Повний відхід від російської нафти в Європейському Союзі можливий, але на сьогодні для цього недостатньо стимулів і бар’єрів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт Центру економічного відновлення Володимир Бужан.
“Можливість для Росії далі знижувати ціни на нафту є. У них є досить великий економічний запас у цьому плані та доцільність робити це. Друге — є ринкові умови. Є ринок, який абсолютно не працює із санкціями. Наприклад, Китай та Індія не вводять санкції проти Росії. І в принципі Росія, попри те, що вона залишається працювати на європейському ринку, який вважається більш преміальним, для неї Китай, Індія, країни Азії зараз є основним ринком, й вона на нього переорієнтувалася, перемагаючи там Саудівську Аравію та інші країни”, — сказав він.
Експерт зазначив, що Росія намагається все ж таки залишатися на європейському ринку, оскільки вже вклала велику кількість коштів, щоб відповідати стандартам ЄС та надавати потрібний рівень якості нафти або нафтопродукту.
“Тут проблема не тільки в самій ціні, а проблема ще й у технічних характеристиках, параметрах тієї нафти або нафтопродукту, припустімо, які експортуються. Ну, наприклад, якщо у вас нафтопереробний завод у Польщі або в Угорщині працює на російській нафті, яка вже від самого початку очищена, має меншу кількість сірки та більш горюча, то вам потрібно менше використовувати нафти для того, щоб отримати таку саму кількість нафтопродуктів, ніж якщо ви, припустімо, використовуєте нафту Саудівської Аравії, де більше сірки, вона менш горюча, тобто менше енергії видає, й у вас більш низьке октанове число виходить, а вам потрібен преміальний товар, кінцеве паливо”, — сказав Бужан.
Він додав, що з цих причин угорські, словацькі, болгарські нафтопереробні заводи не прагнуть переходити з одного типу нафти на інший.
“Але загалом я б сказав так, що повний відхід від російської нафти в Європейському Союзі можливий. Але на сьогодні недостатньо стимулів, недостатньо бар’єрів з боку безпосередньо Єврокомісії, яка приймає пакети санкцій. Вони залишили досить велику лазівку в 60 доларів за барель, що є на сьогодні досить низькою ціною, але все одно вона вища, ніж, наприклад, у ковідні часи. І якби ці санкції було запроваджено, припустімо, 3 роки тому, то вся нафта проходила б, тому що середня ціна була близько 45 доларів. Сьогодні ціна, звичайно, вища, вона близько 80-100, і ми бачимо, що російська нафта порядком дешевша через ці обмеження стелі. Але загалом споживач є, і він насамперед на азійському ринку, в другу чергу він на європейському ринку”, — сказав експерт.
Він пояснив, що якщо у РФ не виходить продавати нафту в ЄС безпосередньо, то вона легко знаходить посередників
“Росія контролює, наприклад, в Індії ключові нафтопереробні заводи, вона є акціонером на 40-50%. Природно, вона постачає туди сировину за своєю невисокою ціною, й потім Індія постачає ці нафтопродукти вже як індійські. І ви вже тут не причепитеся”, — сказав Бужан.
Читайте також: Росія продовжує заробляти на постачанні нафти в ЄС в обхід санкцій — деталі (ВІДЕО)
Нагадаємо, у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну, країни Заходу запровадили санкції щодо російської економіки, включно з обмеженнями на експорт нафти. Одним із ключових заходів стала введена в грудні 2022 року так звана цінова стеля на російську нафту. Обмеження також включають заборони на страхування і транспортування сировини, якщо ціна перевищує встановлену стелю.