До звільненого Херсона сьогодні, 19 листопада, прибув перший з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну потяг. Він вирушив 18 листопада з київського вокзалу. Вагони потягу розписали українські художники. Цей склад курсує у рамках проєкту “Квитки до Перемоги”. Рух залізницею відновили у рекордний термін. Близько 60 пошкоджень залізничної інфраструктури, які стали наслідком бойових дій, довелося ліквідувати на шляху до Херсона. До деокупованого міста сьогодні приїхали 200 пасажирів, інформує FREEДОМ.
Мешканка Херсона Вікторія не була вдома з початку війни. Вона поїхала до Києва, всі близькі залишилися в окупації. Саме Вікторія стала для них вісником визволення.
“Моя родина не могла повірити в те, що це сталося. Вони не мають ні зв’язку, ні світла. Я читала херсонські новини, що люди там влаштували невелику дискотеку в центрі міста, бачу, що заходять наші військові. Я намагалася додзвонитися бабусі, потім мамі, вони не вірять, вони сидять там біля річки на краю міста і просто не розуміють, чи це справді наші. Зв’язку немає, нічого немає. Вони не вірили”, — каже Вікторія.
Дівчина їде першим поїздом до звільненого рідного міста. Вдома на неї чекають батьки та молодші сестри. Для них вона щастить багато солодощів.
“Обійму всіх своїх. Я нікому не говорила, що приїду, це сюрприз. Я просто приїду, зайду додому — і все. Все. Я вдома”, — ділиться вона своїми планами.
Рейси до Херсона здійснює “Потяг до Перемоги”. Його вагони розписали українські художники. Малюнки присвячені подвигам людей на тимчасово окупованих територіях.
“З першого дня війни ми були на зв’язку з представниками нашого осередку. Дуже багато людей партизанили, і якраз усі намальовані синьо-жовті стрічки та прапори України в Херсоні — все це робила частина нашої великої команди”, — розповідає про “Потяг до Перемоги” народна депутатка Олена Шуляк.
Проєкт “Квитки до Перемоги” реалізується за спільною участю “Укрзалізниці” та UNITED 24. Пасажири вже купили близько 2,5 тис. проїзних документів на майбутні поїздки. Усі гроші обіцяють направити на закупівлю спеціального транспорту, який допоможе з’єднати міста та селища на окупованих територіях із найближчими залізничними вузлами.
“У Херсоні у мене залишилися батьки. Вони дочекалися і мене зустрічатимуть”, — каже пасажирка потяга Анастасія.
Анастасія три місяці була в окупації. Тричі намагалася виїхати із Херсона. З третього разу вдалося.
“Вдалося виїхати на початку червня через Василівку. 17 годин у дорозі. Але мені пощастило, що за один день. Деякі люди тиждень виїжджали. І хотілося тоді їхати, і не хотілося. Просто там будинок. Вірили, що повернемося”, — каже дівчина.
Понад три місяці Анастасія чекала на звільнення міста та отримала подарунок від Збройних сил України. У день її народження над рідним Херсоном здійняли український прапор.
“Потяг до Перемоги” везе людей додому. Це найбільш довгоочікувана подорож. Багато місяців вони не бачили свого міста, дому та своїх рідних.
Ось ще кілька відгуків пасажирів про подорож до Херсона:
- “Ніхто ще не вийшов на зв’язок. Нікому не можу додзвонитися, нічого впізнати. Зараз поїду, провідаю”.
- “Щоправда, не пам’ятаю, де я побачила це оголошення, але одразу купила квиток. Я навіть не розуміла, чи буде цей квиток дійсним і чи можливо поїхати, чи це просто благодійна акція, куди вкладаєш гроші. Але все одно купила квиток. І мені передзвонили і сказали, що буде поїзд “Київ-Херсон”. Сіла в поїзд, було відчуття, як я їздила, і нічого не змінилося. А ось зараз лежала і почали сльози навертатись від радості, прийшло усвідомлення, що я вже близько до будинку”.
- “Вже є надія, що нас не захоплять. Принаймні можна буде спілкуватися, хоча б їздити туди-сюди. Війна йде скрізь. Але на інші території їздили, вільно пересувалися, а ми тут, як у клітці, весь час були. Дуже важко було, звісно. Дякую Богу, дякую нашим хлопцям, дякую нашим Збройним силам. Надія лише на них”.
- “Ми їдемо до моїх рідних, моїй родичці — 83 роки. Вона витримала вісім місяців в окупації. Хотіли вивезти її, та не змогли. І зараз, коли з’явився зв’язок, були раді почути. І тепер їдемо побачити. Коли побачила інформацію про продаж квитків, я одразу взяла”.
“Квитки до перемоги” можна було купити не лише до Херсону, а й до п’яти інших міст. “Потяг до перемоги” вирушить до Маріуполя, Донецька, Луганська, Сімферополя чи Севастополя відразу після деокупації цих міст.
“Це перший поїзд, який приїхав до нас. Ми дуже раді, що ми тепер вільні й зможемо виїжджати, подорожувати та вільно пересуватися по всій Україні та по всьому світу”, — каже мешканка Херсона Олена.
Поїзди до Херсона їздитимуть із Києва по парних днях місяця. У зворотному напрямку склади курсуватимуть по непарних днях.
Читайте також: Опиралися та вірили у повернення України: як мешканці Херсона святкують звільнення від окупації