Пожежа на захопленій Запорізькій АЕС: чергову провокацію Кремля обговорили експерти

Пожежа на градирні ЗАЕС. Скріншот: t.me/energoatom_ua

Росія знову влаштовує провокації на Запорізькій атомній електростанції та звинувачує Україну в спробі атакувати ядерний об’єкт. Увечері 11 серпня на ЗАЕС, яка окупована російськими військами з березня 2022 року, виникла пожежа. 

Представниця МЗС Росії Марія Захарова одразу звинуватила в цьому Україну, назвала її дії “ядерним залякуванням” Європи. В Україні на це відповіли, що Москва з першого дня захоплення станції використовує її для шантажу України, Європи та світу. 

Ситуація на Запорізькій АЕС

Пожежу на окупованій росіянами Запорізькій атомній станції ввечері 11 серпня першими побачили жителі Нікополя — міста в Дніпропетровській області, розташованого на протилежному березі Дніпра від АЕС. Повідомили, що горить градирня, яка є частиною єдиної системи технічного водопостачання та охолодження станції.

“За неофіційною інформацією, отриманою від джерел із протилежного берега, росіяни підпалили в градирні автомобільні шини у великій кількості. Можливо, це провокація або спроба створити паніку в населених пунктах на правому березі колишнього водосховища”, — написав у Telegram голова Нікопольської районної військової адміністрації Євген Євтушенко.

Пожежа на окупованій Запорізькій АЕС — чергова провокація з боку країни-терориста, заявили в українському Центрі стратегічних комунікацій. Росія з першого дня захоплення станції використовує її для шантажу України, Європи та всього світу. А причиною пожежі є або недбалість окупантів, або свідомий підпал з метою провокації та звинувачення України.

“Зараз показники радіації в нормі. Але поки російські терористи зберігають контроль над атомною станцією, нормальною ситуація не є і не може бути… Чекаємо реакції світу, чекаємо реакції МАГАТЕ (Міжнародне агентство з атомної енергії, — ред.). Росія має за це відповідати. Тільки український контроль над Запорізькою станцією може гарантувати повернення до нормальності та повної безпеки”, — наголосив президент України Володимир Зеленський.

Після інциденту росіяни одразу звинуватили Україну в атаці дронами на Запорізьку АЕС. У “Росатомі” заявили, що градирня станції нібито отримала серйозні пошкодження. А вже вдень російські пропагандисти показали відео градирні після пожежі та повідомили, що інспекторів МАГАТЕ нібито ознайомили з наслідками. У Міжнародному агентстві з атомної енергії вдень 12 серпня повідомили, що перед пожежею експерти чули вибухи.

Градирня № 1 розташована приблизно за 1 км від енергоблоків станції, повідомили в українській держкорпорації “Енергоатом”. У компанії нагадали, що загарбники використовують приміщення і споруди ЗАЕС як військові склади. У машзалах станції росіяни розмістили військові автомобілі. Приміщення градирень також використовуються як склади для військового обладнання та амуніції. Тому суттєво зростають ризики виникнення пожеж у виробничих приміщеннях атомної електростанції.

Підпал росіянами Запорізької АЕС ще раз підтверджує — в окупації ризики для ядерної безпеки зберігатимуться. Про це заявив постпред України при ООН Сергій Кислиця в соцмережі Х. Він нагадав, що нещодавно Генасамблея ООН закликала російських окупантів терміново повернути станцію під контроль України. 

“Підпал російськими окупантами Запорізької АЕС ще раз підтверджує, що доки Росія продовжує окупацію ЗАЕС, ризики для ядерної безпеки зберігатимуться. У своїй резолюції від 11 липня 2024 року Генеральна асамблея ООН висловила серйозне занепокоєння нестабільною ситуацією на ЗАЕС, також зажадала від Росії терміново вивести свій військовий та інший несанкціонований персонал зі станції та негайно повернути її під повний контроль суверенної влади України”, — написав Сергій Кислиця.

На підпал російськими окупантами Запорізької АЕС відреагував міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.

“Допоки Україна не відновить територіальну цілісність і не поверне контроль над Запорізькою атомною електростанцією — найбільшим атомним об’єктом Європи — постійне розпалювання страхів і високий ризик ядерної аварії залишатимуться страхітливою реальністю”, — написав Маргус Цахкна із соцмережі X.

https://youtu.be/dfQIVZx9wHg

Думки експертів

Для чого Кремль здійснив чергову провокацію на Запорізькій АЕС? Чи існує загроза аварії на станції? Якою може бути реакція міжнародної спільноти та МАГАТЕ? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Володимир Борисенко, завідувач відділення атомної енергетики Інституту проблем безпеки АЕС НАН України;
  • Олексій Оржель, міністр енергетики та захисту довкілля України у 2019-2020 рр.;
  • Сергій Жирнов, колишній співробітник КДБ СРСР і Служби зовнішньої розвідки РФ;
  • Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна”. 

ВОЛОДИМИР БОРИСЕНКО: Пожежа на ЗАЕС — це російська провокація

— На атомній станції приблизно третина об’єму теплової енергії, що виробляється внаслідок горіння палива в атомному реакторі, перетворюється на електричну енергію. Інша частина тепла або енергії розсіюється в навколишньому середовищі. Щоб розсіювання відбувалося ефективно, використовують різні способи відбору цієї енергії.

Наприклад, для відбору тепла призначається ставок-охолоджувач. На Запорізькій АЕС його площа — понад 9 кв. км, у ньому знаходилося близько 50 млн куб. метрів. І цього технологічно достатньо для того, щоб тепло, яке вироблялося в шести ядерних реакторах, розсіювати в навколишньому середовищі. 

У зв’язку з великою кількістю енергоблоків Запорізької АЕС у літню пору ставок-охолоджувач не справлявся з відведенням тепла, тому були побудовані додаткові градирні. Градирні виконують функцію відведення тепла більш ефективно, ніж ставок-охолоджувач. Висота градирні — понад 150 метрів і шляхом цього виникають підйомні сили, як у звичайній пічній трубі, — у трубі градирні виникають висхідні потоки повітря великої інтенсивності. 

На трубі розташовуються спеціальні розбризкувачі води, які перетворюють на пару тепло, забране висхідними потоками повітря з конденсаторів турбін. І ці крапельки води потрапляють у навколишнє середовище. 

11 серпня під час пожежі на Запорізькій АЕС із градирні виходив великий об’єм чорного диму. Радіаційного виходу при такій аварії бути не повинно при нормальній експлуатації станції. Градирні — це третій контур охолодження. На Запорізькій АЕС вони розташовані на відстані понад 1 км від крайнього шостого енергоблока, а від першого енергоблоку — близько 2,5 км. Радіоактивних матеріалів там не може бути за нормальної роботи станції, тому що це далеко, через кілька фізичних бар’єрів від першого контуру, де присутня радіація. 

Щодо чорного диму я чув багато заяв. Кажуть, що там нема чому горіти, бо там бетон і залізо. Дійсно, відповідно до проєкту, там знаходяться тільки залізобетонні конструкції. Але на початку 2000-х років було проведено реконструкцію і для підвищення ефективності роботи градирні деякі елементи (жалюзі, розсіювачі) було замінено на пластикові конструкції. Тому там є чому горіти, в принципі. Але на відео яскравий вогонь було видно внизу, значить щось горіло саме внизу — те, що туди спеціально могли розмістити, наприклад, шини. На це так само можуть вказувати різні непрямі ознаки. 

Росіяни заявляють, що градирню нібито було атаковано українськими безпілотниками, але тут ними нічого пробивати. Градирня — це труба. Зверху вона відкрита і має площу понад сотню квадратних метрів. Щодо російських пабліків, які одразу підхопили інформацію про безпілотник, то це, швидше за все, провокація. Таке ми спостерігали неодноразово. Уже проводили аналогії з Курською АЕС у Росії, поблизу якої вже перебувають Сили оборони України, що ситуація із Запорізькою АЕС — це спроба відвернути увагу від подій на території РФ. 

Найімовірніша версія, що це все-таки підготовлена провокація. У росіян вона не дуже вдалася, бо не викликала якихось панічних настроїв і не вплинула на події. 

Єдиним захистом від усіх можливих інцидентів на Запорізькій АЕС може бути одне — виведення з території станції російських військових, представників “Росатому” і передача ЗАЕС під контроль України та українських фахівців.

ОЛЕКСІЙ ОРЖЕЛЬ: РФ намагається тиснути на світову спільноту 

— Пожежу на Запорізькій АЕС зараз ліквідовано, але для експлуатації об’єкт не придатний і несе небезпеку. Усі атомні блоки на ЗАЕС перебувають у так званому режимі холодної зупинки та, за великим рахунком, не випускають потужність у систему. Водночас для того, щоб цей об’єкт продовжував безпечно експлуатуватися і, в принципі, перебувати в безпечному стані, необхідно забезпечити його постійне підключення до мережі, нормальний режим роботи персоналу та додаткові принципи безпеки на ядерних об’єктах. 

Судячи з відео, оприлюдненого в мережі, загоряння на АЕС сталося на системі охолодження — градирні. Подібні речі взагалі неприпустимі на таких ядерних об’єктах, як ЗАЕС. Водночас система охолодження, на якій сталося загоряння, не є критичним обладнанням, як, наприклад, ядерні реактори. Росіяни, які окупували Запорізьку АЕС, абсолютно неадекватно її експлуатують. Точніше, взагалі нічого з нею не роблять, але ж це — ядерний об’єкт. 

Російська сторона в підпалі станції звинуватила Україну — нібито це результати обстрілу станції ЗСУ, проте жодних доказів цьому немає. 

Важко судити про те, що насправді сталося на станції, хоча я схиляюся до того, що це провокація росіян щодо України. Вони знову хочуть якось тиснути на світову спільноту і говорити, що Україна створює загрозу експлуатації ядерних об’єктів, хоча насправді це не так. 

Потрібно наполягати на тому, щоб ЗАЕС було передано під контроль України. Тим паче, що на Саміті миру у Швейцарії було ухвалено рішення про те, що станція має бути негайно передана Україні. 

Усі чудово розуміють: те, як РФ експлуатує ЗАЕС, може призвести до дуже великої катастрофи. І не тільки для України. Сьогодні РФ є світовим терористом — це країна, яка веде повномасштабну війну проти України, часто використовує терористичні інструменти, обстрілює ракетами цивільні об’єкти. З терористами дуже складно вести будь-які переговори, але я думаю, рано чи пізно Росії потрібно буде якось розв’язати питання і зі станцією. 

СЕРГІЙ ЖИРНОВ: Путін спробував зробити відвертальний маневр

— Звичайні розмови Путіна про ядерну зброю вже нікого не лякають, і таким чином, залишається або її використовувати, або просто мовчати. І росіяни цього разу вигадали неформальний хід — взяли покришки та підпалили їх в охолоджувальній трубі Запорізької АЕС. У принципі, це не мало жодних наслідків — ні радіаційних, ні технічних, бо просто валив чорний дим із великої труби. 

Більшість обивателів навіть не розуміють, що труба, з якої йшов дим, — це просто охолоджувальна установка, і її не використовують уже два роки. Але цей чорний дим із великої труби, що валить клубами, створив якусь картинку, яка вчора була на всіх міжнародних каналах. У такому сенсі Путіну ця історія вдалася, тому що він — майстер створювати такі відвертальні маневри, які коштують недорого, а справляють якесь враження.

На деяких людей така картинка справила враження. Люди, у яких є хоч крапля мізків у голові, розуміють, що це провокація, що українська сторона не буде свою власну атомну станцію бомбити та влаштовувати інциденти на своєму власному ядерному об’єкті. Це зрозуміло будь-якій нормальній людині. 

ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Потрібно витіснити РФ із МАГАТЕ

— Росія подібні провокації влаштовує з приводу і без приводу, особливо в такі переломні моменти. Зараз, коли стало очевидно, що РФ виявилася не готовою до повноцінних військових дій на її території, пішли в хід такі провокації для того, щоб у міжнародному полі звинуватити Україну. 

Пожежа на ЗАЕС сталася далеко від атомних блоків. Росіяни готувалися, палили шини, тому такий характер провокації очевидний. Але це не означає, що так само реагуватиме, наприклад, і МАГАТЕ. Заява президента України Зеленського щодо того, що МАГАТЕ зобов’язане відреагувати — це абсолютно правильне і логічне нагадування. Якби не позиція України, то інспекції МАГАТЕ ніколи б не доїжджали до Запорізької АЕС, не було б зупинки реакторів. 

Це, звісно, дуже оптимістичні прогнози про те, що Росія все-таки отримає покарання за окупацію ЗАЕС або що МАГАТЕ буде конкретнішим у своїх заявах із цього приводу. Наразі набагато важливішими були б санкції проти “Росатому” і витіснення Росії з МАГАТЕ. Поки що цього не відбувається. 

Читайте також: Майже тисяча квадратних кілометрів території РФ перебуває під контролем України — доповідь Сирського на Ставці

Прямий ефір