Єдиним інструментом енергетичного шантажу Європи із боку РФ залишається газовий вентиль. Імовірність того, що Росія перекриє газ у самі холоди, — дуже висока. Однак у Європі це розуміють та готуються. Саме тому шантаж, найімовірніше, не вдасться. Про це сьогодні, 16 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев.
“Єдине, що вони мають, це ось вентиль. Закрутити вентиль не тільки по “Північному потоку”, але й через Україну, через Туреччину, заблокувати той потік, який називається блакитним, чи турецьким, чи все разом. Це можливо. І, загалом, до цього вже все йде. Я не скажу, що до цього готові на 100%, але ймовірність повного припинення постачання природного газу з Росії під час найнижчих температур повітря в Європі є надзвичайно високою. Серед профільних експертів, напевно, немає таких, які сказали б, що цього не станеться”, — коментує експерт енергетичного ринку.
У цьому випадку, як пояснює Рябцев, Європа запустить плани екстреного реагування.
“Є відповідні процедури, є відповідні протоколи, регламенти, відповідно до яких тоді діятиме кожен із національних урядів та Європейський Союз загалом. Загалом, я не думаю, що там станеться щось жахливе, що змусить Європу відмовитися від тих обмежень, які зараз запроваджено”, — вважає Рябцев, додаючи, що потрібно дочекатися закінчення опалювального сезону, щоб констатувати незалежність енергетики ЄС від РФ.
Він також зазначає, що, зважаючи й на такий розвиток подій, створюються запаси в газосховищах Європи. Решту елементів енергетичного шантажу Росія вже вичерпала.
“Зараз Європейська комісія робить кроки для того, щоб диверсифікувати як маршрути, так і джерела постачання для того, щоб забезпечити не лише великі держави, які мають вихід до моря і можуть будувати термінали, приймати танкери та великі обсяги газу. Але й зробити так, щоб газ, нафта, нафтопродукти та енергетичне вугілля змогли отримувати держави Центральної Європи, які не мають виходу до моря. Тобто не можуть, наприклад, замінити трубопровідні поставки будь-якими ще. І це справді дає плоди”, — зазначає експерт.
Єдина енергетична проблема, яку зараз бачить Рябцев у Європі, — це високі котирування як на нафтову сировину, так і на природний газ. Однак і тут Європейська комісія робить кроки для зміни моделі ринку, щоби ціни на електроенергію не були жорстко прив’язані до газу.
“Якщо з моделлю ринку електричної енергії все вийде, тоді буде напевно переглянута і модель ринку природного газу. Якщо це зробити швидко, якщо з котирувань виключити спекулятивну фінансову складову, тоді можна сказати, що Росія не матиме взагалі ніяких більше важелів впливу на Європейський Союз, на економіку Європейського Союзу навіть у нинішньому опалювальному сезоні”, — вважає Рябцев.
Він пояснює, що проблема полягає не в дефіциті ресурсів, а саме в цінах. Раніше профільні експерти вказували на недосконалість моделей ринку електричної енергії та ринку природного газу в Європі. Але донедавна європейські бюрократи не поспішали виправляти ці недоліки. Нині все змінилося.
“Ми бачимо, що рішення готуються швидше, ухвалюються швидко, а реалізуються буквально за кілька тижнів. І це дивовижне явище для європейської бюрократії, коли між задумом та реалізацією того чи іншого управлінського рішення минає кілька місяців, а не років, як завжди”, — констатує експерт.
При цьому, за словами Рябцева, спроба РФ повністю перекрити Європі газ цієї зими завдасть найбільшого удару саме по російському газовому монополісту — “Газпрому”.
“Якщо це станеться, тоді “Газпрому” будуть винесені відповідні позови, підготовлені до міжнародних арбітражів за невиконання умов контракту. І це вб’є компанію та знецінить її акції”, — наголошує Рябцев.
Саме це, на думку експерта енергетичного ринку, утримує сьогодні “Газпром” від цього кроку. Інших ринків збуту відповідних обсягів Росія не має.
Читайте також: Росія програє Європі в газовій війні — факти (ВІДЕО)