В армії Франції показали, як відбулася підготовка українських пілотів на літаках Mirage. Командування французької армії підкреслило: “Місію виконано”. 6 лютого Франція поставила в Україну перші винищувачі, передачу яких анонсували минулого року.
Характеристики літака Mirage
Французькі винищувачі “Міраж-2000 5F” — в Україні. У секреті тримається кількість переданих машин, так само як і місця їхньої дислокації та завдання, які винищувачі виконуватимуть.
“Французькі винищувачі Mirage 2000, які вже прибули в Україну, посилять можливості нашої протиповітряної оборони. Передача Францією літаків — ще один крок до зміцнення української безпеки”, — акцентував президент України Володимир Зеленський.
Також він подякував президенту Франції Еммануелю Макрону за підтримку України.
“Я дякую Еммануелю Макрону за його лідерство і підтримку — президент Франції тримає своє слово, і ми це цінуємо”, — додав глава Української держави.
Спочатку літак Mirage розробляли як винищувач, здатний перехоплювати будь-які повітряні цілі за різних погодних умов. Однак пізніше з’явилося цілих 10 різновидів цих літаків під різні типи завдань.
Експерти зазначають, що “Міражі”, звісно, не передове рішення сьогоднішньої авіації, однак під завдання ЗСУ повністю підходять. У “Міражів” в Україні може стояти відразу кілька завдань. По-перше — це додаткові носії для французьких і британських далекобійних ракет. При цьому, на думку аналітиків, “Міражі” зможуть доповнити наші ескадрильї штурмовиків або ж замінити їх у разі ламання або знищення.
“Якщо, наприклад, у нас вийдуть з ладу, ми втратимо або росіяни зможуть знищити на аеродромах наші літаки СУ-24, то їхні функції зможуть виконувати “Міраж-2000D”. Це найостанніша модифікація цього літака і вона здатна нести дві такі ракети”, — розповів авіаційний експерт Валерій Романенко.
По-друге, “Міражі” можуть стати чудовим посиленням нашої протиповітряної оборони. Оновлені радари та комплекси РЕБ, а ще й здатність годинами літати в повітрі сприяють дуже ефективній боротьбі з російськими “Шахедами” та ракетами.
З огляду на посилену конструкцію, крила та його форму, “Міражі” залишаються вкрай швидкими та маневровими, навіть швидшими за F-16. Літак може літати на швидкості 2,2 маху, або понад 2 тис. км на годину, а також підійматися на висоту близько 17 км.
“Міраж” може нести вісім ракет типу “повітря-повітря”, п’ять ракет “повітря-земля”, серед яких може бути навіть одна тактична ядерна ASNP, а також дев’ять авіабомб.
У 2024 році Швеція оголосила про передачу Україні кількох літаків СААБ ASC 890. Це повітряні командні пункти на кшталт російських А-50 з тарілкою над фюзеляжем. Шведські борти здатні сканувати повітряний і наземний простір більш ніж на 500 тис. кв. км на висоті до 18 км, а французькі “Міражі” можуть бачити всю цю інформацію на своїх приладах.
Аналітики вже зазначили, що “Міражі”, нарівні з F-16, зможуть виконувати функції ППО України, збиваючи дрони та ракети, завдавати ударів авіабомбами по прифронтових територіях і далекобійними ракетами по російських тилах.
Думки експертів
Про те, як літаки Mirage 2000 допоможуть Силам оборони на фронті та в захисті українського неба — в ефірі телеканалу FREEДOM розповіли:
- Богдан Долінце, авіаційний експерт, член громадської ради при Державіаслужбі;
- Костянтин Криволап, авіаційний експерт;
- Геннадій Хазан, президент Української авіаційної асоціації пілотів.
БОГДАН ДОЛІНЦЕ: Літаки Mirage можуть посилити українську ППО
— Mirage 2000 здатний нести, як правило, трохи понад 6 тонн корисного навантаження у вигляді крилатих ракет типу “повітря-земля”. Модифікацію Mirage 2000-5 створювали насамперед як елемент системи захисту повітряного простору і компонент протиповітряної оборони. Такий літак має необхідне обладнання для виявлення та знищення повітряних цілей (безпілотників, крилатих ракет і літаків противника). Його модифікація може говорити про те, що це один із літаків, який може замінити радянський Су-24.
Саме Су-24 Україна продовжує використовувати для завдавання ударів ракетами Storm Shadow, але такі літаки вже досить старі. Підтримувати їх у льотному стані стає важко. Компоненти та запчастини до них у дефіциті.
Поява Mirage 2000-5 насамперед посилить протиповітряну оборону. Для цих винищувачів ракети SCALP-EG і Storm Shadow є рідними. З використанням французьких літаків спостерігатиметься більш інтенсивне їхнє використання.
Це призведе до збільшення загальної кількості знищених цілей — крилатих ракет і безпілотників. Але загальний рівень збільшення захисту повітряного простору України все-таки залежатиме не тільки від Mirage. Була інформація про те, що разом із ними Україна отримала додаткові борти F-16. Ми маємо дивитися на показники посилення захисту повітряного простору в комплексі. Варто розуміти, що це залежить від нарощування всіх видів протиповітряної оборони, і в тому числі наземних комплексів.
В Україні наразі немає інструкторів і спеціалістів, які можуть проводити навчання пілотів з управління саме винищувачами Mirage 2000-5. Однак Київ готує необхідну інфраструктуру, льотний склад і наземний персонал для технічного обслуговування таких літаків.
Я думаю, у майбутньому Україна також зможе самостійно готувати необхідний льотний і наземний персонал, як для F-16, так і для Mirage 2000-5. Для отримання необхідної кваліфікації льотного складу і створення такої інфраструктури може знадобитися від двох років.
Швидкість підготовки з Mirage 2000-5 була набагато більшою, ніж, наприклад, з тим же F-16 через те, що групи в навчальних центрах готувалися тільки українські. Це дозволило досить швидко підготувати необхідну кількість складу із залученням перекладачів, що було неможливо під час підготовки F-16. Там український склад додавали до вже наявних міжнародних груп, до яких входили представники різних держав.
КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: Mirage не братимуть участі в повітряних боях
— Від літаків Mirage не варто очікувати якихось подвигів і чогось неймовірного. У повітряних боях вони участі не братимуть — російські Су-34 і Су-35 з КАБами вони ганяти не стануть. Але Mirage дуже вдало впораються з роллю носіїв для ракет Storm Shadow і SCALP.
Коли Mirage вперше з’явився, практично одночасно з ним вийшов і винищувач F-16. Приблизно в той самий час з’явився і МіГ-29. Це машини одного класу. Найбільше модернізувався саме F-16. У нас же остання модернізація МіГ-29 відбулася на початку 2000-х, і то була не найкраща версія. Росія вже тоді почала обмежувати розвиток цієї платформи. МіГ-29, які ми отримали від наших партнерів – колишніх країн Варшавського договору, трохи кращі за ті, що були в нас від початку.
Найбільша проблема Mirage в тому, що вони можуть спілкуватися між собою, але не зможуть взаємодіяти з літаком Saab 340, тому що нам не передали систему передачі даних Link 16 (тип військової тактичної мережі обміну даними, — ред.). Saab 340 отримуватиме інформацію, передаватиме її на командний пункт, а звідти пілоти отримуватимуть вказівки. Але через обмеження щодо Link 16 ми не можемо використовувати цю техніку повною мірою.
Зараз ми використовуємо F-16 лише на 15-20% його потенціалу, і з Mirage ситуація буде схожа. F-16 зараз виконують завдання ППО, збиваючи “Шахеди” і крилаті ракети. На них припадає близько 20% усіх збитих цілей — це саме повітряні перехоплення. Mirage посилять цю групу, додавши до неї ще F-16. Я оцінюю, що загальна потужність збільшиться приблизно втричі. Хоча офіційних даних щодо кількості літаків у нас немає.
При цьому F-16 може нести ракету AGM-158 JASSM і застосовувати її, якщо буде потрібно. У принципі, Mirage теж можна модернізувати, тоді він зможе використовувати ракету AIM-120 AMRAAM з більшою дальністю.
ГЕННАДІЙ ХАЗАН: Ворожі цілі вражатимуться з великою точністю
— Французькі винищувачі Mirage 2000 виконуватимуть основне завдання — це знищення ворога, який зі зброєю в руках прийшов на територію України. Ці літаки можуть бути модернізовані як носії крилатих ракет на допомогу Су-24, які вже виконують ці завдання.
Поява додаткових носіїв крилатих ракет означатиме, що ми зможемо щонайменше подвоїти або навіть влаштувати вагу залпу пуску з бортів літаків, які в нас є. Точна кількість переданих літаків насправді — це “туман війни”.
Наші вороги мають розуміти, що тепер тоннаж бойових частин буде значно більшим. І це все буде до них буде прилітати. А це означає — у разі комплексних складних цілей, гарантований прорив протиповітряної оборони держави-агресора, ураження та знищення цілі.
Читайте також: Контрнаступ Сил оборони в Курській області: яких цілей досягла Україна — огляд Дмитра Снєгирьова