Сирійський конфлікт багатогранний і важко піддається вирішенню. Нестабільність, наявність великої кількості партій з різними інтересами, невизначеність майбутнього політичного устрою роблять ситуацію в Сирії непередбачуваною і можуть призвести до потенційного нового загострення. Таку думку сьогодні, 11 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив сходознавець Руслан Сулейманов.
“Повалення Башара Асада не означало закінчення війни в Сирії. Ця війна триває. Це громадянська війна, це внутрішній конфлікт, де дуже багато протиборчих сторін”, — сказав він.
І за кожною зі сторін, що воюють, в Сирії стоять зовнішні гравці.
“Якщо взяти нову владу в Дамаску, то вона має тісні відносини з Туреччиною, а також з деякими арабськими країнами Перської затоки. Повстанські угруповання з півдня, які також брали участь у поваленні режиму Асада, активно підтримуються Йорданією. На півночі, північному сході Сирії діють курдські збройні формування, які підтримуються Сполученими Штатами Америки“, — пояснив Сулейманов.
На цей час складно передбачити, як буде розвиватися політична ситуація в Сирії. Угруповання “Тахрір аш-Шам”, яке бере участь у громадянській війні в Сирії на боці сирійської опозиції, фактично просто перемістило свій уряд в Дамаск. Це перехідний уряд, який діятиме лише до 1 березня.
“До 1 березня є перехідний уряд, він не інклюзивний, цей уряд є, по суті, копією уряду, який діяв у провінції Ідліб на півночі країни. Зараз цей уряд знаходиться в Дамаску, і зараз він формально керує всією сирійською територією“, — пояснив експерт.
Поки що незрозуміло, як буде сформовано уряд після 1 березня. Чи стане вона інклюзивною?
“Поки що питань більше, ніж відповідей. Чи увійдуть до складу нової влади представники курдів, алавітів (до яких належить Асад), друзів та багатьох інших — питання відкрите. Незрозуміло, як всі ці угруповання, які прийшли до влади в Дамаску, будуть ділити цю владу між собою. Чи зможуть вони домовитися між собою або це переросте в якийсь міжусобний конфлікт”, — перерахував Сулейманов.
Є ризик, що ситуація переросте в міжусобні конфлікти.
“Можливо, ми побачимо другу Лівію, де все ще панує двовладдя, яка вже не є чимось тимчасовим, це вже усталена реальність. Сирія все ще знаходиться на роздоріжжі. Це дуже небезпечна розвилка на дорозі, і є ймовірність, що ситуація кардинально зміниться, і Сирія зануриться в ще більший конфлікт. Поки що ця ймовірність, на жаль, дуже висока“, — резюмував Руслан Сулейманов.
Читайте також: Європа налагоджує відносини з Сирією після падіння режиму Асада — деталі (ВІДЕО)
Нагадаємо, 27 листопада в Сирії опозиційні збройні сили розпочали наступ з півночі країни, рухаючись у бік столиці Дамаска. Повстанці увійшли в Дамаск 8 грудня і проголосили падіння режиму диктаторського президента Башара Асада (сім’я Асада правила Сирією понад 50 років). 10 грудня в країні було введено тимчасовий уряд. Сам Асад і його сім’я втекли до Москви.
Читайте також: Україна налагоджує дипломатичні відносини з Сирією — перспективи співпраці (ВІДЕО)