Країни-союзники мають нарощувати допомогу Києву за трьома напрямками. Про це перед початком зустрічі Ради Україна — НАТО заявив генеральний секретар Альянсу Марк Рютте. За його словами, насамперед необхідно допомогти Україні якнайшвидше й ефективніше відновити енергетичну інфраструктуру. Другий напрямок — забезпечення надійної протиповітряної оборони країни. По-третє, партнери повинні переконатися в тому, що військова допомога надходить в Україну, а не залишається обіцянками на папері, повідомляє FREEДОМ.
Німеччина не виключає присутності свого військового контингенту в Україні. Про це заявила міністерка закордонних справ Анналена Бербок. Видання Berliner-Zeitung, цитуючи очільницю німецької дипломатії, пише про те, що Німеччина підтримає всі заходи, які зможуть забезпечити мир у довгостроковій перспективі. На додаток до гарантій безпеки, таких як членство в НАТО, можлива і присутність німецьких військ, однак тільки в разі припинення вогню між Україною і Росією.
“Ми це ясно давали зрозуміти знову і знову, коли говорили про мир, що це має бути справедливий мир. Не має бути заморожування війни, яке веде лише до подальшого переозброєння і повторного нападу на Україну чи інші європейські країни. Саме тому так важливо, щоб ми об’єднали різні елементи зусиль. Але дозвольте мені ще раз наголосити: Україна сама вирішує, бо це суверенна країна, як об’єднувати ці елементи. І ще раз: той, хто стоїть на перепоні миру понад 1000 днів, — це Путін, який розпочав цю агресивну війну, порушуючи міжнародне право, без жодної причини”, — заявила Бербок.
Зміцнити позиції України закликав союзників і прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер. За його словами, перемога Києва у війні потрібна не тільки Україні, адже в інтересах усього цивілізованого світу — не дати програти демократії та свободі в Європі.
“Ми повинні продовжувати підтримувати Україну та робити все необхідне для її самооборони стільки, скільки буде потрібно, щоб поставити Україну в максимально сильне становище для переговорів, щоб вона могла забезпечити справедливий і міцний мир на своїх умовах, який гарантуватиме безпеку, незалежність і право обирати своє майбутнє”, — наголосив Стармер.
У Міністерстві закордонних справ України повідомили про те, що переговори про надання Києву додаткових систем ППО пройшли успішно. На полях Ради Україна — НАТО підтвердили, що один із пріоритетів Альянсу — захистити критичну інфраструктуру країни та мирне населення від обстрілів російської армії.
“За столом переговорів було досягнуто чіткої згоди про те, що допомога Україні, особливо її інфраструктурі, має бути пріоритетом. І я впевнений, що союзники найближчими днями та тижнями зроблять усе можливе, щоб забезпечити постачання всього, що вони можуть надати Україні”, — зазначив генеральний секретар НАТО Марк Рютте.
“Коли ми говоримо, що неможливо надати гарантії безпеки Україні, я думаю, це — ілюзія. Якщо ми хочемо миру в Україні, іншого шляху немає. Нам доведеться надати гарантії безпеки. І з нашого погляду, немає кращого способу надати гарантії безпеки, ніж фактичні гарантії безпеки за статтею 5 НАТО”, — висловив думку міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
Питання про вступ України до Альянсу на полях ради не обговорювали. Раніше президент України Володимир Зеленський заявив про те, що не бачить ризиків для західних партнерів Києва в запрошенні країни до НАТО. Водночас, як зазначив глава держави, в України немає ілюзій з приводу того, що п’ята стаття Північноатлантичного договору поширюватиметься на всю територію України, оскільки країни-партнери “проти ризиків залучення їх у війну”.
Читайте також: Вступ України до НАТО без територіальних поступок: на які політичні кроки вже готовий піти Захід проти РФ