводи в Краснодарському краї. У 49 випадках сталися пожежі.
Під удари неодноразово потрапляв Туапсинський НПЗ, який належить великій російській нафтогазовій компанії “Роснефть”. У травні 2024 року, за даними Reuters, завод екстрено зупиняв роботу. Інформації про те, як ремонтують підприємства після атак, у відкритому доступі немає.
Читайте також: 10 днів масштабної пожежі: наслідки удару по російській нафтобазі в Пролетарську обговорили експерти
Нагадаємо, Сили оборони у ніч на 28 серпня завдали ударів по трьох об’єктах на території Російської Федерації — уразили дві нафтобази у Ростовській та Кіровській областях, а також польовий артилерійський склад угруповання російських військ у Воронезькій області.
Читайте також: Російські НПЗ та нафтобази є законними військовими цілями — аналіз Боровика