Потрібні інвестиції та технології: про важливість дискусії зі США про видобуток рідкоземельних металів розповів Попов

Владимир Зеленский и Дональд Трамп на встрече в сентябре 2024 года. Фото: president.gov.ua

Україні потрібні інвестиції та сучасні технології, щоб видобувати рідкісноземельні метали, тому країні цікава співпраця зі США в цій сфері. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна” Ігор Попов.

“За певними кластерами у нас немає грошей, у нас немає технологій, тому ось за 34 роки незалежності там розробка або не починалася, або відбувається якось дуже мляво. І тому нам у будь-якому разі потрібні нові інвестиції, нові проєкти. І ця дискусія, нехай вона нав’язана нам війною, але вона в будь-якому разі економічно Україні цікава”, — сказав він.

Експерт зазначив, що для президента США Дональда Трампа важливо показати своїм виборцям, що він дотримується економічних інтересів. Водночас, Попов наголосив, що й в України свої інтереси — президент Володимир Зеленський зараз будує систему післявоєнних гарантій для країни.

“І він розуміє, що треба боротися, щоб усе не обійшлося деклараціями в стилі Будапештського меморандуму. Тому крім геополітичних інтересів потрібні економічні інтереси, тобто як залучити максимально американський бізнес на територію України. За минулі три десятиліття американські інвестиції в Україну були досить обмежені. Це 2 тютюнові компанії, це доволі великий земельний банк кількох продовольчих компаній, це невеличке виробництво Procter&Gamble та завод Coca-Cola — все. Цього явно недостатньо, щоб подібні інвестиції просили про свій захист усю міць американської армії. І тому нам, грубо кажучи, потрібен свій “Суецький канал” — той об’єкт, який буде критично важливий для американської економіки”, — сказав експерт.

Він додав, що тут може йтися про сільськогосподарську землю, і тому співпраця максимально йде по зерновій угоді, про газотранспортну систему — Україна готова розглядати зберігання американського газу в резервуарах.

“І третє — це видобуток корисних копалин у тих місцях, де Україна не мала достатніх технологій і не мала достатніх грошей для цього. Що стосується доступу європейських компаній — одне іншого не виключає, тим більше за деякими позиціями у Європи та у США можуть бути різні інтереси. Ми готові до будь-яких інвестицій, тому що всі ці інвестиції — це теж вкладення в Україну. Якщо ми говоримо про післявоєнну реконструкцію, то ми, звісно, хотіли б отримати просто гроші на те, щоб ми все це відбудували. Напевно, ще більш важливе — це побудова нової української економіки, щоб у нас були нові виробництва, щоб у нас були нові високооплачувані робочі місця, щоб у нас були податки, і щоб ще все це не сильно впливало на екологію. Ось за це і треба боротися”, — сказав Попов.

Читайте також: “Дерибану не буде”: політтехнолог пояснив, навіщо Україні потрібна угода зі США щодо рідкоземельних металів

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп заявив, що Україна могла б постачати Сполученим Штатам рідкісноземельні елементи в обмін на військову допомогу.

Прямий ефір