У Монреалі (Канада) завершилася міністерська конференція з людського виміру, на якій понад 40 країн-учасниць підписали зобов’язання сприяти поверненню всіх полонених і депортованих російськими окупантами українських громадян. Особливу увагу учасники приділили проблемі депортованих українських дітей. Про це сьогодні, 2 листопада, в ефірі телеканалу FREEДOM розповіла експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.
“Список країн, готових узяти на себе зобов’язання щодо повернення депортованих і полонених українців, дійсно розширився. Наприклад, на конференції в Канаді Південно-Африканська Республіка заявила, що готова брати активнішу участь у поверненні українських дітей. Також Литва сказала: готова, що діти повертатимуться через її територію. Катар узяв додаткові зобов’язання, що стосуються реабілітації та реінтеграції дітей. Об’єднані Арабські Емірати тепер не тільки за фактом, а ще й за політичними зобов’язаннями будуть більш активні у справах повернення військовополонених. Ватикан раніше згадувався як держава, яка допомагає повертати українських дітей. Зараз це закріплено в комюніке Монреальських зобов’язань. Тобто вже чимало країн, які реально допомагають повертати українських дітей, ідентифікувати їх на території РФ”, — зазначила Рашевська.
За її словами, на жаль, такі країни як Саудівська Аравія та Туреччина, які раніше заявляли про готовність допомагати Україні з поверненням дітей, у Монреалі про це не згадали.
“Я сподіваюся, що, можливо, на це є якісь політичні причини, і ці країни все одно залишатимуться активними на ділі”, — вважає експерт Регіонального центру прав людини (RCHR).
Вона зазначила, що дуже важливо також активізувати роль тих держав, які Російською Федерацією сприймаються як нейтральні.
“Звичайно, вони не нейтральні щодо РФ, вони проросійські. Але мають більш-менш дружню позицію щодо України. Наприклад, Казахстан, який також може допомагати повертати українських дітей. Зазначу, що саме в Казахстану є величезний досвід, тому що їхні діти свого часу були вивезені на територію Сирії та Іраку. Тому вони вміють і повертати, і реінтегрувати, і реабілітувати. І Україні дуже важливо перейняти цей досвід. Також це можуть бути й інші держави Центральної Азії. Звичайно, дуже б хотілося побачити Індію та Китай у цьому списку. Особливо так звані країни БРІКС, тому що в Казані вони обіцяли, що дотримуватимуться норм міжнародного права, але на практиці бачимо, що вони фактично допомагають Російській Федерації ці норми порушувати”, — підсумувала Катерина Рашевська.
Читайте також: Монреальське зобов’язання: союзники допоможуть Україні повернути полонених і депортованих громадян із РФ (ВІДЕО)
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.