Посилення співпраці Північної Кореї з РФ суперечить інтересам Китаю — розбір експертки

Володимир Путін і Ким Чен Ин. Фото: gettyimages.com

Поведінка КНДР, яка розвиває співпрацю з Російською Федерацією, суперечить інтересам Китаю. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.

Експертка зазначила, що Китай займає стриману позицію: особливість китайської дипломатії полягає в тому, що доки співпраця двох країн не несе явної загрози безпосередньо його національній безпеці, Пекін не втручається у двосторонні справи інших держав.

“Я можу зробити висновок, що Китай однозначно незадоволений тим, що відбувається, тому що співпраця між Росією та КНДР робить КНДР більш впевненою в собі, мотивує КНДР до більш активних тестових ракетних запусків, до різних експериментів у військово-технічному плані. Це все тягне за собою ескалацію ситуації в регіоні. Це все тягне за собою підвищення напруженості регіональних держав й тягне за собою дискусії про можливе придбання власного ядерного арсеналу”, — сказала Гриценко.

Вона нагадала, що 2022 року такі дискусії дуже активно велися і в Південній Кореї, і в Японії. Так, президент Південної Кореї Юн Сок Йоль торік побував у Вашингтоні, де підписав із президентом США Джо Байденом “Вашингтонську декларацію”, у межах якої Сеулу було надано ядерні гарантії.

“Сполучені Штати, як і Китай, є членом так званого ядерного клубу, й не зацікавлені в дестабілізації режиму нерозповсюдження, не зацікавлені в тому, щоб кількість ядерних країн збільшувалася. Саме з цією метою США надали Південній Кореї ядерні гарантії… Ядерні гарантії, зі свого боку, тягнуть за собою збільшення американської присутності в регіоні. Китаю це катастрофічно не подобається, тому що завдання Китаю, навпаки, витіснити США з регіону. А поведінка КНДР, по суті, суперечить інтересам Китаю. Але в будь-якому разі Китай навряд чи буде відкрито заявляти про своє невдоволення, а найімовірніше, буде вести таку тиху дипломатію з КНДР й дипломатичними каналами передавати свою думку, свій погляд на співпрацю з Російською Федерацією”, — вважає Гриценко.

На її думку, на сьогодні Китай — це єдина країна, яка могла б вплинути на КНДР, застосовуючи важелі тиску.

“Але Китаю не вистачає політичної волі, і вони, як правило, не поспішають зі своїми рішеннями. Вони займають вичікувальну позицію, дистанціюються від проблеми й спостерігають збоку для того, щоб прорахувати свою стратегію та сформулювати свою стратегію… Тобто висновок такий, що для Китаю це, безумовно, несприятлива ситуація, але якихось радикальних, відкритих дій ми від Китаю найближчим часом не можемо чекати”, — сказала головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень.

Вона підкреслила, що при цьому Китай досить пильно спостерігає за питанням північнокорейської ядерної загрози. 

Читайте також: Появу підрозділів КНДР на території України можна трактувати як вступ Північної Кореї у війну на боці РФ, — Рябих

Раніше The Washinghton Post повідомила, що Росія за пів року могла отримати з КНДР понад 1,6 млн снарядів. Видання проаналізувало, що з серпня 2023 року по січень 2024 року з Північної Кореї до Російської Федерації прибуло понад 74 тис. метричних тонн вибухівки. Вантажі були розподілені з двох портів на Далекому Сході Росії.

Прямий ефір