Євроінтеграцію України, приєднання до НАТО та протидію військовій агресії Росії Володимир Зеленський обговорив із представниками Південно-Східної Європи та лідерами ЄС на саміті в Албанії. Форум у такому форматі відбувся вже вдруге, інформує FREEДОМ.
Це перший візит президента України Володимира Зеленського до Албанії після початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Напередодні саміту “Україна — Південно-Східна Європа” Володимир Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Албанії Еді Рамою в Тирані. Сторони обговорили оборонні потреби України та подальшу співпрацю у цій сфері, зокрема спільне виробництво озброєнь.
“Ця війна не лише проти України, а й проти спільноти країн, які поділяють її цінності та до якої вона рухається. Загроза цій спільноті була створена через прагнення лише однієї людини, яка керується своїми старими імперіалістичними мріями. Ваша присутність тут — також нагадування, що його прагнення провалилися”, — заявив прем’єр-міністр Албанії.
За результатами зустрічі було підписано договір, який передбачає, зокрема, встановлення комерційних контактів між державними та приватними підприємствами та організаціями, а також кооперацію у сфері екології та правопорядку.
“Цей договір повинен якоюсь мірою лягти в основу початку нових таких форматів, які далі втілюватимуться… Тобто він виступає якоюсь мірою як фундамент початку якихось додаткових дій у міжнародній співпраці між двома країнами”, — зазначив Ярослав Божко, голова Центру політичних досліджень “Доктрина”.
Під час відкриття саміту президент Володимир Зеленський наголосив, що тепер визначається шлях Європи щонайменше на кілька поколінь. Глава держави підкреслив, що так само, як кожен заслуговує на мир, кожен може долучитися і до його відновлення.
“Ми запрошуємо нації світу взяти участь у першому Глобальному саміті миру. Ми пишаємось тим, що в Україні працює близько 500 оборонних компаній. Але цього замало, щоб перемогти Путіна. І ми зацікавлені у спільному виробництві з усіма партнерами”, — заявив Зеленський.
Європейську інтеграцію України та членство в НАТО, а також повномасштабну агресію Росії обговорив і глава МЗС України Дмитро Кулеба зі своїм албанським колегою Іглі Хасані.
“У цьому контексті ми також обговорили питання про притягнення Росії до відповідальності за злочини агресії та всі воєнні злочини, скоєні під час війни. Тому ми хотіли б активізувати наші зусилля на цьому напрямі. І в цьому контексті ми цінуємо включення Албанії до міжнародного реєстру збитків, завданих Росією в Україні”, — заявив Кулеба.
У декларації, ухваленій за підсумками саміту, зазначається, що російська агресія проти України залишається найбільшою загрозою для європейської безпеки і є грубим порушенням міжнародного права. У документі рішуче засуджується намір Росії провести так звані вибори президента на тимчасово окупованих територіях України. Також учасники саміту домовилися співпрацювати у питанні розмінування та відновлення українських територій та у питанні повернення незаконно депортованих українських дітей. Крім того, Володимир Зеленський заявив про те, що Київ уже має конкретні домовленості. Зокрема, йдеться про зміцнення української артилерії.
“Перший крок — це мати можливість захищатись, а також бути сильними. Я вважаю, це важливо. Тому що зараз є деякі питання щодо пакетів допомоги від наших партнерів — європейських та зі Сполучених Штатів. Ми дуже вдячні США за всю надану нам допомогу, а також партнерам із ЄС. Але станом на зараз — треба бути сильними. Адже зараз ми не маємо альтернативи. Усі ми зараз маємо справу з кілером. Просто із кілером. Це просто Гітлер. Частина друга”, — зазначив Зеленський.
Варто зазначити, що на саміті були присутні не лише країни з однозначною проукраїнською позицією. Якщо Албанія, Хорватія, Молдова, Північна Македонія висловлюють повну підтримку в боротьбі України з агресором, то Чорногорія та Сербія не такі однозначні у своїй позиції. Аналітики стверджують, що їхня присутність обумовлена бажанням детальніше ознайомитися з тим, що Україна пропонує на міжнародному рівні.
“Тут навіть для Сербії, яка займає як для Балкан досить чітку проросійську позицію, є певний інтерес у тому, щоб також розуміти український контекст і знаходити хоча б в економічній співпраці для себе майбутні можливості”, — зазначив Ярослав Божко.
Перший саміт Україна — Балкани пройшов у серпні 2023-го в Афінах. За його результатами 11 країн-учасниць підписали спільну декларацію, в якій зазначили, що агресія Росії ставить під загрозу принципи, на яких ґрунтується європейська демократія, і виразили непохитну підтримку Україні.
Читайте також: Чим Україні може допомогти Албанія у реалізації формули миру — думка експерта