Повернені з окупації сім’ї з дітьми свідчать про злочини загарбників — подробиці (ВІДЕО)

Діти та війна. Ілюстративне фото: instagram.com/oleksandr_khomenko

Ще 12 дітей вдалося повернути напередодні на підконтрольну Україні територію із тимчасово окупованих частин Донецької, Запорізької та Херсонської областей. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Дітей повернули разом із дорослими, які поділилися тим, що пережили в окупації, повідомляє FREEДОМ.

Сім’ї з неповнолітніми, які повернулися на підконтрольну Україні територію, вкотре підтвердили, що в окупації українців змушують приймати російське громадянство, а незгодних затримують, чинять психологічний тиск і навіть катують. Дітей часто допитували без батьків, додому приходили з обшуками.

“Саме відчуття своєї безправності, обмеженості, усвідомлення того, яке майбутнє чекає на дітей, стало для сімей поштовхом для виїзду на підконтрольну Україні територію. Сім’ї вже відвідали наш “Центр захисту прав дитини”. З ними поспілкувалася компетентна мультифункціональна команда, яка зафіксувала злочини, свідками чи жертвами яких вони були”, — повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram.

Із 2014 року Україні вдалося повернути 758 дітей. Це неповнолітні, яких окупаційна влада вивезла до Росії чи на тимчасово окуповані території. Загалом від початку повномасштабної війни депортовано майже 20 тис. маленьких українців.

“Дітей вивозять у різний спосіб. Починаючи від тих, хто перебуває в інтернатах, завершуючи тими, у кого батьки виїхали або втрачені. Іноді просто вивозять у межах ситуацій. Після цього діє ціла система. Дітей поміщають у табори. Минулого року понад сотню дітей вивезли до Чечні на “перевиховання”. Також вивозили до Білорусі та на територію Росії”, — коментує експерт та аналітик Центру громадянської освіти “Альменда” Олег Охредько.

До міжнародної коаліції щодо повернення українських дітей уже приєдналися 40 країн. І їхня кількість зростатиме. Питання повернення депортованих дітей було одним із пунктів обговорення на Глобальному саміті миру в Швейцарії. Парламентська асамблея Ради Європи визнала незаконну депортацію неповнолітніх до Росії злочином, який має ознаки геноциду. У поверненні дітей Україні допомагають її союзники.

“Росія не може виграти у цій війні. Вона може припинити кампанію тортур, незаконної депортації дітей, а також інші порушення міжнародного права. Вона має прислухатися до волі понад 146 країн, які постійно закликають припинити це божевілля. А поки цей день не настав і поки жертви цих злочинів не побачать відповідальності Росії та справедливості, на яку вони заслуговують, США підтримуватимуть Україну”, — наголосила постійна представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд.

Щоб прискорити процес повернення маленьких українців додому та довести геноцид українського народу у власній країні, в Україні презентували спецдоповідь “ПЕРЕЗАПИЛЕНІ. Системна російська політика знищення української ідентичності дітей”. Цей документ підготували для міжнародних партнерів, дипломатів, ЗМІ та громадськості. У ньому відображено факти викрадення дітей та насильницької мілітаризації на окупованих територіях. Також у доповіді зібрані публікації російських ЗМІ, в яких пропагандисти вдають викрадення маленьких українців за їхній порятунок.

“Дуже активно використовується Краснодарський край, куди їх також вивозять. Дітей розміщують у таборах із поганими умовами. Один із останніх випадків, коли дітей повезли на оздоровлення з Бердянська на північ Росії — Бурятія, Башкирія. З Азовського моря, з курортного міста дітей везуть у незрозумілі будинки, які були збудовані як промислові, і там розміщують”, — розповів експерт та аналітик Центру громадянської освіти “Альменда” Олег Охредько.

Читайте також: На окупованих територіях 1,5 млн українським дітям загрожує вивезення до Росії та “перевиховання”, — Охредько

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Читайте також: 14 тисяч українських цивільних осіб перебувають у полоні РФ — деталі від омбудсмена

Прямий ефір