Поточний рік — поворотна точка для нафтогазової галузі РФ: вплив санкцій оцінив експерт

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Станом на травень 2024 року надходження від продажу нафти до бюджету РФ зросли майже на 50% порівняно з 2023 роком. За даними західних ЗМІ, Москва адаптується до міжнародних санкцій. Тому загальні доходи від нафтогазової галузі збільшилися на 39%, що становить майже 8 млрд доларів. Про те, як Росії вдається отримувати доходи до бюджету, оминаючи санкції, сьогодні, 13 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

“Одразу хочу зазначити, що необхідно насамперед проаналізувати структуру цих доходів. І якщо ми подивимося, хто і як платить безпосередньо за постачання нафти, то тут будуть валюти інших так званих дружніх країн: Китаю, Індії. А з цими валютами у РФ завжди виникають певні проблеми. Тому я дуже обережно ставився б до таких цифр щодо, так би мовити, зростання російського експорту”, — акцентував Бураковський.

За його словами, однією з основних причин, які допомагають Російській Федерації утримуватися на плаву та ще й отримувати певні доходи від нафтогазової галузі, є те, що не всі держави приєдналися до експортного ембарго. Звісно, нам би хотілося, щоб, російський експорт був повністю заблокований, але це не так.

“Нині реальні санкції проти російського нафтовидобутку підтримують приблизно 30-35 світових країн. З рештою країн доводиться домовлятися, доводиться шукати якісь можливості для того, щоб вони, якщо хоча б не приєдналися офіційно до санкційного режиму, то хоча б якимось чином його дотримувалися. У цьому й полягає проблема”, — зазначив експерт.

Він також додав, що попри це, у сегменті нафтовидобутку у РФ спостерігаються певні негативні тенденції.

“Так, нафтовидобуток працює, є певні постачання на зовнішній ринок. Але з усім тим значні інвестиційні програми вже згорнуті або згортаються через санкції. Я думаю, що ситуація і проблеми в цьому секторі будуть посилюватися. Крім того, нинішній стан зовнішньоекономічних зв’язків РФ — це далеко не те, що було до повномасштабної війни проти України. Там є свої проблеми, санкції діють, економічні проблеми у Російській Федерації наростають. Ми бачимо, що 2024 рік — це, власне, певна поворотна точка. А от чи буде у 2025-му економічна криза у РФ чи буде просто стагнація — подивимося”, — підсумував Ігор Бураковський.

Читайте також: РФ може зіткнутися з нестачею військових ресурсів у 2025 році, і Україна може цим скористатися, — Левусь

Прямий ефір