КНДР виживає багато в чому завдяки допомозі з боку КНР. На Заході всі прекрасно розуміють, що дії Пхеньяна — це продовження геостратегічної гри Китаю. І те, що Китай не може безпосередньо допомагати РФ зброєю, оскільки офіційний Пекін позиціює себе як другий полюс сили в сучасному світі та водночас робить усе для того, щоб не бути безпосередньо залученим в активну війну, яку Росія веде проти України. Про це сьогодні, 5 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт з міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.
За його словами, для опосередкованої допомоги російському режиму Китай використовує своїх проксі — Північну Корею та Іран.
“Тому, найімовірніше, заклики західних країн до того, щоб Північна Корея припинила постачання озброєння російській армії, насамперед спрямовані дати зрозуміти КНР, що всі прекрасно розуміють, звідки беруться ці стратегічні рішення. І механізми, які зараз дозволили Китаю мати стосовно Північної Кореї — підтримання її у фінансово-економічному плані, можуть опинитися під ударом уже наступної хвилі санкцій”, — каже Жовтенко.
Він нагадав, що хоча Російська Федерація і рекордсмен за кількістю запроваджених санкцій, але Північна Корея, де також установлено максимальний санкційний режим, наскільки це можливо, має набагато менше можливостей обходити ці санкції.
“Якщо удар буде завдано по можливостях Китаю підтримувати фінансово і в економічному плані Північну Корею, то в цьому сенсі нові санкції можуть бути досить болючим місцем не тільки для Китаю як країни, яка стратегічно стоїть за діями Пхеньяну, а й, зокрема, для Північної Кореї. Тому що якщо західним країнам вдасться порушити роботу цих механізмів, то це пряма загроза для функціонування північнокорейської фінансової та економічної системи, якою б вона не була в цій країні”, — розповів експерт.
Жовтенко пояснив, що офіційний Пекін у курсі того, що Північна Корея робить для російської армії і для РФ.
“Ці постачання навряд чи матимуть стратегічний вплив на можливості російської армії, тому що, якби вони мали, то Росія не бігла б із простягнутою рукою не тільки до Північної Кореї, а й до Ірану. Тут у наявності ситуація, коли постачання зброї Північною Кореєю не настільки масштабне, щоб у принципі розв’язати проблему для російського військово-політичного керівництва. Поки ситуація не виходить за ці межі, найімовірніше, можна говорити про те, що вона стратегічно координується Китаєм. Це не означає, що Китай безпосередньо залучений у ці процеси. Просто, вочевидь, офіційний Пекін у курсі того, що робить Пхеньян, і в курсі загальних обсягів таких постачань з боку Північної Кореї російській армії, і в курсі того, що ці постачання за обсягами не вийдуть за певні межі, які не надто будуть вигідні офіційній владі в Пекіні”, — резюмував Тарас Жовтенко.
Читайте також: КНДР передала РФ ракети: як Україна може їм протистояти, пояснив Романенко
Нагадаємо, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що Білий дім має інформацію, що нещодавно КНДР надала РФ кілька десятків балістичних ракет і пускові установки для них. Російська армія вже застосовувала їх для ударів по Україні. Кірбі запевнив, що у відповідь на ці погрози США разом із союзниками здійснюють низку кроків, зокрема, буде запроваджено “додаткові санкції проти тих, хто працює над сприянням передавання зброї між Росією і КНДР, а також між Росією та Іраном”.