Поїздка української делегації до США: які питання обговорювали, розповів політолог 

Прапори США та України. Фото: president.gov.ua

Українська делегація у США обговорила результати Глобального саміту миру, оборонну підтримку України та питання її економічної стабільності. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.

За його словами, делегацію очолив керівник Офісу президента Андрій Єрмак, а загалом можна говорити, що цей “дипломатично-політичний десант” до Сполучених Штатів був різновекторним і комплексним.

“Делегація цілком успішно проводила переговори з тих галузей, представники яких там були. Важлива зустріч була з Блінкеном. До речі, була в Андрія Єрмака зустріч, про яку мало говорять у засобах масової інформації, з радником президента Сполучених Штатів Америки паном Гордоном… Ось із ним були переговори, зробили проміжні підсумки Саміту миру, який відбувся у Швейцарії. Сторони проаналізували його наслідки й напрацьовували пропозиції, які наступні мають бути кроки. Опрацьовувався комплекс питань щодо підготовки нашої енергетики до зими. І в цьому відношенні, знову ж таки, Сполучені Штати можуть нам значно допомогти”, — розповів Буряченко.

Політолог також зазначив, що віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, яка входила до складу делегації, приділила багато уваги темі саміту НАТО, що пройде у Вашингтоні, а також формулюванням й пакетам зобов’язань, які на себе беруть країни Альянсу щодо інтеграції України.

Крім того, він нагадав, що міністр оборони України Рустем Умєров на зустрічі з главою Пентагону Ллойдом Остіном зробив акцент більше на військову складову, на необхідність постачання Україні систем ППО і ПРО.

“Наскільки ми бачимо, на тлі саміту миру в Швейцарії, зараз відбувається глибока підготовка до саміту НАТО у Вашингтоні, й опрацьовуються ті формулювання, які влаштували б усі сторони. Ми без ілюзій до цього ставимося. У принципі, наш президент уже сказав, і ми нібито це абсолютно адекватно розуміємо, що нас не запросять на цьому саміті до повноцінного членства. Але ось той самий Блінкен використовував, і в Держдепі використовують якесь цікаве формулювання в тому плані, що оскільки зі Сполученими Штатами під час G7 була підписана довгострокова угода про забезпечення безпеки між Україною і Сполученими Штатами, то Сполучені Штати на цьому ювілейному саміті забезпечать міст конкретного вже вступу України до НАТО”, — сказав Буряченко.

Політолог звернув увагу, що раніше Україна виходила з пропозицією реалізувати дорожню карту й зафіксувати дату на вступ країни до НАТО, наприклад, 2030 рік.

“Чи підуть на цю пропозицію України країни-члени НАТО, поки сказати складно”, — зазначив він.

За даними Буряченка, американська сторона сконцентрувала додатково увагу на питанні економічної стабільності України.

“Власне кажучи, той же Блінкен акцентував на двох основних пріоритетах підтримки України на 2025 рік. Перший — це потужна військова підтримка. Ну, ось коаліцію “Рамштайн”, я думаю, він мав на увазі, перш за все, з країнами НАТО. А друге — це стабілізувати економіку України і мінімізувати її залежність від зовнішніх вливань. Тобто економіка — це якщо, скажімо, розвиток, масштабування ВПК було завданням номер один на 2024 рік, то все-таки відновлення економіки, зі слів наших американських партнерів, може стати одним з основних завдань на 2025 рік”, — сказав він.

Читайте також: США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні — що до нього увійшло

Прямий ефір