Повернення українського прапора в Крим означатиме відродження справжнього миру, — Зеленський (ВИДЕО)

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 25 жовтня, у режимі відеоконфереції звернувся до учасників першого парламентського саміту Кримської платформи, який відбувається у хорватському Загребі, інформує FREEДОМ.

Президент подякував приймаючій стороні, а також спікерові парламенту України Русланові Стефанчуку за потужний старт заходу, учасникам саміту — за добрі слова про Україну й про український Крим.

Він наголосив, що захоплення Росією півострова стало прологом до повномасштабної війни, наслідки якої відчуває увесь світ.

“Це був початок найнебезпечнішої хаотизації в міжнародних відносинах за життя кількох поколінь”, — підкреслив президент.

Зеленський акцентував, що з того часу світ став набагато небезпечнішим: Росія провокує масштабний голод, легко й безкарно руйнує надії на стабільність, наприклад на Близькому Сході й на півночі Африки, буденністю став її ядерний шантаж.

“Але саме для того ми разом, щоб принесені Росією жорстокість і хаотизація були справді тимчасовими. Тимчасовими, як російська окупація Криму. З нього все почалося. Його повернення означатиме відродження справжнього миру. Бо російський потенціал агресії буде знищений дощенту, коли український прапор буде знову на своєму законному місці — у містах і селах Криму”, — звернувся глава Української держави до учасників самміту.

Він нагадав, що вже дев’ятий рік поспіль Крим відокремлений Росією від самої можливості нормального життя.

“На території Криму окупантами не просто скоєні тисячі злочинів… Від 2014 року Крим — це єдина частина Європи, де тривають де-факто чистки — за релігійною та етнічною ознаками. А ще — постійна російська мілітаризація Криму. А ще — постійне свідоме знищення окупантами природи Криму. А ще — тотальна відсутність гарантій права власності в Криму й грабунок Криму в інтересах загарбників”, — перелічив Зеленський.

Президент України наголосив, що Крим має бути звільнений від його використання Росією як плацдарму, тоді люди відчують, що світ стає безпечнішим. При цьому підкреслив, що сучасні активні покоління поки що не мають досвіду повернення такої особливої території від загарбника її рідній державі.  

“Реінтегрувати Крим буде нелегко — після років такої окупації. Але завдяки нашій співпраці ми й це зможемо забезпечити. Ми змінимо ситуацію повністю. Потім, коли ми вийдемо на наші законні державні кордони й повернемо зокрема й Крим, нам буде потрібен ваш досвід: безпековий, політичний, юридичний, економічний, соціальний, інфраструктурний”, — підкреслив президент.

Також Зеленський закликав зробити формат Кримської платформи стартом для інших гуманітарних і дипломатичних платформ, які сприятимуть деокупації інших територій, які були колись поневолені: від Придністровʼя й Абхазії до Північних територій.

Насамкінець президент України запросив учасників саміту до Криму після його деокупації.

“Ця частина Європи зачекалася на дорогих і поважних гостей”, — зазначив Володимир Зеленський.

Читайте також: Спікерка Палати представників США прибула на парламентський саміт Кримської платформи (ФОТО, ВІДЕО)

Раніше повідомлялося, що 24-25 жовтня Загріб зустрічає перший парламентський саміт Міжнародної Кримської платформи. Засідання найвищого рівня відбувається сьогодні, 25 жовтня. Перший день роботи форуму, 24 жовтня, було присвячено спеціальній дискусійній панелі. У рамках парламентського саміту також відкрилася фотовиставка “Історії з окупованого Криму” про життя кримських татар під час російської окупації.

Кримська платформа —– це перший великий міжнародний переговорний майданчик України з деокупації Криму. У серпні 2021 року установчий саміт Кримської платформи у Києві зібрав представників усіх країн НАТО, а також ЄС та викликав величезне невдоволення Росії. Тоді у заході взяли участь 47 іноземних держав та міжнародних організацій.

Незважаючи на російсько-українську війну, 23 серпня 2022 року Україна провела другий саміт. Цього року захід через безпекову ситуацію відбувався в онлайн-форматі. Однак вона зібрала ще більшу кількість учасників — до другого саміту Кримської платформи приєдналися представники понад 60 країн, серед них 40 президентів та прем’єр-міністрів.

Читайте також: Ми розраховуємо не на слова, а на дії: підсумки першого дня роботи Кримської платформи у Хорватії

Прямий ефір