Потрібно діяти швидко: нові факти про викрадення українських дітей Росією обговорюють на міжнародних майданчиках

Українка несе свою дитину. Ілюстративне фото: gettyimages.com

Росія з початку повномасштабного вторгнення в Україну незаконно депортувала понад 20 тисяч українських дітей. Існує ризик депортації ще 1,5 мільйона маленьких українців з тимчасово окупованих Росією територій. Про це на третьому пленарному засіданні Міжнародної коаліції з повернення українських дітей заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Україна продовжує повертати з окупації, а також із території РФ незаконно вивезених дітей. Як і раніше, це кропітка робота і, як і раніше, вона просувається неспішними темпами, з урахуванням того, що дітей, яких потрібно повернути додому, ще дуже багато.

Паралельно правоохоронці разом із правозахисниками домагаються правосуддя і притягнення до відповідальності не тільки вищих чиновників, а й інших людей, які беруть участь у процесі незаконної депортації.

Росія порушує міжнародне право: чому країнам важливо припинити це спільно

Керівник окупаційної адміністрації в Донецьку Денис Пушилін отримав підозру. Слідчі встановили, що після повномасштабного вторгнення Росії він допоміг вивезти щонайменше 31 неповнолітнього українця до Підмосков’я. Пушилін підписав “постанову № 84” про виїзд дітей нібито для “оздоровлення” в медустановах і закладах відпочинку на території Росії. Виконувати роботу він доручив своїй “радниці” Елеонорі Федоренко і Світлані Майбороді, яка очолює так звану “службу у справах сім’ї та дітей ДНР”. Підлеглим Пушиліна теж висунули підозру.

Таким чином, коло осіб, яких надалі можуть притягнути до відповідальності за депортацію маленьких українців, розширюється.

Одночасно працює Міжнародна коаліція з повернення дітей. Серед учасників коаліції — представники української влади, країн-членів коаліції та міжнародних організацій. Загалом Україні вдалося повернути 508 дітей, з них 115 — сироти.

“Україна самостійно займається пошуком і перевіркою місця перебування дітей, розшуком їхніх родичів і залученням до цього процесу сімейних форм виховання. Також наша країна працює над удосконаленням правових механізмів і співпраці між державними органами для захисту прав дітей та їхнього повернення. Головна проблема зараз полягає в тому, що РФ свідомо гальмує процес повернення наших дітей”, — акцентував Дмитро Лубінець.

Омбудсмен наголосив, що для України міжнародна підтримка є життєво необхідною, тому закликав усіх партнерів продовжувати працювати спільно та посилювати тиск на Росію.

https://youtu.be/Nmk63oR2dl4

2 жовтня, відбулося третє засідання Міжнародної коаліції за повернення українських дітей. Участь у ньому взяли представники країн-членів коаліції, української влади та міжнародних організацій.

Учасники засідання обговорили результати діяльності коаліції за останні пів року. Крім того, презентували проєкти з підтримки України в поверненні та реінтеграції дітей.

Зокрема, Нідерланди допомагають зі створенням бази ДНК для ідентифікації та повернення українських дітей у довгостроковій перспективі. Також за підтримки ПРООН українських поліцейських вчать використовувати ДНК-пристрої.

США сприяють діяльності Yale Conflict Observatory, яка проводить важливі аналітичні дослідження щодо незаконної депортації українських дітей у Росію, документуючи та висвітлюючи воєнні злочини РФ.

Велика Британія та інші країни через фонд “Партнерство за сильну Україну” продовжують підтримувати роботу Міжнародної експертної групи Bring Kids Back UA, а також допомагають із проведенням інформаційних кампаній у державах глобального Півдня.

Латвія організувала літні табори для психологічної реабілітації близько 600 маленьких українців, які постраждали від війни.

Збирати дані про депортованих дітей допомагає Естонія. Країна також пропонує можливості для їхньої реабілітації.

Європейський Союз у рамках ініціативи президента України Bring Kids Back UA працює над підвищенням рівня обізнаності про депортацію українських дітей, а також над посиленням санкцій. Загалом обмеження вже запровадили проти понад 60 осіб та організацій, зокрема й проти російських чиновників, а саме уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

Німеччина сприяє програмам реабілітації та психосоціальної підтримки українських дітей.

Окремо під час засідання обговорили підготовку до тематичної конференції на основі пункту формули миру щодо звільнення всіх полонених і депортованих українців, яка відбудеться 30-31 жовтня в Канаді.

За результатами засідання Україна та Канада схвалили Спільну заяву співголів коаліції.

Питання повернення українських дітей стало одним із ключових на осінній сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) у Страсбурзі.

“На базі ПАРЄ створено майданчик, який буде присвячено питанню становища українських дітей. До цього майданчика залучені представники 45 країн-членів Ради Європи. Це парламентарії, це наші колеги, які готові допомагати Україні в проблемних питаннях із нашими дітьми. Тому що викликів у нас дуже багато, немає жодної дитини, яка б не постраждала від цієї війни”, — розповіла віцепрезидент ПАРЄ Олена Хоменко.

Вона повідомила, що кожне засідання нетворку буде присвячене певним проблемам, наприклад, проблемам освіти, охорони здоров’я, проблемам повернення депортованих Росією дітей, проблемам дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування.

Думки експертів

Про процеси індоктринації та мілітаризації українських дітей на окупованій території та в Росії, а також про необхідні санкції проти воєнних злочинців детально в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Катерина Рашевська, експертка Регіонального центру прав людини;
  • Віра Ястребова, виконавча директорка “Східної правозахисної групи”, адвокатка, правозахисниця;
  • Павло Латушко, заступник голови Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі, керівник НАУ.

КАТЕРИНА РАШЕВСЬКА: Санкції потрібно накласти, зокрема на вчителів і директорів шкіл, відповідальних за викрадення дітей

— Путін і його режим готують собі нових солдатів, яких вони можуть використовувати у своїх агресивних війнах. 2030 рік уже не вперше фігурує в якихось стратегічних документах РФ, зокрема в документах військово-патріотичних молодіжних рухів, наприклад, “Юнармії”. Через її систему росіяни планують підготувати від 10 до 15% усього складу своїх збройних сил, тобто користуючись дітьми.

“Юнармія” дуже агресивно діє на окупованих територіях України, туди змушують віддавати наших дітей. І потім ми бачимо, як через деякий час ці вже не діти беруть участь у збройних діях Російської Федерації. Це ще один знак того, що Москва не зупиниться, у неї немає таких намірів.

Ми маємо подивитися на приклади з інших держав, де, на жаль, також була практика мілітаризації дітей, їхнього вербування. Є спеціальні програми для того, щоб дітей реабілітувати і реінтегрувати в суспільство.

Україна і неурядові організації намагаються на міжнародному рівні просувати ідею про те, що така деструктивність політики, її негативні аспекти в майбутньому мають бути припинені, і ця політика має бути зупинена, покарана.

РФ, звичайно ж, повторює практики інших держав-агресорів — від практики яничарів до нацистської Німеччини. Тобто все це вже було, але, на жаль, тоді міжнародна спільнота не звернула належної уваги на такі практики, щоб визнати їх окремим міжнародним злочином. І зараз ми намагаємося виправити цю помилку.

Серед людей, які відповідальні за викрадення українських дітей, є як вищі чиновники РФ, так і нижчі.

У цій вертикалі, на жаль, є й українські колаборанти, але також дуже багато так званих колонізаторів із РФ, яких відправляють у таку собі спеціальну операцію з мілітаризації українських дітей, або ж із їхньої політичної індоктринації.

Ці люди — ексвчителі, або ж працівники освіти загалом, вони працюють директорами шкіл і тримають навчальні заклади під своїм суворим контролем для того, щоб діти перетворювалися якнайшвидше на так званих російських патріотів.

Тому ми працюємо над тим, щоб цих людей як мінімум включали до санкційних списків.

Коли вони бачать своє ім’я та прізвище у списку Європейського Союзу, або ж Сполученого Королівства чи Сполучених Штатів Америки, то повинні розуміти, що це “жовта картка”, і після санкцій обов’язково буде кримінальна відповідальність, і краще зупинитися зараз, аніж потім мати величезні терміни у в’язниці.

Зазначу, якщо і коли такі діяння буде визнано воєнним злочином або ж злочином проти людяності, тоді вони не матимуть строків давності, і таким чином цих людей можна буде переслідувати до кінця їхнього життя.

ВІРА ЯСТРЕБОВА: Мілітаризація робить із викрадених дітей слухняних і лояльних росіян

— Ще два роки тому в школах на окупованих територіях України запровадили “уроки мужності”. Сьогодні у школах запровадили такий предмет як “Основа національної безпеки та захисту батьківщини”. Це більш жорсткий план початкового військового вишкілу, яка має курс практичної підготовки ведення бойових дій. І ці “уроки” є обов’язковими для кожної дитини. Грубо кажучи, військовий вишкіл, яку проводять курсантам і солдатам в армії, вони перевели в початкову школу.

Російська Федерація приділяє величезну увагу і ставить у пріоритет саме мілітаризовану підготовку дітей. І це не лише про навички, які необхідні для ведення бою та військових експансій, а насамперед — ідеологічний складник, коли дітям доносять, що скрізь вороги.

Нещодавно вдалося отримати карти, за якими дітей навчають пілотувати безпілотники. Ці карти дуже схожі за контуром на карти наших найближчих сусідів — країни Балтики. Це говорить про те, що Росія у своїй експансії не збирається зупинятися.

Скоро у РФ не буде грошей. Тому потрібні слухняні, віддані режиму, які поділяють нову ідеологію “русского мира” — ненависть до всіх інших. Створюється такий ідеологічний і практичний матеріал, який закладається дітям у ранньому віці для того, щоб потім ними керувати. При цьому тимчасово окуповані території України слугують для РФ як тренувальний полігон у системі освіти. Мілітаризацію та ідеологічну обробку тестують на українських дітях.

Російська Федерація після відмов так званих прийомних сімей, коли вони стали повертати депортованих з України дітей, які мали хронічні захворювання, додала до процедури депортації такий етап, як медична фільтрація.

Діти із захворюваннями залишаються на окупованих територіях. Діти, які здорові, талановиті та не потребують додаткових зусиль у догляді, освіті та опіці, відправляються в Російську Федерацію.

Наразі для того, щоб усиновити дитину з окупованої території, майбутня “прийомна сім’я” має приїхати на окуповані території і там оформити всі ці документи.

До кінця цього року російські урядовці планують закінчити і синхронізувати роботу регіональних банків даних дітей-сиріт із федеральним. Щоб із Російської Федерації могли за місцем проживання обрати і тоді вже їхати і забирати обрану дитину.

Чому режим це зробив? Щоб надалі маніпулювати нормами міжнародного права і говорити про те, що ні, ця дитина була в базі дітей-сиріт, вона була без опіки, тому “добрі люди” з Російської Федерації приїхали, її забрали, поміняли їй паспорт, зробили з неї не українця, а росіянина, змусили забути все, виправдали війну.

Важливий фактор: ті прийомні сім’ї, які претендують на дитину з України, мають пройти курси спеціальної підготовки.

По суті, їх навчають у місцевій адміністрації, яким чином вести з дітьми бесіди для того, щоб дитина швидше забула і повірила в цю брехню, нісенітницю, і пропаганду, яка в Російській Федерації є єдино правильною думкою… Це цілий конвеєр.

ПАВЛО ЛАТУШКО: Ми розраховуємо на співпрацю з Міжнародним кримінальним судом

— Команда Народного антикризового управління веде розслідування, пов’язане з незаконним переміщенням українських дітей з тимчасово окупованих територій України до Білорусі.Організатором цього воєнного злочину є особисто диктатор Олександр Лукашенко. Ми представили відповідні матеріали ще торік у вигляді двох комунікацій в Офісі прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), передали в процесуальному порядку матеріали до Офісу генерального прокурора України.

Крім того, інформували і Генпрокуратуру Литви, оскільки вона, в рамках національної юрисдикції, відкрила кримінальну справу за фактом цього злочину.У рамках надання правової допомоги через прокуратуру Польщі до мене звернулася Генеральна прокуратура Литви з проханням дати відповідні свідчення, передати матеріали.Я представив матеріали, які були зібрані нашою командою.Це факти викрадення понад 3,5 тисячі українських дітей. Насамперед сироти, діти з малозабезпечених сімей.Це діти, зокрема, які мають батьків.

Ми представили інформацію про те, яким чином їх вивозять на територію Білорусі, хто організовує це, які схеми, маршрути, з яких областей України, в який період. У нас є чіткий перелік осіб Білорусі, які допомагають вивозити українських дітей. Так, не факт, що ми встановили всі 100%, але те, що він досить широкий, дійсно так. Ми говоримо не тільки про кримінальне переслідування, ми вносимо пропозицію про запровадження санкцій щодо як осіб, так і організацій.

Микола Кулеба, який очолює організацію Safe Ukraine, в інтерв’ю одному з білоруських телеканалів повідомив: є докази, що ці діти також залишаються і на території Білорусі, а потім відбувається їхнє усиновлення. Тож ми продовжуємо роботу, ми підготували вже практично третю частину нашої комунікації, тож перебуватимемо у співпраці як із Генпрокуратурою України, так із Генпрокуратурою Литви, так і з Міжнародним кримінальним судом.

МКС насамперед фокусує увагу на вищих посадових особах, які, на жаль, не можуть переслідуватися в рамках національних юрисдикцій. Ми розраховуємо на те, що Литва зможе переслідувати високопосадовців, які допомагають вивезенню українських дітей, і оголошувати їх у розшук та розшукувати по всьому світу. Може зараз ще рано говорити, але ми сподіваємося, що це буде допомогою, зокрема, у розслідуванні Офісу прокурора МКС.

Читайте також: У Литві розслідують роль Лукашенка в депортації дітей з України — що відомо

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір