Потрібно чекати не краху російської економіки, а реакції політикуму, який відчув ціну, — Божко про воєнні витрати РФ

Ярослав Божко. Скриншот: uatv.ua

Великі воєнні витрати РФ отримають попередню оцінку російського політикуму. Війну він поки що розглядає як тактичний фактор, але одного разу раптово відчує, що через тактичний чинник порушуються більш стратегічні баланси. Таку думку висловив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Гість ефіру вважає, що для гонки із Заходом у Росії не вистачає ресурсів, насамперед високоякісних. Ті чи інші виробництва без західних компонентів у товарних кількостях провалюються. Саме тому туди приходять китайські спеціалісти зі своїми ресурсами. Про крах економіки не йдеться, оскільки ринкова економіка адаптивна й живуча, а російський народ невибагливий у своїх потребах.

“Але є інший фактор. По-перше, Росія не може вийти на ту кількість, яка їй необхідна, власного виробництва снарядів, бронетехніки. Знімаються з консервації найстаріші зразки, і вони якимось умовним чином модернізуються. Я думаю, що насправді треба чекати не краху російської економіки, а такої попередньої думки російського політикуму, який раптово почне відчувати, що це все коштує дуже дорого, що через тактичний чинник, яким для них є війна, у них порушуються певні більш стратегічні баланси”, — вважає Божко.

Він очікує подальшої хаотизації управління у Росії.

“Тут більше проблема не те, що грошей не стане. У країни, яка торгує такими обсягами нафти, гроші насправді будуть. Просто проблема в тому, що сама система управління буде більш хаотичною. Вона перестане бути навіть тією фасадною ефективністю, яка була у Росії у 2010 році. Коли технократи нанотехнології якісь собі намагалися вигадати. Але вже тоді це виявилося непідйомним. Тому наймейнстрімніший шлях, він, звичайно ж, досить-таки затратний вигляд для них має”, — коментує голова Центру політичних досліджень “Доктрина”.

За його оцінкою, довго зберігати такі великі воєнні витрати Росія не зможе.

“Просто тому, що є певні межі модернізації інфраструктури. Існує певна необхідність підтримувати у бойовому стані не лише війська, які беруть участь у війні проти України, а й флоти. А це дуже дорого, і для Росії завжди залишалося пріоритетом набагато більшим, ніж сухопутні війська, до речі. Все це ракетне, надзвукове озброєння, ядерне озброєння — це з’їдає просто неймовірну тонну грошей. Просто навіть якщо підтримувати його в теперішньому вигляді й не більше. Тому, безумовно, війна є дуже дорогим задоволенням, особливо якщо ця війна спирається на таку величезну варіативність озброєнь з різними компонентами, більшість з яких Росія сама вже не виробляє”, — прокоментував Ярослав Божко.

Читайте також: До осені Росії буде складно приховати реальну картину в економіці, — Ширяєв

Прямий ефір