Головна відмінність у потенціалах та ресурсах об’єднаної Європи та Сполучених Штатів Америки пояснюється тим, що європейські країни свого часу потрапили у пастку закінчення холодної війни та ілюзії, що велика війна у Європі виключена. З початку 1990-х у цих країнах склалася думка, що можна урізати витрати на оборону та фінансування національних армій. У цей час військово-промисловий комплекс США, єдиної реальної наддержави, продовжував працювати майже з тією ж інтенсивністю. Таку оцінку дав експерт із міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко в ефірі FREEДОМ.
“Тому потенціал Сполучених Штатів Америки щодо військової допомоги Україні в цьому сенсі не можна порівняти з Європою. Просто тому, що американці мають достатні запаси на складах, і вони можуть діставати десятками, сотнями тисяч ті ж снаряди 155-го калібру. Готові просто знімати їх із консервації та з місць складування та, відповідно, передавати вже готову продукцію Україні. У той час як країнам Європейського Союзу насамперед потрібно розбудовувати свої економіки та перерозподіляти ресурси, менше витрачати на цивільний сектор, більше витрачати на військово-промисловий комплекс”, — пояснює експерт.
Він додає, що американський ВПК більш автономний, тоді як у Європі виробництво зброї є результатом кооперації кількох держав. Наразі навіть дискутується питання щодо закупівлі компонентів у третіх країн. Синхронізація і політичних, і економічних зусиль дається Європі набагато складніше, ніж Росії, де й економіка, й політична система керуються в ручному режимі. А для передачі Україні озброєнь зі складів, як пояснює Жовтенко, необхідно, лише щоб Конгрес проголосував за законопроєкт із додатковим фінансуванням.
“А європейським союзникам для того, щоб збалансувати цю ситуацію, потрібно ще кілька років для того, щоб повноцінно перевести власні ВПК на так звані військові колії”, — вважає гість ефіру.
На його думку, для того, щоб “наздогнати США” за темпами виробництва, європейські партнери України мають розв’язати дуже багато питань, пов’язаних, зокрема, із логістикою.
Читайте також: Україна продовжує отримувати деяку військову техніку та боєприпаси від США — деталі