Охтирка — місто в Сумській області поблизу кордону з РФ. З перших днів вторгнення воно зазнало нищівних авіаударів. Середмістя Охтирки — мерія, торговий центр, краєзнавчий музей — було повністю зруйновано. А на восьмий день воєнних дій російська бомба знищила місцеву теплоелектроцентраль (ТЕЦ). Попри колосальні руйнування, Охтирка вистояла та вшанована званням міста-героя. Зараз майже всі жителі повернулися додому і відновлюють розбите російською армією місто, повідомляє FREEДОМ.
Бойові дії в Охтирці, що розташована за 40 км від російського кордону, не припинялися майже місяць. Від будівлі міської ради залишились руїни. За словами мера міста Павла Кузьменка, російські окупанти скинули на неї дві авіабомби.
“Це було з 7-го на 8 березня, на той час ворог продовжував свій наратив, що це — військова операція. Будівля Охтирської міської ради — це була помста противника: багато разів він мстив місту за той опір, який охтирчани чинили ворогові, не пропустили вглиб нашої країни”, — говорить міський голова Охтирки Павло Кузьменко.
Люди, які в момент бомбардування переховувалися у бомбосховищі міської ради, залишилися живими. На жаль, у торговому центрі, на який також скинули бомби, були жертви.
“Ішла низка бомб, і будівля також була зруйнована. Там загинула одна людина, у кількох були травми середньої тяжкості. Придавило плитою перекриття — то людина загинула”, — розповідає мер.
Літаки від російського кордону долітали до Охтирки за півтори хвилини, бомбили всім: від авіабомб до крилатих ракет та вакуумних бомб. За місяць бомбардувань усі багатоповерхівки — їх у місті понад 120 — виявилися непридатними для життя, п’ять будинків довелося повністю відновлювати.
Леонід Могилко, один із постраждалих мешканців 9-поверхівки у мікрорайоні “Дачний”, розповідає, що його квартиру та під’їзд було зруйновано 24 березня 2022 року. Рік велися будівельні роботи, зараз чоловік готується до новосілля.
Того ж дня, 24 березня 2022 року, місцева мешканка Вікторія Булах втратила свій будинок та бізнес. Російська ракета знищила придорожнє кафе, у будівництво якого її сім’я вклала усі гроші.
“Був літній майданчик на 70 осіб, можна було відзначати дні народження, можна було відпочивати. Дуже багато приїжджало до нас гостей із Харкова, Полтави, Сум, Києва: у нас поряд річка Ворскла, три хвилини до пляжів”, — розповідає мешканка Охтирки Вікторія Булах.
Березень 2022 року запам’ятався жителям Охтирки як найхолодніший місяць, оскільки місто опинилося на межі техногенної катастрофи: одне з ворожих бомбардувань прийшлося на місцеву ТЕЦ. Удар забрав життя п’ятьох співробітників.
“Загинули п’ять людей, із п’ятьох ми двох поховали, а трьох не знайшли. Одні останки знайшли, ідентифікували, а двох — зовсім, зовсім нічого”, — каже директор Охтирської ТЕЦ Григорій Юрко.
Охтирцям вдалося власним коштом запустити один із шести котлів, так і перезимували. Директор ТЕЦ зізнається: це був найважчий опалювальний сезон у його кар’єрі за 31 рік.
“Єдине, що не хочеться втрачати — сенс життя. Ми боремося за свою землю, за свою територію, і на нас ніде не чекають, і кудись бігти, кинути все… Для мене дуже складно починати щось десь”, — зізнається Григорій Юрко.
До Охтирки повернулися майже всі жителі: зараз у місті 45 тис. із 48 тис. довоєнного населення. Щобільше, охтирці продовжують приймати переселенців із населених пунктів, які перебувають у зоні бойових дій на самому кордоні з РФ.
За рік із бюджету Сумської області, міського бюджету Охтирки та за допомогою закордонних фондів на відновлення критичної інфраструктури та житлових будинків було виділено близько 250 млн грн. Для комплексного відновлення Охтирки, на думку американських фахівців, необхідно в 10 разів більше — понад 2 млрд грн.
Читайте також: “Суми. Ми дали їм під дих”: як знімали фільм про героїчну боротьбу українців (ВІДЕО)
Нагадаємо, збройні сили Росії атакують Сумську область щодня. Окупанти б’ють, зокрема, по об’єктах критичної інфраструктури. Але, попри все, регіон активно все відновлює і готується до майбутнього опалювального сезону.