Посилення санкцій ЄС проти Росії — до чого готуватися Кремлю

Ілюстрація: mind.ua

У Росії зростає нестача кваліфікованих кадрів. Через виїзд забезпечених людей з країни частка молоді на ринку праці впала нижче 30%. Російська економіка потерпає від наслідків розв’язаної Кремлем війни проти України. Особливо сильно б’є по бюджету санкційний тиск країн Заходу. І він буде тільки наростати. Так, 9-го травня, під час візиту до Києва, президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн анонсувала 11-й санкційний пакет проти Москви. Детально про нові обмеження і про їхній загальний ефект на російську економіку — в матеріалі FREEДОМ.

Санкції проти Росії працюють, а відстежити це можна за зростанням ВВП. До повномасштабного вторгнення в Україну ВВП показував невеликі, але все-таки темпи зростання, за винятком 2014-го року, коли Росія окупувала частину території України, і 2020-го — криза у зв’язку з пандемією. А тепер зростання в минулому. 

За 2022-й ВВП Росії знизився на 3,1%. А цього року, як очікується, впаде на 8%. У цьому й полягає принцип роботи санкцій — що довше вони діють, то більше завдають шкоди. 

Російська влада це знає і намагається санкції обійти. Але саме ці лазівки має ліквідувати 11-й санкційний пакет ЄС.

“Ми робимо все для того, щоб розвалити російську воєнну машину. 11 пакет зосереджений на тому, щоб припинити обхід санкцій. Якщо ми бачимо, що товари з ЄС прямують у треті країни, а потім опиняються в Росії, ми можемо запропонувати країнам накласти обмеження на експорт цих товарів”, — заявила Урсула фон дер Ляєн. 

Крім Євросоюзу обхідні шляхи для РФ хочуть ліквідувати і в країнах G7 — туди входять, зокрема, Японія, США, Канада і Великобританія. Зустріч із цього питання відбудеться вже 19-го травня. Там також виступить президент України Володимир Зеленський. 

Київ наполягає на якомога жорсткіших обмеженнях для економіки РФ. Так, група Єрмака — Макфола пропонує опустити стелю ціни на російську нафту до 30-45 дол. за барель, адже нафтові доходи у Москви все ще високі. Актуальним залишається і питання санкцій проти російської атомної енергетики.

“Ми розраховуємо на ухвалення рішення найближчим часом щодо 11-го санкційного пакету. І його складовою частиною мають бути потужні санкції проти атомної галузі держави-терориста. Тоді сила цього пакета буде пропорційна рівню загрози”, — заявив президент України Володимир Зеленський. 

Російська пропаганда любить вказувати на те, що нібито в житті простих росіян нічого не змінилося. Але це не так, просто ефект, розтягнутий на 14 місяців, складно відчути відразу. 

Особливо сильно санкції вдарили по сферах, залежних від імпорту. Тому так злетіли ціни на побутову техніку. Але вона хоча б є. А ось нових автомобілів — взагалі немає. При цьому до вторгнення в Україну в Росії щодня купували 200 нових іномарок. Тепер на всю країну залишилося приблизно 300.

“Якщо ви, припустимо, живете в будинку, і у вас в один момент заварюють двері, і ви не можете виходити. Але у вас продовжує так само працювати телевізор, холодильник, ви зберігаєте певний рівень життя. Але проблеми починаються з тим, що певний період часу ваш рівень життя не змінюється. Але як і телевізор, холодильник, наприклад, так і нафтогазова галузь, медицина мають певний термін життя для того, щоб підтримувати як рівень якості, так і обсягу виробництва”, — сказав експерт з економічного прогнозування Адріан Пантюхов. 

І покривати цей колосальний збиток Росії просто нізвідки. Понад половину всіх резервів заморожено на західних рахунках через санкції, а бізнес тікає з Росії. За попередній рік компанії вивели з країни 251 млрд дол. — це можна порівняти із замороженою сумою резервів. А все тому, що ніхто не хоче мати справу з країною, яка розв’язує безглузді війни, і армія якої скоює масові військові злочини. 

На початку 2000-х років Росія мала величезний потенціал для розвитку. Але вже понад два десятиліття путінський режим впевнено веде країну до розвалу.

Читайте також: 11-й пакет санкцій проти РФ планує прибрати тіньовий імпорт — розбір економіста

Нагадаємо, в 11-му пакеті санкцій проти РФ буде розширено списки товарів і послуг, які може отримувати Росія за імпортом або експортувати сама.

Читайте також: Країни G7 і ЄС мають намір посилити тиск на російську економіку — які санкції планують ввести

Прямий ефір