Посилення обмежень у сфері енергетики, постачання газу та нафти — такі санкції проти Росії будуть у пріоритеті у восьмому пакеті. Нові обмеження розробляють на основі матеріалів міжнародної робочої групи Єрмака – Макфола, створеної з ініціативи президента України, повідомляє UA.
Країни G7 (Велика Британія, Німеччина, Італія, Канада, Франція, Японія та США) мають намір вдвічі знизити граничну ціну на нафту з Росії. А одна з основних уже прийнятих санкцій — до кінця 2022 року припинити 90% її постачання з країни-агресора до ЄС. І хоча Москва може знайти нові ринки збуту, там вона буде змушена продавати нафту з дисконтом близько 30 дол., зазначив верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель. За його словами, новий пакет адаптує правила Євросоюзу до запропонованих обмежень.
“Швидка детоксикація від російської енергії передбачає значні витрати для низки країн і секторів, з якими ми маємо зіткнутися. Але це ціна, яку доводиться платити за захист нашої демократії та міжнародного права… Навіть якщо санкції не змінять траєкторію руху Росії у короткостроковій перспективі, це не означає, що вони марні, оскільки вони зачіпають той обсяг ресурсів, який вона має для ведення війни”, — сказав Боррель.
Нові санкції проти РФ розробляють на основі матеріалів групи Єрмака – Макфола. Запропонований нею план дій щодо посилення обмежень вже виконано на 55%. Сьомий пакет, який можуть схвалити наступного тижня, включатиме заборону на імпорт золота та розширить перелік товарів подвійного призначення, які буде заборонено постачати до Росії. Одним із наступних кроків має стати газове ембарго, зазначають фахівці.
“Російський газ десь 30% займав європейського ринку. І замінити ці 30% — непроста справа. Тому Європа каже, що “так, стратегічно ми відмовляємося від російського газу, але нам потрібен час, щоб знайти альтернативні шляхи”, — повідомив експерт-міжнародник Тарас Семенюк.
Одним із ключових напрямів, згідно з планом дій щодо посилення санкцій, є також визнання Росії державою-спонсором тероризму. Якщо вдасться досягти такого рішення, буде заборонено транзакції з її урядом, припинено постачання багатьох товарів, а також знято дипломатичний імунітет із низки російських активів.
“Після Вінниці та інших терористичних ударів російської армії окупанти повинні відчути, що означає справедлива відповідь на терор. У тому числі відчути завдяки санкціям. Звичайно, свою частину відповіді обов’язково забезпечать Збройні сили України”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
У групі Єрмака – Макфола зазначають, що слід запровадити повні блокувальні санкції на фінансовий сектор РФ, щоб під них потрапили всі банки, а також ширші торгові та технологічні обмеження.
“На жаль, ще дуже багато товарів, які Росія може використати для посилення свого оборонно-промислового комплексу, можуть Росією імпортуватися. Якщо якийсь чіп їхатиме до Росії, але росіяни зможуть сказати, що це для якогось наукового проєкту, то цей чіп можуть пропустити”, — сказала віцепрезидентка з економіко-політичних досліджень Київської школи економіки Наталія Шаповал.
Дуже важливо також зберігати консолідацію країн Заходу в санкційній політиці та військовій допомозі Україні. За словами експертів, у Кремлі всіма силами намагаються порушити їхню єдність. І їм на руку те, що в Італії зараз популісти розхитують ситуацію, намагаючись змінити уряд Маріо Драгі. Це ставить під загрозу не лише посилення тиску санкцій на РФ, а й постачання зброї Україні.
“Росія точно працює в цій країні за своїми контактами, за тими популістськими силами. Але до 19 числа цього місяця є ще певний шанс для Драгі самозберегтися. Справді, він досить серйозно змінив дискурс політичний щодо підтримки України”, — зазначив кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Богдан Ференс.
Глава Міністерства закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо заявив, що критики Драгі допомагають пропаганді Путіна та перемозі автократії. Він також закликав не добиватися падіння ще одного демократичного уряду, інакше буде паралізовано допомогу Києву та підписання нових газових домовленостей для створення запасів на випадок, якщо Росія перекриє крани.
Киянка передавала РФ дані для ракетних ударів — їй оголосили про підозру у держзраді
У Мелітополі росіяни готуються до “референдуму” та посилюють тиск на жителів міста – мерія
Читайте також: Шольц підтвердив, що Захід не зніме санкції у разі закінчення війни в Україні на умовах, нав’язаних Росією