Повна відмова від імпорту газу — до 2027 року: Європа обмежує споживання енергоресурсів РФ (ВІДЕО)

Труби "Газпрому". Фото: t.me/gazprom

У країнах Євросоюзу схвалили закон, який обмежує допустиму норму викиду метану під час експорту газу і нафти. Проти проголосувала тільки Угорщина, пише агентство Reuters. Обмеження набудуть чинності з 2030 року. Відповідно до закону, уряди держав ЄС контролюватимуть якість сировини від міжнародних постачальників. Порушники будуть оштрафовані, інформує FREEДОМ.

За оцінками експертів, нові правила імпорту вдарять по найбільших постачальниках палива, насамперед по Росії. 

До початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну “Газпром” забезпечував майже половину імпорту газу в Європу. За підсумками 2023-го частка російського газу в імпорті впала до 13%. Для бюджету РФ це сотні мільярдів доларів втрат. Спроби їх компенсувати поки що успіху не мали.

“Можливості переспрямувати російський газ із Європи до Китаю обмежені тим, що Європа забезпечується із західносибірських родовищ, тоді як Китай — зі східносибірських. З’єднати ці родовища одне з одним міг би газопровід “Сила Сибіру-2″, який Китай поки що не поспішає схвалювати. Інша можливість — збільшення виробництва скрапленого природного газу, однак точкові санкції США проти конкретних російських СПГ-проєктів поставили під сумнів можливості нарощування виробництва СПГ у Росії. Поки що навіть китайські та індійські клієнти не готові купувати скраплений газ із санкційних проєктів”, — пояснила незалежна експертка у галузі економіки відновлюваної енергетики Тетяна Ланшина в публікації видання The Insider. 

Китайський ринок, хоч і відкритий для російського газу, не дозволяє Кремлю покрити збитки. “Газпром” змушений продавати блакитне паливо Пекіну за зниженою ціною, а нарощувати поставки в Китаї не поспішають. Численні візити Путіна в Пекін не зрушили з мертвої точки процес будівництва газопроводу “Сила Сибіру-2”.

“Відомо, що ціна поставок російського газу до Китаю сьогодні ледь досягла 300 дол. за 1 тис. кубометрів. При цьому останні п’ять років вона була значно нижчою за це. 10 років тому, коли було підписано китайський контракт із “Газпромом”, рівень ціни, що згадувався як такий, що гарантує хоча б мінімальний прибуток, був у багато разів вищим за реальну ціну, за якою “Газпром” постачав газ. Це означає, що всі останні роки “Газпром” фактично продає газ Китаю собі у збиток”, — акцентував російський опозиціонер і економіст Володимир Мілов у публікації видання “Крим.Реалії”.

Позбавляється енергетичної залежності від Росії і Туреччина. Поки що країна імпортує майже весь свій природний газ із Російської Федерації, на ці поставки припадає і 40% скрапленого природного газу. Але наприкінці квітня Анкара провела низку переговорів з однією з американських енергетичних компаній. Як заявили в уряді, Туреччина планує “створити новий портфель поставок”.

“Дещо збільшилися обсяги поставок газу до Туреччини через, зокрема, турецький потік, але знову ж таки — обсяги не ті. Крім того, є певне зростання експорту СПГ в Європу — збільшилася частка в Іспанії сильно, до певної міри в Бельгії та у Франції. Але вже йдеться про мільярди, а не сотні мільярдів кубометрів”, — зазначив комунікаційний менеджер Razom We Stand Максим Гардус. 

Поступово країни Європи йдуть до повної відмови від поставок газу з Росії. Від імпорту з РФ поки що залежить Австрія, яка приймає поставки “Газпрому” в Центральноєвропейському хабі, а також Угорщина, Італія та Словенія.  

У Відні вже розробили законопроєкт, згідно з яким до 2025 року частка поставок із Росії знизиться до 60%, а до 2028 року — до нуля. 

Працюють у Європі й над відмовою від російського скрапленого природного газу. У 14-му пакеті санкцій передбачено обмеження на перевалку СПГ у європейських портах. 

“Потрібні санкції як проти самих суден, але важливі й вторинні санкції — проти судновласників, інфраструктури, яка обслуговує цю систему — тобто фальшивих брокерів, фальшивих страхових компаній, зареєстрованих у третіх країнах типу Об’єднаних Арабських Еміратів”, — вважає Гардус. 

Незважаючи на диверсифікацію поставок, ситуація на європейському ринку стабільна, стверджують експерти. З урахуванням можливих ризиків Європейська комісія запланувала повну відмову від імпорту російського газу до 2027 року. 

Читайте також: Європа відмовляється від російського газу — шукає нові шляхи транзиту, — Оржель

Раніше повідомлялося, що минулу зиму Європа пройшла із заповненими понад наполовину сховищами, що дає їй змогу серйозно розглянути можливість припинення імпорту російського скрапленого природного газу.

Прямий ефір